Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξακρίβωση όρων δόμησης


victim1

Recommended Posts

Αγαπητοί Συνάδελφοι, καλημέρα.

Είμαι νέος Μηχανικός και απευθύνομαι στο Forum ζητώντας την καθοδήγηση από τους πιό έμπειρους.

Πιθανώς να ρωτάω κάτι που θα φανεί πολύ απλό, ζητάω λοιπόν την κατανόησή σας, αφού πρόκειται για την πρώτη οικοδομική άδεια με την οποία καλούμαι να ασχοληθώ...

Πρόκειται για οικόπεδο εντός παραδοσιακού οικισμού και ψάχνω όρους δόμησης.

Έχω βρει από την Ηλ. Βιβλιοθήκη του ΤΕΕ το ΦΕΚ που δίνει τους όρους δόμησης και ετοιμάζομαι να ξεκινήσω τον αρχιτεκτονικό σχεδιασμό.

Υπάχρει τρόπος να πάρω βεβαιωμένους από την πολεοδομία (ή να βρω σε π.χ. επίσημους χάρτες) τους όρους δόμησης για το εξεταζόμενο έργο?

Η ανησηχία μου είναι οτι θα ξεκινήσω τον σχεδιασμό με δεδομένες κάποιες παραδοχές (από το ΦΕΚ που βρήκα) και όταν θα είμαι έτοιμος για έλεγχο, να βρει ο ελεγκτής οτι οι αρχικές μου παραδοχές ήταν λάθος και να πάει χαμένη όλη η δουλειά.

Πώς ακριβώς πάει η διαδικασία όταν ξεκινάμε τον σχεδιασμό σε μία άδεια?

Τι πρέπει να κάνω για να μην βρεθώ προ εκπλήξεων?

Ευχαρηστώ

Link to comment
Share on other sites

Έκανες Τοπογραφικό διάγραμμα?

Εάν δεν μπορείς μόνος σου, ανέθεσε σε ένα Τοπογράφο τη δουλειά γιατί είναι πολύ σημαντικό να ξεκινάς από σωστή βάση.

Σ΄αυτό θα αναγράφονται οι όροι, τυχόν παρεκκλίσεις κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Να πας στην αρμόδια Πολεοδομία, στο τμήμα "Τοπογραφικό" και να ζητήσεις όρους δόμησης, γιατί εκτός από το ΦΕΚ που βρήκες μπορεί να υπάρχουν και ειδικές διατάξεις για την περιοχή.

 

Είχα διαβάσει κάπου οτι υπήρξε μια οδηγία προς τις Πολεοδομίες να δίνουν τους όρους δόμησης γραπτώς αλλά προσωπικά δεν το έχω δει πουθενά να τηρείται εκτός από την Πολεοδομία Παλλήνης.

 

Αν τους θέλεις οπωσδήποτε γραπτώς μπορείς να κάνεις μια αίτηση στο πρωτόκολλο στην οποία θα ζητάς να σου δοθούν γραπτώς οι όροι δόμησης προδιορίζοντας επακριβώς το οικόπεδο (μπορείς να επισυνάψεις και κανένα τοπογραφικό). Εγώ το έχω κάνει μια φορά που ο ιδιοκτήτης δε με πίστευε για το ΣΔ και επέμενε οτι είναι μεγαλύτερος!!! (ωραίο ξεκίνημα, να μην τα βρίσκεις ούτε στους όρους δόμησης με τον πελάτη!)

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον το να κάνει σωστό Τοπογραφικό με ορθά περιγραφόμενα στοιχεία είναι η δουλειά του και γι΄αυτό το λόγο βάζει και την υπογραφή του υπεύθυνα.

Μπορείς να απευθυνθείς στην Πολεοδομία και να τους ζητήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον το να κάνει σωστό Τοπογραφικό με ορθά περιγραφόμενα στοιχεία είναι η δουλειά του και γι΄αυτό το λόγο βάζει και την υπογραφή του υπεύθυνα.

Μην παρεξηγείς, απλά δεν ανέφερα οτι στην συγκεκριμμένη μελέτη υποράφω εγώ το Τοπογρ.

Link to comment
Share on other sites

Μην παρεξηγείς, απλά δεν ανέφερα οτι στην συγκεκριμμένη μελέτη υποράφω εγώ το Τοπογρ.

Ζητώ συγνώμη αν βγήκε κάτι τέτοιο από τα λεγόμενά μου. Δεν παρεξήγησα εννοείται τα λεγόμενά σου, απλά υπέθεσα πως το Τοπογραφικό θα το υπογράψει και για την Πολεοδομία κάποιος Τοπογράφος. Αφού λοιπόν το υπογράφεις εσύ τσέκαρε όπως είπαμε τους όρους από την Πολεοδομία. :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Με μια αίτηση στην πολεοδομία μπορείς να πάρεις τους όρους δόμησης. Επίσης κάτι απλό, έστω ότι είχες "βάλει" την άδεια μέσα και εξέταζαν το τοπογραφικό, δεν θα σου έκαναν παρατήρηση για το λάθος Σ.Δ.; τότε κάντο από τώρα αυτό. Πήγαινε στην πολεοδομία σε κάποιον τοπογράφο και δείξε το οικόπεδο και ρωτά τον Σ.Δ. . Αν όμως έχεις πρόβλημα με τον πελάτη σου τότε πάρτο γραπτώς και με σφραγίδα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.