Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποχέτευση νερού πισίνας


marko

Recommended Posts

Σε οικόπεδο σε περιοχή στην οποία δεν υπάρχει δίκτυο αποχέτευσης και θα κατασκευαστεί βόθρος, θα κατασκευάστει και πισίνα. Κατά την εκκένωσή της, τα νερά θα καταλήγουν στον κεντρικό βόθρο; Θα πρέπει να μελετήσω ξεχωριστό βόθρο για την πισίνα; Με τι άλλο τρόπο (αν υπάρχει κάποιος...) μπορεί κανείς να απομακρύνει τα νερά της πισίνας, δεδομένου και του μεγάλου όγκου νερου;

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ένα μεγάλο πρόβλημα. κανονικά θα πρέπει να κάνεις έναν ξεχωριστό στεγανό βόθρο για να συλλέγεις τα νερά της πισίνας. Στην πραγματικότητα όμως, οι περισσότεροι ιδιοκτήτες την αδειάζουν στον δρόμο! Λίγοι πληρώνουν βυτιοφόρο για να μαζέψει τα νερά !

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω οτι χρειάζεται στεγανός-δεν γίνεται κιολας γιατι θα βγεί πολύ μεγάλος. Μπορείς να τα ρίξεις σε απορροφητικό είτε να πείς οτι θα χρεισιμοποιηθουν για πότισμα...!!! (Αν έχεις κήπο!)

Μπορείς να συνδιάσεις τις δυο παραπάνω μεθόδους.

Δεν εγγυούμε για την αποδοχή από όλες τις πολεοδομίες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω οτι χρειάζεται στεγανός-δεν γίνεται κιολας γιατι θα βγεί πολύ μεγάλος. Μπορείς να τα ρίξεις σε απορροφητικό είτε να πείς οτι θα χρεισιμοποιηθουν για πότισμα...!!! (Αν έχεις κήπο!)

Μπορείς να συνδιάσεις τις δυο παραπάνω μεθόδους.

Δεν εγγυούμε για την αποδοχή από όλες τις πολεοδομίες.

 

Δεν μπορείς να τα ρίξεις για πότισμα ούτε σε απορροφητικό βόθρο λόγω χλωρίου!! Εμένα για άδεια δεν μου έχει ποτέ ζητηθεί να τους περιγράψω που θα πάνε τα νερά κατά το άδειασμα της πισίνας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γράφω στις μελέτες "Η πισίνα αδειάζει μία φορά το χρόνο. Το νερό που απορρίπτεται οδηγείται σταδιακά σε διάστημα τεσσάρων ημερών σε στεγανό βόθρο. Πριν το άδειασμα σταματά η χλωρίωση για τρεις μέρες." Δε μου ζήτησε ποτέ κανένας τπτ. Μάλιστα και σε περιπτώσεις που η πισίνα ανήκει σε ξενοδοχείο και η μελέτη πάει υγειονομικό, είναι ευχαριστημένοι.

Link to comment
Share on other sites

Αν το πρόβλημα είναι τυπικό, για την πολεοδομία και μόνο, δεν μπορείς να πεις ότι ο καθαρισμός του νερού δε γίνεται μέσω χλωρίωσης αλλά μέσω οξυγόνωσης (τα λέω καλά; ) και το νερό χρησιμοποιείται για πότισμα;

Link to comment
Share on other sites

Ετσι και αλλιως αν αφησεις την πισινα χωρις να συμπληρωσεις χλωριο (ειτε σε κοκκους ειτε σε ταμπλετες) 2-3 μερες το χλωριο στο μετρητη πεφτει σε πολυ χαμηλα επιπεδα μεχρι να εξαντληθει εντελως πολυ συντομα.

Αυτο που δεν γνωριζω και δεν εχω ξεκαθαρισει ειναι: οταν μετραω το χλωριο πισινας μετραω το ελευθερο ή ελευθερο και δεσμευμενο μαζι ( ;;; )

Αν γνωριζει και εχει ασχοληθει καποιος..

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα μου δεν αφορά στο τι θα κάνω με την Πολεοδομία. Άλλωστε το κτίσμα αφορά επαρχιακή πόλη, στης οποίας την Πολεοδομία, μηχανολογικά "ελέγχει" πολιτικός μηχανικός. Το πρόβλημα μου είναι τι θα κάνω στην πράξη... Δεν έχω απαντήσεις σε βασικά ερωτήματα που μπορεί να μου θέσει ο πελάτης. Ο στεγανός βόθρος θα πρέπει να είναι τεράστιος. Ο απορροφητικός δεν με βοηθάει λόγω περιορισμένου χώρου (μικρό σχετικά οικόπεδο - δεν πληρούνται πλευρικές αποστάσεις). Πρόβλημα... Ξαναθέτω εκ νέου το ερώτημα.

Link to comment
Share on other sites

βγαλτα στο δρομο... ο δρομος εχει κλιση να φευγουν γρηγορα? εχει φρεατιο η σχαρα ομβριων κοντα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.