Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξετάσεις ελεγκτών δόμησης


Recommended Posts

Ρε παιδιά δε στέκουν αυτά τα πράγματα. Πως είναι δυνατό να εξετάζονται Η/Μ & Μ/Μ σε θέματα που δεν τους αφορούν και δεν είναι το γνωστικό τους αντικείμενο. Υπάρχει κάποιος Η-Μ/Μ που έδωσε ο ίδιος να μας πεί τι γίνεται; Γιατί έχω την εντύπωση οτι παίζει "ράδιο αρβύλα" στην υπόθεση με διηγήσεις γνωστών και φίλων. Στον οδηγό χρήσης που έχει το ΤΕΕ για το σύστημα βλέπω υπάρχει διαχωρισμός για τις ειδικότητες. Είπαμε οι άνθρωποι είναι καθυστερημένοι αλλά όχι και έτσι.......

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δε στέκουν αυτά τα πράγματα. Πως είναι δυνατό να εξετάζονται Η/Μ & Μ/Μ σε θέματα που δεν τους αφορούν και δεν είναι το γνωστικό τους αντικείμενο. Υπάρχει κάποιος Η-Μ/Μ που έδωσε ο ίδιος να μας πεί τι γίνεται; Γιατί έχω την εντύπωση οτι παίζει "ράδιο αρβύλα" στην υπόθεση με διηγήσεις γνωστών και φίλων. Στον οδηγό χρήσης που έχει το ΤΕΕ για το σύστημα βλέπω υπάρχει διαχωρισμός για τις ειδικότητες. Είπαμε οι άνθρωποι είναι καθυστερημένοι αλλά όχι και έτσι.......

 

από προσωπική εμπειρία στην ειδικότητα του πολιτικού μηχανικού είχε ερώτησεις

1.τι σημαίνει η ένδειξη ΑΜ4 (αν θυμαμαι καλά)

2. τι μηχανολογικές εγκαταστάσεις βάζουμε σε πισίνα

3. αυτό με το ενεργό μέρος που ανέφερα παραπάνω

4. τι είναι παθητικά συστήματα (λίγο πολύ γνωστό)

 

είχε και άλλες ερωτήσεις μηχανολογικού αντικειμένου. δεν τις θυμάμαι όλες (κάπου 6-7). Η πλάκα είναι πως δεν μπορείς να αντιγράψεις γενικά τις ερωτήσεις. Σου δίνουν αυτοί ένα πρόχειρο χαρτί αν θες να κάνεις σημειώσεις αλλά στο τέλος πρέπει να τους το αφήσεις για να μην διαρεύσουν αυτα τα υπέροχα θέματα!!

 

πάντως και οι υπόλοιπες ερωτήσεις που ήταν σχετικές, υποτίθεται, με την ειδικότητά μου μην φανταστείς ότι ήταν ξεκάθαρες. Βρήκαμε και κάτι ορθογραφικά λάθη. Προχειροδουλειά εντελώς!

Δεν υπάρχει δυνατότητα επίσης να δεις και τα λάθη σου. Σου λέει απλά στο τέλος πχ απάντησες σωστά στις 35 από 50 ερωτήσεις. Πρέπει να πιάσεις 66,67%

Διάρκεια είναι 1 ώρα - υπεραρκετη! Αν ξέρεις τις απαντήσεις σε 20-30 λεπτά έχεις τελειώσει και όσες δεν ξέρεις....λοττο!!

Δεν υπάρχει αρνητική βαθμολογία οπότε συμφέρει να απαντήσεις σε όλες μπας και πιάσεις κάτι....

 

και μετά από όλα αυτα γίνεσαι Ελεγκτής Δόμησης 8-) και είσαι έτοιμος να ελέγξεις τις αυθαιρεσίες των νεοαναγειρόμενων οικοδομών!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κατανοητά όλα αυτά που λες....αλλά είναι τελείως διαφορετικό να δίνει ένας πχ Πολιτικός μηχανικός 6-7 ερωτησεις μηχανολογικές και 43 της ειδικότητάς του και διαφορετικό να δίνει τις ίδιες με σένα ένας πχ μηχανολόγος....καταλαβαινεις ότι τα περιθώρια λάθους στενεύουν επικύνδυνα.....Ούτε α-μπε-μπα-μπλομ δεν παίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δε στέκουν αυτά τα πράγματα. Πως είναι δυνατό να εξετάζονται Η/Μ & Μ/Μ σε θέματα που δεν τους αφορούν και δεν είναι το γνωστικό τους αντικείμενο. Υπάρχει κάποιος Η-Μ/Μ που έδωσε ο ίδιος να μας πεί τι γίνεται; Γιατί έχω την εντύπωση οτι παίζει "ράδιο αρβύλα" στην υπόθεση με διηγήσεις γνωστών και φίλων. Στον οδηγό χρήσης που έχει το ΤΕΕ για το σύστημα βλέπω υπάρχει διαχωρισμός για τις ειδικότητες. Είπαμε οι άνθρωποι είναι καθυστερημένοι αλλά όχι και έτσι.......

Εγώ είμαι Μηχανολόγος Μηχανικός και ο φίλος και συνάδελφος που εξετάστηκε εχθές στο ΤΕΕ Ευβοίας είναι Ηλεκτρολόγος Μηχανικός....

Δεν υπάρχει θέμα ράδιου αρβύλας ...για ποιόν λόγο άλλωστε....

Μπορεί να μη σου αρέσει , μπορεί να σε αγχώνει (σε περίπτωση που εξεταστείς και εσύ ) αλλά έτσι είναι....

Δεν ξέρω αν εσύ συνηθίζεις να "διαδίδεις" μη εξακριβωμένες πληροφορίες , εγώ πάντως όχι....

Link to comment
Share on other sites

έπεσαν μόνο 7 ερωτήσεις Ηλεκτρολογικές (καμία Μηχανολογική) και οι υπόλοιπες από τα λοιπά κεφάλαια.

Η μάχη για τους Η/Μ είναι άνιση και θέλει πολύ διαβασμα ΓΟΚ, χρήσεις γης κλπ.

όποιος βρει μηχανολογική (όχι ηλεκτρολογική) ερώτηση ας μας το πει.

Link to comment
Share on other sites

Τί δουλειά έχω :

με τους οικισμούς προ του 23;

Με τους ενδιαφέροντες ή αξιόλογους οικισμούς;

Με τον αντισεισμικό αρμό;

Με τις αποστάσεις κτιρίων εντός οικοπέδου;

Αν μετρά στο σ.δ. κάτι

και πολλά άλλα.

 

και το ΑΜ4 είναι ηλεκτρολογική ερώτηση;

που βρίσκεις την απάντηση τότε

 

Για την ιστορία...

Πέρασα μόλις και μετά βίας 68/100...

Edited by ppaleoho
Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση δεν έχεις αλλά σε τρώει το σύστημα. Και να είσαι ευχαριστημένος που πέρασες.....

Από την άλλη μπορεί να τα γνωρίζεις όλα αυτά, μπορεί να πέρασες, αλλά δεν θα σε καλέσουν να ελενξεις κατοικίες (γιατί άραγε?), μόνο επαγγελματικά κτίρια, και εκεί μόνο τα Η/Μ έτσι? Πρέπει να νοιώθεις πραγματικά προνομιούχος....

Αλλα δεν φταις εσύ ούτε οι συνάδελφοι ΠΜ, ΑΜ κτλ....Φταίει ο σύλλογός μας που έχει κατεβάσει παντελόνια και του κάνουν πλάκα οι υπόλοιποι....

Περιμένω κάποιον αν μπορεί να τεκμηριώσει γιατί συμβαίνει αυτό με λογικά επιχειρήματα. Τότε θα παραδεχτώ ότι κάνω λάθος.....

1. γιατί κοινές εξετάσεις και διαφορετικούς ελέγχους

2. γιατί όχι και κατοικίες

Link to comment
Share on other sites

ΤΑ ειπαμε ικαρε , ειμαστε ανυπαρκτοι στα θεματα περιφρουρησης επαγγελματικων δικαιωματων.........

 

στους ελεγκτες δινουμε σχεδον ιδιες εξετασεις με ΠΜ , ΑΜ , και ελεγχουμε μονο ΗΜ σε ειδικα κτηρια..........

 

στους ενεργειακους επιθεωρητες, που ειναι θεμα σχεδον αποκλειστικο του κλαδου μας , ολοι υπογραφουν τα παντα...........

 

 

το εχω γραψει και αλλου ....ειναι δυνατον να ισχυουν για ΗΜ ΟΙΚΟΔΟΜΩΝ νομοι του 1930;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;του 1960;;;;;;;;

τοτε οι περισοτεροι δεν ειχαν ρευμα στο σπιτι , και ηταν πολυτελεια ο χωρος υγιεινης μεσα στο σπιτι..........αλλα δυστηχως πολλοι θελουν να συνεχιστει αυτο το πραγμα....

Link to comment
Share on other sites

pggiotas, δεν απευθυνόμουν σε εσένα προσωπικά, μιλούσα γενικά. Μην ψάχνουμε αφορμή για να αρπαχτούμε. Αν και τελικά από ότι φαίνεται δεν έχεις δώσει ο ίδιος εξετάσεις, απλώς αναμεταδίδεις αυτά που σου μετέφερε ο φίλος σου....... Απάντησε πάντως και ηλεκτρολόγος που έδωσε εξετάσεις ο ίδιος, οπότε υπάρχει επίσημο πόρισμα. Στην Ελλάδα του 2012 δίνονται εξετάσεις με θέματα άσχετα του γνωστικού αντικειμένου και των επαγγελματικών δικαιωμάτων των υποψηφίων. Το είδαμε και αυτό........

Link to comment
Share on other sites

Και επίσης δίνονται εξετάσεις σε άσχετα θέματα με το "αντικείμενο" που θα εξασκήσει ο εξεταζόμενος......

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.