Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση αυθαιρεσιών σε τμήμα ενός τμήματος εξ'αυτών


Recommended Posts

Σε δικό μου δεν υπάρχει σύσταση σε εκτός σχεδίου μη άρτιο όπου έχω τα 2/3, έχει ο πατέρας μου χρόνια κάνει αυθαίρετο σπίτι το δήλωσε με τον νόμο τρίτση, μετά το επέκτεινε και σε διπλάνο αγροτεμάχιο πού αγόρασε μετέπειτα 100%, και μετά το έκανε γονικη παροχή. Το υπόλοιπο 1/3 το έχουν άλλοι δύο όπου ο ένας μόνο στο κομμάτι του έχει κάνει αυθαίρετο. Τά κομμάτια είναι χωρισμένα με ένα απλό ιδιωτικο τοπογραφικό εδώ και 30χρόνια. Τώρα εγώ θέλω μόνο να το τακτοποιήσω, όχι να το πουλήσω και μηχανικός επιμένει ότι πρέπει πρώτα να γίνει σύσταση γιατί τα αυθαίρετα σπίτια δεν είναι ενωμένα αλλά διάσπαρτα και άρα δεν τακτοποιείται.

Εγώ δεν μπορώ να τακτοποιήσω το κομμάτι μου χωρίς να το πουλήσω, χωρίς κάποια ενέργεια από τούς άλλους, και στο τοπογραφικό να βγεί γιά όλο το αγροτεμάχιο με όλα τα αυθαίρετα?

πώς να προχωρήσω σε οποιαδήποτε συμβολαιογραφική τακτοποίηση πρώτα αφού δεν χρειάζεται βεβαίωση πολεοδομικής νομιμότητας?

ο μηχανικός λέει ότι παίζει τον νόμο στα δάκτυλα, και πιό κάτω δύο αδέλφια σε εξ-αδιαιρετου τούς έβαλε να ενώσουν με πέργολα τα σπίτια για να τα τακτοποιήσει πάλι εκτός σχεδίου, μη άρτια

Link to comment
Share on other sites

αφού είναι στο σωστό!

Επειδή βλέπω δεν είσαι μηχανικός μήπως μπερδεύτηκες πώς δουλεύει το site? Δεν έχουμε <<δικά μας >> αποκλειστικά topic

Link to comment
Share on other sites

το ό,τι δεν είμαι Μηχανικός, δεν σημαίνει κιόλας ό,τι μπορείς να "μπερδεύεις" το δικό μου θέμα με δικά σου ζητήματα...

θα ήταν πιο ευγενικό από μέρους σου να ανοίξεις ένα δικό σου θέμα και να χαίρεις των απαντήσεων τους...τόσο απλό

Link to comment
Share on other sites

κατρ

επειδη το ερωτημα σου ειναι μπερδεμενο,

με απλα λογια λεμε οτι, το καθε γηπεδο το βλεπουμε χωριστα.

Αρα ό,τι υπαρχει σε καθε γηπεδο - σε περιπτωση που δεν εχει συσταθει οριζοντια ιδιοκτησια,- ταχτοποιειται με την συναινεση ολων των συνιδιοκτητων.

Επομενως στο ενα γηπεδο συναινουν και οι τρεις...στο αλλο που εγινε συμβολαιο σε καποιον, το τακτοποιει ο "καποιος".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.