Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξετάσεις ελεγκτών δόμησης


Recommended Posts

έχεις δικαιωμα να ξανακάνεις αίτηση και να ξαναδώσεις? απαιτείται κάποιο παράβολο?

 

Το παράβολο είναι 50€. Δεν γνωρίζω αν έχεις δικαίωμα να ξαναδώσεις, πάρε τηλ. στο ΤΕΕ.

 

Υπάρχει κανείς συνάδελφος που να τον κάλεσαν για έλεγχο?

Αν ναι, ας μας πει την εμπειρία....

 

Εγώ έλαβα σήμερα το προσκλητήριο να ελέγξω οικοδομή στην Κατερίνη (έχω έδρα Θεσσαλονίκη).

 

απορία 1. η αμοιβή τελικά είναι 150€ ή το διαπραγματεύομαι πριν πάω?

 

απορία 2. μπορώ να ζητήσω από τον επιβλέποντα να μου στείλει τα σχέδια να τα μελετήσω πριν πάω ή τα βλέπω για πρώτη φορά επιτόπου?

 

απορία 3. πώς είναι δυνατόν να μην έχω κερδίσει σε καμιά άλλη κλήρωση στη ζωή μου και να έχω κληρωθεί για ελεγκτής μια βδομάδα αφότου πήρα την άδεια :shock: (είναι τα τυχερά!!)

 

Πως σε ειδοποίησαν; Ποια ήταν η διαδικασία για να γίνεις ελεγκτής μετά τις εξετάσεις;

 

1. Η αμοιβή δεν είναι πάντα 150€, τόσο είναι όταν πρόκειται για προσθήκη. Σε άλλες περιπτώσεις ορίζεται σύμφωνα με τον νόμο, είναι όμως προκαθορισμένη και κατατίθεται σε ειδικό λογαριασμό. Δεν μπορείς να ζητήσεις ούτε περισσότερα ούτε λιγότερα απ'ότι λέει ο νόμος. Αν τώρα σου δώσει "χαρτζιλίκι" ο ιδιοκτήτης για να κάνεις τα στραβά μάτια, σκέψου το ενδεχόμενο ο επόμενος ελγκτής ή ο ενεργειακός επιθεωρητής να μην κάνει τα στραβά μάτια ή να σου έρθει ο επιθεωρητής δόμησης (δειγματοληπτικά το υπουργείο θα κάνει ελέγχους).

 

2. Τα σχέδια τα παίρνεις από την υπηρεσία και όχι από τον μηχανικό. Αν τα έπαιρνες από τον μηχανικό να είσαι σίγουρος ότι θα σου έδινε αποτύπωση της κατασκευής και όχι της άδειας.

 

3. Διάβασε τους νόμους του Murphy, θα βρεις πλούσια βιβλιογραφία. Οι νόμοι βασίζονται σε πολυετείς πραγματικές παρατηρήσεις :wink:

 

Δεν λες που δεν κλήρωσαν κανέναν μηχανολόγο;

 

Ευτυχώς σε κατοικίες δεν μας χρειάζονται :smile: . Σε άλλη περίπτωση θα είχαν κληρώσει και μηχανολόγο.

Link to comment
Share on other sites

Σε εγγραφουν κατευθειαν στους καταλογους και σχεδον αμεσως., σου στελνουν email........ήδη εγγραψαν πανω απο 1000

 

αρχισαν να καλουν ήδη ελεγκτες ,για ελέγχους εδω και μέρες.........

 

οι ΜΜ.ΗΜ εννοειται οτι θα χρειαστουν μετα απο ενα μιση χρονο και βάλε...........δεν προκειται να μας καλεσουν σε οποιαδήποτε κατοικια..........μονο σε τελικο ελεγχο ειδικών κτηριων(πιασε το αυγο και κουρευτο)

 

ολοι υπογραφουν ΗΜ, αλλωστε χαρις τα διαταγματα του 1930 ......και εμείς τιποτα άλλο....(αν και οι εξετάσεις για ελεγκτές που περασαμε , ήταν ολοιδιες με των αλλων ειδικοτητων) .

 

το πιθανοτερο ειναι να περασουν 2 χρονια και αρκετοί ΗΜ ,ΜΜ να μην κληρωθούν ποτέ......λογικα η δευτερη φουρνιά θα εχει περισοτερα.........

οι υπολοιπες ειδικοτητες εχουν πιασει δουλειά , απο την πρωτη μέρα..........

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

Οι Η/Μ και Μ/Μ χρειάζονται υποχρεωτικά στις εξής περιπτώσεις:

 

μουσεία

χώροι συναυλιών

κλειστοί χώροι αθλητικών συγκεντρώσεων

κινηματογράφοι

θέατρα

κέντρα διασκέδασης

αίθουσες πολλαπλών χρήσεων

ιδιωτικά νοσοκομεία

κλινικές και κέντρα υγείας

βρεφικοί και παιδικοί σταθμοί

κύρια και σύνθετα τουριστικά καταλύματα

εμπορίου (αυτοτελή κτίρια για εμπορικά κέντρα, αγορές και υπεραγορές)

ιδιωτικές βιβλιοθήκες

βιομηχανίες

βιοτεχνίες

πρατήρια υγρών καυσίμων

 

Υποθέτω όμως ότι και σε άλλες περιπτώσεις που απαιτείται κλιμάκιο ελεγκτών, δεν αποκλείεται να καλέσουν και Η/Μ προκειμένου να συμπληρώσουν την ομάδα.

 

Στο θέμα μας τώρα, οι εξετάσεις είναι γενικά δύσκολες για τους Η/Μ σε σχέση με τους Α/Μ & Π/Μ.

 

Προσωπικά, από την στιγμή που έχω περάσει τις εξετάσεις, με συμφέρει να κοπούν όσοι άλλοι δώσουν εξετάσεις για ελεγκτές δόμησης ώστε να έχω μικρότερο ανταγωνισμό, αλλά το σωστό να λέγεται.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

..........

2. Τα σχέδια τα παίρνεις από την υπηρεσία και όχι από τον μηχανικό. Αν τα έπαιρνες από τον μηχανικό να είσαι σίγουρος ότι θα σου έδινε αποτύπωση της κατασκευής και όχι της άδειας.........

 

Από:

 

"ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ – ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΕΓΚΤΕΣ ΔΟΜΗΣΗΣ"

 

στην δεύτερη σελίδα αναφέρει:

 

"9. Η αυτοψία γίνεται βάσει των υποβαλλόμενων σχεδίων? Αν δεν υπάρχουν?

  • Στο εργοτάξιο επιβάλλεται η διατήρηση αντιγράφων της άδειας δόμησης και των μελετών και σχεδίων, σύμφωνα με τις οποίες εκτελούνται οι εργασίες.
  • Η μη τήρηση των παραπάνω αποτελεί λόγο άμεσης διακοπής των εργασιών (παρ. 2 αρθ. 7 του ν.4030/2011).
  • Επίσης, ο Επιβλέπων Μηχανικός οφείλει να έχει προηγουμένως συμπληρώσει και τα έντυπα για τη δημιουργία της Ταυτότητα του Κτιρίου (μετά την έναρξη ισχύος)."

Αυτό μας έλειπε δηλαδή για 150€ να πηγαίνουμε επιπλέον και στην ΥΔΟΜ

και να βγάζουμε και τα σχέδια φωτοτυπία!!!!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε Μηχανολογε , αυτα που εγραψες ειναι τα ειδικα κτηρια..........μονο σε τελικο ,ομως , μας καλουνε.......

 

περιμενεις μηπως να σε καλεσουν σε αρχικό εμπορικου , ακομα και αν θελει κλιμακιο;;;

τι να κάνεις ;;;;να ελεγξεις ΗΜ σε θεμελια;;;........ή απλως να μοιρασουν τα λεφτα της αμοιβής;;;

θα καλεσουν ΠΜ,ΑΜ ή Τοπογραφο να συμπληρωσει το κλιμακιο, οι οποιοι εχουν δικαιωμα να ελεγξουν.....

 

Εγω θα το ηθελα.......ο τροπος που εισηχθηκαν ομως οι ελεγκτες ειναι να ελεγχει ο καθενας αυστηρα οτι του επιτρεπετε........το αντιθετο δηλαδη απο τα ΠΕΑ......

αυτος θεωρω ειναι ο λογος που τελευταια στιγμη μπηκε το αρθρο που ρητα αναφερετε σε δικαιωματα....για ΜΜ,ΗΜ και αποφοιτους ΤΕΙ.....

 

 

 

πολυ πιθανο ,πολλοι απο εμας να μην προλαβουμε να ελεγξουμε τιποτα......το ξεραμε ομως , πριν δωσουμε εξετασεις......

 

ΥΓ οι εξετασεις ειναι ουσιαστικα ακριβως ιδιες με τις αλλες ειδικοτητες........απλως εμεις εχουμε 4,5 περισοτερες Μηχανολογικες........

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

πήγα, έλεγξα, γύρισα! τελικά δεν πόνεσε πολύ :smile:

 

αν και αμφιταλαντευούμουν....ήμουν στο τσακ να αρνηθώ, αλλα μετά σκεφτηκα να κάνω απόσβεση τα 50€ του παραβόλου τουλάχιστον 8-) . Εξάλλου γιατι να μην το δοκιμάσω πρώτα. Σίγουρα είναι πολύ άχαρος ο ρόλος του ελεγκτή.

Ο έλεγχος ήταν αρχικός σε β' κατηγορίας κτίριο, οπότε ήταν σχετικά απλα τα πράγματα. Το κτίριο δεν ξέφευγε από τα προβλεπόμενα (ευτυχώς).

 

 

2. Τα σχέδια τα παίρνεις από την υπηρεσία και όχι από τον μηχανικό. Αν τα έπαιρνες από τον μηχανικό να είσαι σίγουρος ότι θα σου έδινε αποτύπωση της κατασκευής και όχι της άδειας.

 

 

έχω έδρα Θεσσαλονίκη και με στείλαν Κατερίνη. Αν χρειαζόταν να πάω πρώτα στην πολεοδομία Κατερίνης να βρω το φακελο, να βγαλω φωτοτυπίες (30€)....και όλα αυτα για 200€ δεν νομιζω να πήγαινε κανείς! Τα σχέδια όλα επιβάλλεται να είναι στο έργο.

 

όσο για το δεύτερο σκέλος τα σχέδια που ζήτησα από το μηχανικό, μου τα έστειλε από πρίν και ήταν της αδείας. Καταλαβαίνω πώς το εννοείς αλλα μηχανικός έιμαι (και είσαι!) και είναι άσχημο να υπάρχει αυτη η έλλειψη εμπιστοσύνης ακόμη και μεταξύ μας. Η λογική του βγάζω μια άδεια Α και χτίζω Β (έστω και με την παρότρυνση του ιδιοκτήτη) είναι απαράδεκτη. Κανονικά ο επιβλέπων μηχανικός θα έπρεπε να έχει το ρόλο του "ελεγκτή" - πληρώνεται εξάλλου. Τότε ποιος ο λόγος να επιβλέπει τα έργα όταν από τη μια ο ιδιοκτήτης αποφασίζει για το μέγεθος της παρανομίας και από την άλλη ο εργάτης αμφισβητεί τις γνώσεις σου στην κατασκευη ??

Δεν νομίζω να αλλάξουν άμεσα τα πράγματα με το νέο θεσμό αλλα είναι ενα μικρό βημα προς αυτη την κατεύθυνση.

Δυστυχώς στην Ελλάδα ο φόβος φυλάει τα έρμα (για πόσο όμως αναρωτιέμαι.....)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Γενικά εμπιστεύομαι τους συναδέλφους.

 

Απλά επειδή έχουν δει πολλά τα μάτια μου είμαι επιφυλακτικός.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ψιλοχάθηκα, αναφέρεται κάπου ποιοι μηχανικοί μπορούν να γίνουν ελεγκτές δόμησης και τι ελέγχους κάνει η κάθε ειδικότητα; Διαβάζω να συζητάτε για Η/Μ, Μ/Μ και Π/Μ και δεν βρίσκω κάτι στις ανακοινώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επειδή έχω μετακομίσει σε άλλο νομό από αυτόν που έχει δηλωθεί ως έδρα μου, θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να επιλέξω το νομό που θέλω να δραστηροποιούμαι ως ελεγκτής δόμησης.Ευχαριστώ

 

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Ευχαριστώ, Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.