Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γενική συζήτηση περί λιθόκτιστου γεφυριού


 

Recommended Posts

Μα, δεν έχει να κάνει με την εμπειρία. Έχουμε να κάνουμε με μία κατασκευή που δεν παρουσιάζει δομικές βλάβες (πόσο μάλλον καθιζήσεις).

 

Από αυτά που έχουμε δει μέχρι τώρα καμία δομική βλάβη ... η εμπειρία ειπώθηκε για στηρίξει και να επιβεβαιώσει το 99,9%.

 

Μάστορα,

έχεις δίκιο μόνο στο ότι ο τίτλος της συζήτησης είναι γενικός και σωστά χωράει και το θέμα της θεμελίωσης ...

Για το λόγο αυτό άλλωστε, έχουμε ξεφύγει αρκετές φορές σε γενικότερα θέματα που θα αφορούσαν την επισκευή κάποιου γεφυριού ...

Όμως στο πρώτο post ο συνάδελφος Γιάννης έθεσε το θέμα του συγκεκριμένου γεφυριού ...

Ας διαχωρίσουμε την συζήτηση :

Για το συγκεκριμένο, αφού διερευνήσουμε τα του #10, (με τα μέχρι τώρα δεδομένα) θα καταλήξουμε σε επισκευή φυσικής φθοράς σύμφωνα με τα #14 και #15 και τη συζητάμε σε θέματα μεθόδου υλοποίησης ή συμβατότητας υλικών.

Για οποιοδήποτε άλλο γεφύρι γενικά, δέχομαι να συζητήσουμε οποιαδήποτε εργαστηριακά, μεθόδους αποτύπωσης, ανάλυσης και τρόπους επισκευής (ή και ενίσχυσης) που θα διερευνούν, αναλύουν, σχεδιάζουν και υλοποιούν θεραπεία ή/και πρόβλεψη για οποιαδήποτε άλλη δράση.

 

Υ.Γ. για το δικό σου παράδειγμα π.χ. όπου έχουμε εντελώς διαφορετικό φορέα (ιδανικό για επίλυση σχοινοπολυγώνων του Αλέξη), πιθανότερο βρίσκω να ευθύνεται η μερική απόφραξη του ενός βάθρου με ταυτόχρονη υποσκαφή του άλλου από το απρόσμενο (για την εμπειρία) σοκ ολόκληρης της ποσότητας του νερού με την ταχύτητα και πτώση που έχει ...

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ το δικό μου παράδειγμα δεν είναι ολοκληρωμένο απλά ήθελα να δείξω την απέναντι πλευρά και τη σχέση της με την παραμόρφωση της πλευράς που έχω ποστάρει και που δυστυχώς δεν την έχω στο λάπτοπ..

Γενικά φρονώ ότι πάντα μα πάντα κάποιος πρέπει να τσεκάρει θεμελίωση (αν θες υποδομή θεμελίωσης και κατασκευή θεμελίωσης, δημιουργία υποσκαφών κάτω από βράχο, αποσαθρωμένο βράχο, αποσαθρωμένους λίθους ρηγματωμένους σπασμένους λίθους, κλπ. και σίγουρα αν έχει παραμορφώσεις στην ανωδομή και για πιθανές καθιζήσεις ή οριζόντιες μετακινήσεις) . Για το συγκεκριμένο γεφύρι δεν με πειράζει να δεχτώ ότι δεν έχει πρόβλημα θεμελίωσης πράγμα πολύ πιθανό (αν και θα ήθελα να το δώ και από κοντά και ειδικά τα βάθρα που δεν φαίνονται ). Τώρα σε ότι αφορά στα κονιάματα και τους τρόπους ανάλυσης που είπατε δεν έχω και πολλές αντιρρήσεις και γενικά συμφωνώ με την πολιτική των συμβατών κονιαμάτων κατόπιν δοκιμών κλπ .

Ζητώ συγνώμη αν δεν το πρόσεξα μέσα σε ένα αρκετά εκτενές ποστ αν ειπώθηκε ήδη όμως θεωρώ σύμφωνα με τις φωτογραφίες ότι για το συγκεκριμένο γεφύρι θα πρέπει να δέσουν οι εξωτερικές παρειές του τόξου (ανάντη και κατάντη του ρεύματος) . Αν ξέρει κανείς συνάδελφος να με διαφωτίσει και γιατί γίνονται αυτές ευπρόσδεκτο σε άλλο τόπικ. Δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει με λιθοραφές αυτό ή αν θα χρειαστούν ελκυστήρες. Και οπωσδήποτε να συμπληρωθούν τα κομμάτια τοίχου που λείπουν στο ενδιάμεσο βάθρο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα τι θέλεις να δείξεις με τα κυκλάκια. Για το συγκεκριμένο γεφύρι του Γιάννη θεωρώ ότι το θέμα έχει εξαντληθεί στα προηγούμενα μηνύματα και δεν θα επεκταθώ.

 

Γενικά, αν συζητάμε για κάθε γεφύρι ή για κάθε κατασκευή, δεν συμφωνώ με την διατύπωση γενικών και αυθαίρετων διαπιστώσεων του τύπου "πάντα πρέπει να κοιτάμε την θεμελίωση". Αυτό που πρέπει πάντα να κάνουμε, είναι μία πλήρη και ορθολογική τεκμηρίωση και ανάλυση των βλαβών και εξ αυτής να σχεδιάζουμε την περαιτέρω έρευνα που μπορεί να κριθεί αναγκαία.

 

Όσον αφορά στις συρραφές, όπως είπα και σε προηγούμενο μήνυμα επέχουν θέση εγκάρσιου οπλισμού, και τοποθετούνται εφόσον κριθεί αναγκαία η ύπαρξη ενός τέτοιου οπλισμού. Συνήθως το αναγκαία εντοπίζεται στην διαπίστωση βλαβών από αίτια έναντι των οποίων η φέρουσα ικανότητα βελτιώνεται με τον εγκάρσιο οπλισμό.

Link to comment
Share on other sites

"Δεν κατάλαβα τι θέλεις να δείξεις με τα κυκλάκια. Για το συγκεκριμένο γεφύρι του Γιάννη θεωρώ ότι το θέμα έχει εξαντληθεί στα προηγούμενα μηνύματα και δεν θα επεκταθώ."

 

Ναι δεν έχει νόημα δεν είναι καλές οι φώτο.

 

"Γενικά, αν συζητάμε για κάθε γεφύρι ή για κάθε κατασκευή, δεν συμφωνώ με την διατύπωση γενικών και αυθαίρετων διαπιστώσεων του τύπου "πάντα πρέπει να κοιτάμε την θεμελίωση"."

 

Έχεις δίκιο και σε αυτό. Εγώ πάλι θεωρώ να ότι το να εκφράζουμε απόλυτες απόψεις του τύπου "δεν έχει πρόβλημα θεμελίωσης" από 2 φωτογραφίες είναι αρκετά επισφαλές. Βέβαια μπορεί να είσαι αρκετά έμπειρος και να τα καταφέρνεις και με 2 φωτογραφίες εγώ πάλι δεν μπορώ να είμαι απόλυτος.

 

"Αυτό που πρέπει πάντα να κάνουμε, είναι μία πλήρη και ορθολογική τεκμηρίωση και ανάλυση των βλαβών και εξ αυτής να σχεδιάζουμε την περαιτέρω έρευνα που μπορεί να κριθεί αναγκαία."

 

Συμφωνώ και επαυξάνω

 

"Όσον αφορά στις συρραφές, όπως είπα και σε προηγούμενο μήνυμα επέχουν θέση εγκάρσιου οπλισμού, και τοποθετούνται εφόσον κριθεί αναγκαία η ύπαρξη ενός τέτοιου οπλισμού. Συνήθως το αναγκαία εντοπίζεται στην διαπίστωση βλαβών από αίτια έναντι των οποίων η φέρουσα ικανότητα βελτιώνεται με τον εγκάρσιο οπλισμό."

 

Ναι εφόσον αποδεικνύεται ότι ανοίγει το εύρος των λίθων που βλέπω (από τη φωτογραφία ) ίσως είναι αρκετές.

Edited by mastoras74
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.