Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγές στην εσωτερική αρχιτεκτονική


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα.Θα ήθελα την γνώμη σας ή/και την συμβουλή σας. Έχω αναλάβει την επίβλεψη της αρχιτεκτονικής μελέτης σε νεοαναγειρόμενη μονοκατοικία.Ο πελάτης μου δεν έμεινε απόλυτα ευχαριστημένος από την αρχιτεκτονική μελέτη που υποβλήθηκε στα πλαίσια της άδειας στην πολεοδομία από τον μελετητή και μου ζήτησε να του κάνω κάποιες αλλαγές στην κάτοψη (τοιχοποιίες) και στην όψη (διαστάσεις παραθύρων) τώρα που το έργο είναι σε εξέλιξη.Πρέπει να γίνουν κάποιες ενέργειες σχετικά με τις αλλαγές αυτές προς την αρμόδια πολεοδομία (τώρα/μετά) ή δεν είναι απαραίτητο μιας και οι αλλαγές δεν αφορούν στατικές επεμβάσεις .

Link to comment
Share on other sites

οι αλλαγές ανοιγμάτων επηρεάζουν ΚΕΝΑΚ

και οι εσωτερικές (υ.γ επηρεάζουν) διάφορες άλλες μελέτες πέραν της αρχ/κής αλλά και την ταυτότητα κτιρίου

 

Εφόσον δεν δημιουργούν υπερβάσεις Σ. Δόμησης Σ. Όγκου Π. Κάλυψης, θα χρειαστεί

στο τέλος (ή και πρίν από τον έλεγχο από τον Ελ .Δόμ) να πληρώσει ο πελάτης, το μελετητή για

την ενημέρωση φακέλου της ο.α

 

Ένα άλλο (αδιευκρίνιστο) θέμα είναι και το εξής:

έχεις ή δεν έχεις εσύ προσωπικά, το δικαίωμα αλλαγής της μελέτης;

Κατά την γνώμη μου όχι επειδή επιβλέπων σημαίνει ότι "εφαρμόζεις την εγκεκρ μελέτη"

Άρα πρέπει να έχεις την γραπτή συναίνεση του μελετητή πριν τροπ/σεις οτιδήποτε.

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση φακέλου ή αναθεώρηση ανάλογα το εύρος των πολεοδομικών αλλαγών που θα κάνεις.

 

 

 

edit

KANA, μαζί γράφαμε

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Didonis

απαιτείται ή δεν απαιτείται έγκριση του μελετητή;

ποιά η γνώμη σου, απ' αυτού;

 

Προσωπικά πιστεύω πως ΝΑΙ

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Την ενημέρωση φακέλου ή την αναθεώρηση την κάνει ο μηχανικός που έχει οριστεί ως επιβλέπων του έργου στην οικοδομική άδεια.

Αφού λοιπόν έχει διαρραγεί η σχέση εμπιστοσύνης του ιδιοκτήτη με τον αρχικό μελετητή εγώ πιθανολόγησα ότι έχουν κάνει και αλλαγή επιβλέποντα και στην οικοδομική άδεια.

Αν δεν έχει γίνει νομίζω πως θα πρέπει να ενημερωθεί ο ιδιοκτήτης για αυτά και να αποφασίσουν.

Διότι το πιο σημαντικό πέρα από τις όποιες μικροαλλαγες είναι ότι ο επιβλέπων έχει και την ευθύνη των έργων που γίνονται.

Αν λοιπόν τώρα γίνονται έργα με άλλον επιβλέποντα από αυτόν που έχει οριστεί μπορεί να τεθεί ως σοβαρό πρόβλημα

 

Δεν τα ανέλυσα όλα αυτά στην αρχική μου απάντηση διότι τα θεωρούσα ως δεδομένα και οι πιθανολογήσεις είναι πολλές.

Link to comment
Share on other sites

Didonis (λογικά όσα υποθετικά αναφέρεις)

 

Έλα όμως που δεν θεωρείται ότι διαρρήχτηκαν οπωσδήποτε οι σχέσεις μελετητή ιδιοκτήτη σε αυτές τις περιπτώσεις.

Αντίθετα μπορεί να είναι και άριστες ακόμη, αλλά επειδή π.χ αδυνατεί λόγω φόρτου εργασιών ο αρχ μελετητής

να αναλάβει και την επίβλεψη, εξ αυτού και μόνο του λόγου, αναθέτει ο ιδιοκτήτης την επίβλεψη σε άλλο μηχανικό.

 

Δεν ευσταθεί κάτι τέτοιο; υ.γ δηλ ο ιδιοκτήτης αποδέχθηκε, με τις δήλωσεις ανάθεσης, τον μεν έναν (μελετητή) ώς άριστο μελετητή και τον άλλο ως άριστο επιβλέποντα

άρα το ερώτημα παραμένει; χρειάζεται ή δεν χρειάζεται συναίνεση μελετητή;

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Σου απάντησα στο ερώτημα σου φίλε μου.

Την ενημέρωση φακέλου ή την αναθεώρηση την κάνει ο μηχανικός που έχει οριστεί ως επιβλέπων του έργου στην οικοδομική άδεια.

...

Link to comment
Share on other sites

Ο πελάτης μου.... και μου ζήτησε να του κάνω κάποιες αλλαγές στην κάτοψη (τοιχοποιίες) και στην όψη (διαστάσεις παραθύρων) τώρα που το έργο είναι σε εξέλιξη.

Καταρχήν το "μου ζήτησε" είναι σχετικό.

Πρέπει να προκύπτει από επίσημη αλληλογραφία αυτή η νέα απαίτηση του ιδιοκτήτη.

Γιατί μπορεί να έρθει η ώρα που θα βρεθείς εκτεθειμένος πρωτίστως απέναντι στον ιδιοκτήτη.

 

Ο ΚΕΝΑΚ είναι η μία μελέτη που επηρεάζεται.

Οι όψεις όμως των αρχιτεκτονικών, αν έχουν ελεκτεί και από ΕΠΑΕ,

πρέπει να εγκριθούν πάλι ως προς τις αλλαγές.

Μπορεί η γνώμη της ΕΠΑΕ να είναι διαφορετική...

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν το "μου ζήτησε" είναι σχετικό.

Πρέπει να προκύπτει από επίσημη αλληλογραφία αυτή η νέα απαίτηση του ιδιοκτήτη.

Γιατί μπορεί να έρθει η ώρα που θα βρεθείς εκτεθειμένος πρωτίστως απέναντι στον ιδιοκτήτη.

Μπορεί η γνώμη της ΕΠΑΕ να είναι διαφορετική...

σωστά συνάδελφε επισημαίνεις το "επίσημη αλληλογραφία"

όπως και το θέμα της ΕΠΑΕ ή όπως λέγεται με το νέο Ν 4030

 

Didonis

από που προκύπτει ότι η "ενημέρωση" γίνεται χωρίς την συγκατάθεση μελετητή

(όσες φορές ανέλαβα επίβλεψη άλλου μελετητή, κρατούσα αυτόν τον κανόνα-φοβούμενος μη πέσουν πάνω μου στο τέλος, μελετητής ή ιδιοκτήτης)

Link to comment
Share on other sites

Είναι άλλο ερώτημα αυτό φίλε από αυτό που έθεσε ο θεματοθετης τους παρόντος. Πιθανολογώντας μπορεί να συζητάμε αιώνια με το κάθε δυνατό εμπλεκόμενο ζήτημα.

Μέχρι και για πιθανότητες ΕΠΑΕ θα συζητάμε σε μονοκατοικία κι αν έχει πρόσωπο σε πλατεία ή άλλα.

 

Αν νομίζεις μπορείς να το ανοίξεις ως νέο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.