Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποζημιωσεις σε περιπτωση μη εκδοσης αδειας


Recommended Posts

Ο εργολαβος ενω ηρθαμε σε συμφωνια για να βγαλουμε νεα αδεια με τον νεο ΓΟΚ , λεφτα δεν βαζει και κανει τον κινεζο.

Δεν εχει δωσει τιποτα και εχω ηδη κανει εξοδα απο μονος μου για την αδεια.

Ετσι οπως το βλεπω δυσκολα να παμε μαζι σε νεα αδεια γιατι με αυτη τη σταση μαλλον δε με συμφερει να συνεχισω μαζι του.

 

Αυτος τωρα αν και οποτε αποφασισει να βγαλει αυτην ή νεα αδεια για αυτο το ακινητο , θα πρεπει να με πληρωσει για οτι εχει γινει μεχρι τωρα σωστα?

Και για να με βγαλει απο την αδεια θα πρεπει να μου δωσει και την επιβλεψη απο οσο ξερω.

Το σεντονι εχει σφραγιστει και οι μελετες εχουν εγκριθει. Δεν εχω παρει μονο υπογραφη και σφραγιδα απο τον διευθυντη της πολεοδομιας για τον ΚΕΝΑΚ γιατι δεν τον πετυχαινω ποτε.

 

Δηλαδή είναι ήδη κατατεθειμένος φάκελος στην πολεοδομία με τον ΓΟΚ και συμφωνήσατε να καταθέσετε νέα άδεια με ΝΟΚ.

Για να έχει σφραγισθεί το σεντόνι, σημαίνει πως έχει ελεγχθεί και φορολογικά άρα έχουν πληρωθεί οι αμοιβές σου.

Άρα η άδεια μπορεί να εκδοθεί.

Αν εκδοθεί τότε μπορεί να αλλάξει επιβλέποντα, με αναθεώρηση και μετά από δική σου παραίτηση (ψάξε αν σε ενδιαφέρει θέματα για παραίτηση μηχανικού), οπότε δεν σου οφείλει αμοιβές επιβλέψεων.

Μπορεί όμως και πριν την έκδοση της αδείας να αλλάξει τον επιβλέποντα. Δεν μου έχει τύχει για να γνωρίζω την διαδικασία.

Άρα ξεκαθαρίζεις τι θέλει να κάνει και προχωράς....

 

Αν τώρα θέλεις να διεκδικήσεις αμοιβή για ότι έχεις κάνει για την νέα μελέτη ΝΟΚ, πρέπει να τα απαιτήσεις δικαστικά αν δεν συμφωνήσει να σε εξοφλήσει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οι μελετες ειναι σφραγισμενες 28/2/2012

Ο εργολαβος ενω ηρθαμε σε συμφωνια για να βγαλουμε νεα αδεια με τον νεο ΓΟΚ , λεφτα δεν βαζει και κανει τον κινεζο.

Δεν εχει δωσει τιποτα και εχω ηδη κανει εξοδα απο μονος μου για την αδεια.

 

Πάντως μου κάνει εντύπωση το πως έφτασες στο στάδιο των "σφραγισμένων" μελετών χωρίς να υπάρχει στο φάκελλο η κατάθεση της αμοιβής μελέτης, η οποία χρειάζεται ακόμα και για την πρωτοκόλληση του φακέλου της άδειας (δηλαδή, πριν προχωρήσει οτιδήποτε άλλο)....

Link to comment
Share on other sites

Τα καταθετηρια για τις αμοιβές των μελετων τα ζητανε στον ελεγχο των φορολογικων αφου ολοκληρωθούν οι μελετες. Αλλη μια αδεια εχω βγαλει και ετσι ειχε γινει μαλιστα αφου ειχαμε κανει τις μελετες και σφραγιστικε και το σεντονι , τοτε περασαμε ελεγχο φορολογικων και βγηκαν οι αμοιβες.

Δηλαδη θες να πεις οτι την αμοιβη την παιρνεις κανονικα με την καταθεση του φακελου? πριν καν κανεις τις μελετες?

 

οταν λεω εχει σφραγιστει το σεντονι, εχει να κανει με τις μελετες , αρχιτεκτονικα , στατικα και ΗΜ , μετα επρεπε να παμε για ελεγχο φορολογικων και απο κει και περα να βγει η αδεια. αλλα αυτο δεν εγινε ποτε. Ενω ειχε αποφασισει οτι θα παει με το νεο νομο , μας αφησε να τελειωσουμε τις μελετες και μετα ειπε δεν ξερω τι θα κανω και απο τοτε τρεχουμε.

Edited by goozlo
Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι έτσι παίρνεις και την έγκριση του ΚΕΝΑΚ, πας φορολογικό έλεγχο κλείνεις ραντεβού μαζί του και ο ελεγκτής αφού δεν του προσκομίζεις τίποτα στέλνει έγγραφο παρατηρήσεων στον ιδιοκτήτη με τις παρατηρήσεις, δηλαδή τα υπολειπόμενα παραστατικά για την έκδοση της Ο.Α.

Όλα αυτά είναι καλό να τα κάνεις σε συνεννόηση με τον ελεγκτή φορολογικών. (δηλαδή έλεγχο φορολογικών και αποστολή παρατηρήσεων).

Έτσι το μπαλάκι πάει στον εργοδότη ο οποίος δεν θα έχει πάτημα να πει πως δεν έχει ειδοποιηθεί.

Μετά βλέποντας και κάνοντας.

Link to comment
Share on other sites

Τα καταθετηρια για τις αμοιβές των μελετων τα ζητανε στον ελεγχο των φορολογικων αφου ολοκληρωθούν οι μελετες.

 

Δεν σου κατέθεσε έστω την ελάχιστη? Με πόσα χρήματα ξεκίνησες?

Link to comment
Share on other sites

Τα καταθετηρια για τις αμοιβές των μελετων τα ζητανε στον ελεγχο των φορολογικων αφου ολοκληρωθούν οι μελετες.

 

Δεν σου κατέθεσε έστω την ελάχιστη? Με πόσα χρήματα ξεκίνησες?

 

με τιποτα....ολα μετα

ειναι μεγαλο εργολαβος και εχει λαο απο πισω οποτε με το σκεπτικο της μακροχρονης συνεργασιας στηνουμε ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

goozlo, πες μου ένα λόγο για να σε βοηθησω

Εσύ δεν ήσουν αυτός που ευτέλιζες την εργασία μας για τον μεγα εργολάβο?

τώρα αποδεχόμενος αυτόν τον συλλογισμό εσύ είσαι ο μικρο μηχανικός

είδες πως έχονται τα πράγματα?

όταν χαλάγατε την αγορά ήταν καλα?

Edited by alfisti1978
Link to comment
Share on other sites

Φίλε alfisti 1978 , είναι εύκολο να βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα χωρίς να έχεις στοιχειά και να κουνάς το δάχτυλο.

Σκέψου την περίπτωση να έγινε μια συμφωνία και να μη την τήρησε, τι κάνεις? Βάζεις το χέρι σου στην τσέπη του?

Πας δικαστικά και περιμένεις 3 χρόνια για να πάρεις τα @@ σου αφού ως γνωστό δεν σε προστατεύει τίποτα? η φωνάζεις την ΧΑ?

 

Η περιπτωση ειναι απλη φιλε υπηρχε ελαχιστη αμοιβη και πανω σε αυτο ξεκινησαμε , συγνωμη που δεν ζητησα τα 3πλα μιας και το επιτρεπει η αγορα.

Οτι δεν ζητησα προκαταβολη και οτι η πολεοδομια μπορει να εκανε λαμογια δεν ειναι δικη μου ευθηνη, για να διατηρεις πελατες κανεις και διευκόλυνση.

Αλλαξε γνωμη και δεν θελει την αδεια γιατι αλλαξε ο νομος, για πες μου λοιπον που ειναι το δικο μου λαθος οσο αναφορα τον ευτελισμο του επαγγελματος?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.