Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομικές συνέπειες μη ορθής αποτύπωσης


giannisp

Recommended Posts

καλημερα ξερει κανεις τι συνεπειες μπορει να εχει μια αποτυπωση που κανει ενας μηχανικος σε μια οικοδομη ή κατι αλλο τελωςπαντων τη οποια πχ ειναι αυθαιρετη.

για να γινω ποιο συγκεκριμενος πας και κανεις μια αποτυπωση σε μια οικοδομη και αυτη εχει εναν οροφο αυθαιρετο εισαι υποχρεωμενος ν το ειχες ψαξει μεσω αδειων κλπ ή οχι?η μπορει ο καθενας να παρειαυτην την αποτυπωση να την απει ασε μια συμβολαιογραφο κα να κανει ια συσταση οριζοντια ιδιοκτησιας απο τα σχεδια σου?

λογικα θα σε καλυπτει η δηλωση ιδιοκτητη οτι ολα υποδειχθεισαν απο τον ιδιο και ο τιτλος των σχεδιων που θα λεει ''αποτυπωση υφισταμενης οικοδομης''

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο βρε ανκα!!πολυ καλη σκεψη και ετσι λογικα ξεκαθαριζεις την θεση και εισαι και απολυτα ενταξει!ασε γιατι εχουμε μπλεξει με αυτα τα αιυθαιρετα το εχεις κανει εσυ πραγματι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω κάνει.

Έχω δει όμως τοπογραφικό που έλεγε οτι δεν έγινε έλεγχος τίτλων.

 

Να δούμε τι θα μας πει και κανένας άλλος συνάδελφος.

Link to comment
Share on other sites

για τις οικοδομές πραγματικά δεν ξέρω τι γίνεται...

 

αν και υποθέτω για να κάνεις αποτύπωση σε σπίτι θα είναι για να γίνουν συμβόλαια. τα σπίτια εχουν το αρχικό συμβόλαιο και εκεί αναφέρετε η αποτύπωση σύμφωνα με την οποία συστάθηκε το συμβόλαιο. αρα αντιγράφεις οτι έκανε ο προηγούμενος.

 

πρόβλημα θα υπάρχει οταν το αρχικό συμβόλαιο λέει διαφορετικά πράγματα απο την πραγματικότητα. δηλαδή το συμβόλαιο μιλάει για σπίτι 100 τ.μ. και εμείς το εμβαδομετρούμε 130 τ.μ. . επίσης το συμβόλαιο μιλάει για ημιυπαίθριο χώρο και εμείς το δείχνουμε ως κύρια χρήση. ο συμβολαιογράφος δεν θα ξέρει τι να γράψει... αρα συνήθως αντιγράφουμε οτι έκανε ο προηγούμενος μηχανικός.

 

σίγουρα όμως θα υπάρχει πρόβλημα με τα τοπογραφικά.

 

για παράδειγμα εντός / εκτός σχεδίου

 

μέσα εξω απο δασική περιοχή

 

κοντά σε ρέμματα κ.τ.λ

 

και ενα απο τα μεγαλύτερα προβλήματα για εμένα οι κατατμήσεις......

 

μην κάνεις καμμία κατάτμηση που δεν επιτρέπεται.

 

γι αυτό οταν μου λένε για τοπογραφικά σε περιοχές που δεν ξέρω δεν μπερδεύομαι...

 

ή μιλάω σε μηχανικό που μένει στη περιοχή και ξέρει τι γίνεται ή την ιστορία κάθε οικοπέδου...

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά αποτύπωση δεν θα κάνεις?

Γιατί πιστεύεις ότι θα έχεις πρόβλημα?

Αναφέρεις ή είσαι υποχρεωμένος να αναφέρεις πουθενά ότι είναι νόμιμα ή παράνομα τα κτίσματα?

Ακόμα και διάγραμμα κάλυψης να κάνεις, πάλι δεν χρειάζεται να κάνεις έλεγχο με τα επιτρεπόμενα.

Ακόμα και σύσταση οριζοντίου να κάνεις, θα την κάνεις με βάση την αποτύπωση.

 

Το πρόβλημα θα το έχεις αν αποτυπώσεις μόνο τα νόμιμα και όχι και τα παράνομα. Τότε θα κάνεις ψεύτικη αποτύπωση οπότε είσαι φάουλ.

Link to comment
Share on other sites

erling συμφωνω μαζι σου αλλα ειχα τις αμφιβολιες μου μην μου καποιος γιατι εκανες συσταση οριζοντιου ιδιοκτησιας σε ενα αυθαιρετο!καταλαβες αυτο φοβαμαι,αλλα αυτο ειναι προβλημα του συμβολαιογραφου και του ιδιοκτητη οι οποιοι με την αποτυπωση μου μπορουν να κανουν οτι θελουν ετσι δεν ειναι?το πολυ-πολυ θα γραψω και αυτο που ειπε η ανκα πιο πανω οτι δεν εχω κανει ερευνα οσο αναφορα την νομιμοτητα των κτισματων κλπ.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι νομιμα τα κτίσματα, τότε τα συμβόλαια που γίνονται καθίστανται άκυρα. Λογικά ο συμβολαιογράφος θα θέλει να να αναφερθούν στοιχεία νομιμότητας των κτισμάτων.

Link to comment
Share on other sites

ναι, αλλά επειδή ποτέ δεν ξέρεις και για όλα φταίει ο μηχανικός

που πολλές φορές είναι νέος και άπειρος ακόμη και συγγενής ή φίλος καλό είναι να προσέχουμε τους τίτλους και να είμαστε καλυμένοι

γιατί ποτέ δεν ξέρεις που θα χρησιμοπιηθεί το σχέδιο

 

όποιος αλλάζει μελάνι στη σφραγίδα να βάζει έγχρωμο και όχι μάυρο

να υπογράφει με χρωματιστό στυλό για να μην πω με μαρκαδόρο

ωστε οι φωτοτυπίες να φαίνονται

και η υπογραφή όχι μουτζούρες ολόκληρο το ονοματεπώνυμο ωστε να μην αντιγράφεται εύκολα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.