Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μητρώο μελετητών και επιβλεπόντων μηχανικών


Recommended Posts

Από που παίρνουμε αντίγραφο του μητρώου μελετητών και επιβλεπόντων μηχανικών που χρειάζονται οι πολεοδομίες για την έκδοση έγκρισης και άδειας δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

Το παραπάνω πρώτο ερώτημα μπορεί να αποσταλεί στους κ.κ. Αναπληρωτή Υπουργό ΥΠΕΚΑ και Πρόεδρο του ΤΕΕ !

Μόνο του ...

 

Σημειώνω : καμία ειρωνική διάθεση απέναντι στο συνάδελφο που το έθεσε ... το αντίθετο μάλιστα ... μόνο τόσο αυτονόητα ερωτήματα πρέπει να τους θέτουμε !

Link to comment
Share on other sites

To 2001 πρωτού παραλάβω (την πρώτη μου) άδεια από την πολεοδομία Αγ. Παρασκευής

μου ζήτησαν να γραφτώ στο μητρώο μηχανικών που τηρούσαν στην πολεοδομία.

Θυμάμαι μάλιστα πως μου ζήτησαν φωτογραφία μου, διεύθυνση κατοικίας και υπόδειγμα σφραγίδας μου στο βιβλίο μητρώου.

Αλλά μετά καταργήθηκε το μητρώο αυτό.

Απ' ότι μου είπαν, αυτό ήταν καθιερωμένο μέχρι τότε σε όλες τις πολεοδομίες.

 

Αν δεν ήσουν γραμμένος στο μητρώο δεν έπαιρνες άδεια. Ήταν ένας (πρωτόγονος) τρόπος προκειμένου να ελέγχουν αν η σφραγίδα αντιστοιχούσε σε πραγματικό μηχανικό ή ήταν πλαστή.

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Επειδή σε μένα συνέβη λίγο νωρίτερα (1987), κάποτε ίσχυαν και άλλες πολλές λεπτομέρειες (π.χ. το μέγεθος του τετραγώνου της σφραγίδας) ... όλα με στόχο τον έλεγχο επαγγελματικών δικαιωμάτων.

Από την εποχή που ανέφερες και μετά κανένας δεν ήθελε τον έλεγχό τους, τη διατήρηση των μητρώων, τη δημιουργία πιό σύγχρονων μητρώων και προφανώς ξεκαθάρισμα επαγγελματικών δικαιωμάτων ... με λίγα λόγια επικράτησε τεχνική παγκοσμιοποίηση ... τις καλές εποχές ... μετά τα πράγματα δυσκόλεψαν και άρχισαν τα παράπονα ...

Και ερχόμαστε στο σήμερα ... το μητρώο φρενάρει τον 4030, αυτός με τη σειρά του το ΝΟΚ κλπ. και όλα μαζί την οικοδομή, το επάγγελμά μας και τελικά την επιβίωσή μας ...

Προς το παρόν η δημιουργία του μητρώου χρησιμοποιείται ακόμη και για προεκλογικούς σκοπούς ... ίδωμεν ... μπορεί να είμαστε και σε στιγμές δημιουργικού χάους ...

Link to comment
Share on other sites

Το μητρώο υπήρχε σε όλες τις πολεοδομίες . Μάλιστα στις παλιές σφραγίδες του 80 γράφαμε και τους ΑΜ των πολεοδομιών .

 

Αυτό έγινε γιατί μόλις την δεκαετία του 70 έγιναν οι πολεοδομίες Αν. Αττικής και Δυτ. Αττικής πέραν της μόνης στην Αθήνα .

 

Ετσι γραφόμασταν σε κάθε μία χωριστά . Δεν ήταν θέμα ΕΔ , αλλά περισσότερο τοπικιστικό .

 

Μην ξεχνάτε ότι τότε μιλάγαμε γιά ΑΜ ΤΕΕ κάτω από 30000 και ΕΕΤΕΜ κάτω από 5000 πανελλαδικά . Μιά παρεούλα ήμασταν .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.