Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή επίβλεψης σε άδεια του 2000


Recommended Posts

Μπορειτε να μου πειτε πως θα βγει η αμοιβη επιβλεψης σε οικοδομικη αδεια του 2000, μια ισογεια οικια εντος οικισμου;;

Εφοσον μεχρι το 2007 επρεπε να εχουν πληρωθει οι επιβλεψεις παλαιων οικ.αδειων δεν υπαρχει οσο το εψαξα σε ΤΕΕ και Πολεοδομια τροπος να δοθει -εως τωρα- λύση...

 

Στα Χανια η πολεοδομια -πρωην Νομαρχιας- προτεινει να πληρωθει η αμοιβη με τον παλιο τροπο υπολογισμου, ΕΤΑ 44 και σημερινο λ

Στο ΤΕΕ προτεινουν συμφωνηθεισα αμοιβη χωρις να ειναι σιγουροι ομως, λογω του οτι οι μεταβατικες διαταξεις του προσφατου νομου δεν αναφερουν κατι τετοιο...

 

Στην ερωτηση γιατι τοσο καιρο το αμελησε μηχανικος κα ιδιοκτητης αφενος ο μηχανικος μεχρι το 2007 πληρωσε ολες τις επιβλεψεις αλλα αυτη του διεφυγε διοτι ηταν συνεργασια με αλλο μηχανικο και οι ιδιοκτητες -ζευγαρι Αγγλων- ειχαν διπλα παλια οικια και δεν ειχαν αναγκη να παρουν ρευμα (συνδεση ΔΕΗ) με νεο ρολοι.

Σημερα και λογω κρισης, θελουν να πουλησουν το νεο κτιριο και να κρατσηουν το παλιο και 6 μηνες πριν τη συμφωνημενη πωληση (οχι στο παρα 5 οπως εμεις) θελουν να το τακτοποιησουν και να παρουν ρευμα με νεο ρολοι κλπ

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω πως ο καλύτερος τρόπος είναι η συμφωνημένη αμοιβή ώστε αν είχαν συμφωνήσει μια αμοιβή να υπάρξει δυνατότητα να μην την αλλάξουν αν το αυτό επιθυμούν και οι 2 πλευρές (ιδιοκτήτης -μηχανικός) Νομίζω πως καλύτερα να μην ασχολούνται με τα παλιά νούμερα ΕΤΑ ή λ.Να βγάλουν μια τωρινή αμοιβή και να πληρωθεί η συμφωνημένη τους.Και ηθικά αυτό θα ήταν το σωστότερο.

Link to comment
Share on other sites

Στα Χανια η πολεοδομια -πρωην Νομαρχιας- προτεινει να πληρωθει η αμοιβη με τον παλιο τροπο υπολογισμου, ΕΤΑ 44 και σημερινο λ

Στο ΤΕΕ προτεινουν συμφωνηθεισα αμοιβη χωρις να ειναι σιγουροι ομως, λογω του οτι οι μεταβατικες διαταξεις του προσφατου νομου δεν αναφερουν κατι τετοιο...

 

Τοσα χρονια μας πρηζανε οτι η αμοιβη επιβλεψης υπολογιζεται στην μερα που πληρωνεται. Ε , ας το εφαρμοσουν λοιπόν και τώρα. Οτι ισχύει σήμερα. Οι μεταβατικές διατάξεις επίσης δεν αναφέρουν κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι παρακαλώ τη βοήθειά σας

Σε δική μου οικοδομή με Ο.Α. του 1996, εγινε αυτοψία από πολεοδομία το 2000 (για παράταση εργοταξιακού ) και αναφέρει ( η πολεοδομία ) ότι η οικοδομή βρισκόταν στο στάδιο των ψιλών επιχρισμάτων.

Παράταση αδείας δεν μπορούσε να δοθεί γιατί η περιοχή είχε βγή από το σχέδιο λόγω διαφόρων ενστάσεων.

Δεν μου κοινοποίησαν διακοπή εργασιών γιατί ο φάκελλός μου είχε παραπέσει κάπου.

Έτσι η άδεια έληξε στα 4 χρόνια και διεκόπη το εργοταξιακό.

Συνέχισα εργασίες ( στο εσωτρικό του σπιτιού που είχε κλείσει ) χωρίς πρόβλημα και τελείωσα λίγο!! αργά.

Σήμερα για να γίνει ηλεκτροδότηση πως θα υπολογιστεί η αμοιβή επίβλεψης ( ΦΕΜ κλπ. ) ?

Σημιώστε ότι η αμοιβή είχε συμφωνηθεί μηδενική (ο Πολ. Μηχ. είναι φίλος μου)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Μηδενική αμοιβή επίβλεψης λίγο δύσκολο το βλέπω να περάσει.Κάντε κανονικά τη διαδικασία με τη συμφωνημένη και βάλτε μια χαμηλή τιμή, αλλά όχι μηδενική γιατί δεν θα πείσετε κανένα.Αλλο φίλος και άλλος συγγενής.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.