Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση αυθαιρεσιών σε τμήμα ενός τμήματος εξ'αυτών


Recommended Posts

Καλημέριζω την παρέα,

έχω περιέλθει σε τέλμα και χρειάζομαι την συλλογική σας βοήθεια.

 

Σε οικόπεδο εκτός σχεδίου, εκτός οικισμού, υπάρχει διώροφη οικία

με εφαπτόμενα 2 μικρότερα κτίσματα αυθαίρετης δόμησης.

Το κύριο διώροφο κτίσμα δεν έχει κρατήσει τα 15 μέτρα περιμετρικά.

Τα αυθαίρετα αποτελούν υπέρβαση δόμησης.

 

Υπάρχουν 4 διαφορετικοί ιδικτήτες, από τους οποίους συμφωνούν

για να προχωρήσουν στην τακτοποίηση οι 2 από τους 4.

Υπάρχει οριζόντια ιδιοκτησία σε εξ΄αδιαιρέτου οικόπεδο από διαθήκη.

 

Κατά την ΥΠΕΚΑ, έλαβα την απάντηση ο,τι δεν δύναται να προχωρήσουν οι 2 από τους 4 ιδιοκτήτες

αν δεν συμφωνούν και οι υπόλοιποι. Αν θα γίνει η τακτοποίηση θα πρέπει αν γίνει, κατά τα λεγόμενά τους,

με την σύμπνοια όλων. Στο τέλος δεν δύναται να υπογραφεί η δήλωση από τον μηχανικό αν λέει δεν έχουν ενημερωθεί

οι υπόλοιποι. Συνάδελφος σας με ενημέρωσε ό,τι γίνεται τακτοποίηση, αρκεί να πληρωθεί το

πρόστιμο και για το κοινόχρηστο υπόγειο, κάτι που συμφωνούμε να γίνει.

Άλλος συνάδελφος το αρνείται κατηγορηματικά ο,τι γίνεται κάτι τέτοιο.

Έχω μέχρι στιγμής, επισκεφθεί 3 διαφορετικούς πολ. μηχανικους.

Έχω περιέλθει σε απίστευτο τέλμα, γιατί δεν ξέρω τί να κάνω.

Εγώ αυτό που θέλω είναι να πληρώσω το πρόστιμό που αντιστοιχεί

σε εμένα και στην αδελφή μου (συμπεριλαμβανομένου του προστίματος του υπογείου)

και να το καταστήσω "καθαρό" για να μπορώ να το πουλήσω εγώ, ανεξάρτητα από τους υπολοίπους.

 

Σας παρακαλώ πολύ, θα ήθελα την συμβουλή σας και την άποψή σας.

Μην προχωρήσω στην αποπληρωμή κάποιων χιλιάδων ευρώ και να μην έχω το επιθυμητό αποτέλεσμα.

 

Με φιλικούς χαιρετισμούς,

Δημήτρης

 

να προσθώσω επίσης ό,τι υπάρχει άδεια οικοδομής για την διώροφη κατοικία. Και είναι του 1985.

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

Για να "πουλήσεις" αυτό που εσύ αναφέρεις ως "δικό σου" ακίνητο (ποσοστό ιδιοκτησίας στο εξ αδιαιρέτου "οικόπεδο" - αγροτεμάχιο) πρέπει να αποκτήσεις Βεβαίωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών.

Αυτή η βεβαίωση προϋποθέτει τη ρύθμιση όλων των αυθαιρεσιών στο συγκεκριμένο "οικόπεδο".

Κάνοντας δήλωση του Ν.4014 για το "δικό σου" κομμάτι, δεν κινδυνεύεις πια από την επιβολή προστίμων ανέγερσης και διατήρησης από την πολεοδομία.

Βεβαίως δεν μπορείς να "πουλήσεις" αν δεν ρυθμίσουν και οι υπόλοιποι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Δημήτρη,

Γία να το πουλήσεις θέλεις βεβαίωση νομιμότητας.

Για να την πάρεις πρέπει να είσαι νόμιμος.

Για να είσαι νόμιμος πρέπει να τακτοποιήσεις τις αυθαιρεσίες.

Για να τις τακτοποιήσεις χρειάζεται απλά να ενημερώσεις τους συνιδιοκτήτες (τρίχες κατσαρές δηλαδή).

Δυστυχώς όμως , αν δε συμφωνούν οι υπόλοιποι θα πληρώσεις όλο το ποσό εσύ. Δεν υπάρχει σε αυτή την περίπτωση "ποσό που μου αναλογεί".

Εκτός αν το "τμήμα" του αγροτεμαχίου είναι κατά κάποιο τρόπο (κακώς μεν) χωρισμένο. Διαιρετό κατά χρήση για παράδειγμα και εσύ κατέχεις αυτό το τμήμα μόνο.Τότε μπορείς να πληρώσεις μόνο για το δικό σου τμήμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για να "πουλήσεις" αυτό που εσύ αναφέρεις ως "δικό σου" ακίνητο (ποσοστό ιδιοκτησίας στο εξ αδιαιρέτου "οικόπεδο" - αγροτεμάχιο) πρέπει να αποκτήσεις Βεβαίωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών.

Αυτή η βεβαίωση προϋποθέτει τη ρύθμιση όλων των αυθαιρεσιών στο συγκεκριμένο "οικόπεδο".

Κάνοντας δήλωση του Ν.4014 για το "δικό σου" κομμάτι, δεν κινδυνεύεις πια από την επιβολή προστίμων ανέγερσης και διατήρησης από την πολεοδομία.

Βεβαίως δεν μπορείς να "πουλήσεις" αν δεν ρυθμίσουν και οι υπόλοιποι.

Εάν δεν ρυθμίσουν οι άλλοι, δεν μπορώ να πουλήσω. Ακριβώς το αντίθετο ισχυρίζεται ένας εκ των 3 μηχανικών που συμβουλεύτηκα. Ό,τι ανεξάρτητα από τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες,

εσύ μου λέει μπορέις να τακτοποιήσεις και να πουλήσεις μετά. Τί να πιστέψω τελικά? Μήπως ο μηχανικός απλά θέλει να διεκπεριαώσει και να εξοικονομήσει άλλη μια αμοιβή, μη νοιαζόμενος για το αποτέλεσμα?

 

Αγαπητέ Δημήτρη,

Γία να το πουλήσεις θέλεις βεβαίωση νομιμότητας.

Για να την πάρεις πρέπει να είσαι νόμιμος.

Για να είσαι νόμιμος πρέπει να τακτοποιήσεις τις αυθαιρεσίες.

Για να τις τακτοποιήσεις χρειάζεται απλά να ενημερώσεις τους συνιδιοκτήτες (τρίχες κατσαρές δηλαδή).

Δυστυχώς όμως , αν δε συμφωνούν οι υπόλοιποι θα πληρώσεις όλο το ποσό εσύ. Δεν υπάρχει σε αυτή την περίπτωση "ποσό που μου αναλογεί".

Εκτός αν το "τμήμα" του αγροτεμαχίου είναι κατά κάποιο τρόπο (κακώς μεν) χωρισμένο. Διαιρετό κατά χρήση για παράδειγμα και εσύ κατέχεις αυτό το τμήμα μόνο.Τότε μπορείς να πληρώσεις μόνο για το δικό σου τμήμα.

Μα πώς θα πληρώσω εγώ πρόστιμα για άλλουνού ιδιοκτησία?

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, δεν μπορεί κανείς μηχανικός να εκδώσει βεβαίωση περί μη ύπαρξης αυθαιρεσιών σε εξ αδιαιρέτου "οικόπεδο" - αγροτεμάχιο, στο οποίο δεν έχουν ρυθμιστεί ΟΛΕΣ οι αυθαιρεσίες.

Για το λόγο αυτό ΔΕΝ μπορείς να πουλήσεις (δηλαδή, δεν μπορεί ο συμβολαιογράφος σου να κάνει το συμβόλαιο και ο υποθηκοφύλακας να το μεταγράψει.

Στα εξ αδιαιρέτου, που δεν υπάρχει σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας δεν μπορεί να είναι "διακριτή" η δική σου ιδιοκτησία (όλα ανήκουν εξ αδιαιρέτου σε όλους).

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά μπερδεύτηκα.

Υπάρχει σύσταση οριζόντιας ή κάθετης ή όχι;

 

Αν υπάρχει, κ. Δημήτρη, μπορείτε. Αν όχι, χρειάζεται συναίνεση.

 

(γενικά, όταν οι μηχανικοί λένε "εξ' αδιαιρέτου" εννοούν ότι δεν υπάρχει οριζόντια ή κάθετη)

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά μπερδεύτηκα.

Υπάρχει σύσταση οριζόντιας ή κάθετης ή όχι;

 

Αν υπάρχει, κ. Δημήτρη, μπορείτε. Αν όχι, χρειάζεται συναίνεση.

 

(γενικά, όταν οι μηχανικοί λένε "εξ' αδιαιρέτου" εννοούν ότι δεν υπάρχει οριζόντια ή κάθετη)

Η διαθήκη έλεγε οτι αφήνω στον Χ το ανατολικό οίκημα ΧΧτ.μ. με το αντίστοιχο του οικοπέδου, στον Ψ αφήνω το Ψ οικημα με το αντίστοιχο του οικοπέδου, κ.τ.λ.

Αυτή είναι η σύσταση που υπάρχει, την οπόια ο μηχανικός μου είπε οτι είναι σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησιας.

Τώρα τί να πω κι εγώ ο καψερός, σάμπως γνωρίζω απ'αυτά?

 

Το παρόν θέμα θα βρίσκεται από εδώ και στο εξής στην σωστή κατηγορία, στα "Θέματα ιδιωτών" όπου και μπορεί να συνεχιστεί η συζήτηση.

Ευχαριστώ, DIMITRIS80

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

Το αν υπάρχει σύσταση ή όχι, ας το κρίνει καλύτερα κάποιος συμβολαιογράφος (αποδοχή κληρονομιάς κλπ).

 

Από εκεί και πέρα, αν αυτό έχει γίνει, και μάλιστα πριν τις 25/11/11 (ημερομηνία δημοσίευσης του Ν.4030/11), οι δυνατότητες που έχετε είναι πολλές, ανεξαρτήτως του τι έχουν κάνει ή τι θέλουν να κάνουν οι υπόλοιποι (συν)ιδιοκτήτες.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρες....

εν τέλει υπάρχει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας, κατόπιν συνάντησής μου με συμβολαιογράφο, και αυτό αναφέρεται και στα συμβόλαια

που συντάξαμε εξ'αρχής.

Ακούω απόψεις....

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να ρυθμίσετε τις όποιες αυθαιρεσίες στη δική σας ιδιοκτησία και στη συνέχεια να κάνετε μεταβίβαση.

Καλό είναι ν' απευθυνθείτε σε έναν μηχανικό της επιλογής σας και να του το αναθέσετε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.