Μετάβαση στο περιεχόμενο

EC 2 και EC8 στο Stereostatika


rouf1o

Recommended Posts

Σιγά τις πληροφορίες, για περισσότερες να τους καλέσεις και να σου απαντήσουν στα ερωτήματα σου.Αρκεί να είσαι γνώστης του αντικειμένου γιατί θα ακούσεις πολλά κουλά

 

 

Βασικά Rouf1o θα σου δώσω μία εικόνα για να καταλάβεις......π.χ Δές στα αποτελέσματα του τεύχους αν κάνει έλεγχο σε1) λυγηρότητα, 2)Δές ακόμα και με το χέρι (ξεπερνώντας το θέμα με κανονικότητα) αν σου δίνει όλα τα στοιχεία για να καταλήξεις στην επιλογή του q. 3) Δές αν λαμβάνει σε περίπτωση φυτευτών Υ/Ν το αντίστοιχο q και τον αντίστοιχο σ/μο,4) το ψΕ πώς το λαμβάνει στη προσομοίωση τών μαζών, 5) Οι γεωμετρικοί περιορισμοί που δίνει ο ευρωκώδικας έχουν ορθή εφαρμογή στίς αντίστοιχες ΚΠ (ΚΠΜ ΚΠΥ);, πώς γίνεται ο έλεγχος για ΣΤΡΕΠΤΙΚΗ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ; 6) Μπορείς να υπολογίσεις στο τέλος το ποσοστό τεμνουσών που παραλαμβάνεται απο τοιχώματα και υποστυλώματα;.Πάρε ένα τηλέφωνο αγαπητέ συνάδελφε και ρώτησε τα παραπάνω, οφείλουν να σου απαντήσουν.

 

 

 

Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Gousgounis

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • Απαντήσεις 92
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για να μη το κουράζουμε το θέμα ,θα ήθελα να πώ πώς δέν υπάρχουν ευρωκώδικες στην έκδοση 6.21.Απλά η εταιρία ακολούθησε τη κλασική τακτική της παραπλάνησης για να μπορέσει να βγάλει κανένα φράγκο.Σε κάποιο άλλο φόρουμ για μηχανικούς είδα οτι ετοιμάζουν μια νέα έκδοση 7.0, αλλά είναι ακόμα σε φάση beta.Συνεπώς η εταιρία πουλάει την έκδοση 6 απο το 2010 "ΧΩΡΙΣ ΕΥΡΩΚΩΔΙΚΕΣ" για να μας πεί εν έτη 2013 σε λίγο οτι θα πρέπει να του σκάσουμε πάλι κανένα 1000 ευρώ η και παραπάνω για να μας δώσει ξανά αυτό που πούλησε το 2010 ώς αναβάθμιση.Μπορεί να μου πει κάποιος πώς ονομάζεται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφε. Έχω αγοράσει το πρόγραμμα τον Ιούνη του 10 με EC 2 και EC 8. Η αλήθεια είναι ότι μέχρι τώρα δεν το χω χρησιμοποιήσει ιδιαίτερα. Το θέμα που με απασχολεί είναι ότι αφού το ελληνικό προσάρτημα δεν έχει ακόμα προκύψει, δεν έχει ενσωματωθεί και στο πρόγραμμα. Οπότε όταν με το καλό το έχουμε, φοβάμαι ότι θα χρειαστεί εκ νέου πληρωμή για αναβάθμιση του λογισμικού.

 

Εφόσον συνάδελφε δέν έχει προκύψει όπως λές τότε για η ίδια η εταιρία λέει στο κουτί απο το cd της αναβάθμιση "Ολοκληρωμένη μελέτη και σχεδίαση κτιριακών έργων με σκελετό από οπλισμένο σκυρόδεμα σύμφωνα με Ελληνικούς Κανονισμούς και ΕΥΡΩΚΩΔΙΚΕΣ" και μάλιστα το ευρωκώδικες το έχει με κεφαλαία για να το τονίσει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αληθεια οτι στην εκδοση 6.21 ΔΕΝ υπαρχουν ευρωκωδικες.

Αυτο το εχει παραδεχθει και ο προεδρος της εταιριας σε κατ ιδιαν συζητηση που ειχα μαζι του

 

Υπαρχουν μονο καποια κουμπια οπου οριζεται κανονισμος ο ΕΚ. Περαν τουτων τιποτα.

 

Πολλα λαθη

Κανενας ελεγχος κανονικοτητων.

Απουσια παρα πολλων ελεγχων του ΕΚ8

Τευχος με ελεγχους ΕΑΚ

Κανενα manual

Καμια επιστημονικη τεκμηριωση

Καμια κανονιστικη αναφορα

 

Παρ ολα αυτα στο site της εταιριας γραφει οτι υποστηριζει πληρως τους ΕΚ2 - 8

 

http://www.pi.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=76&Itemid=55

 

Προκαλω την εταιρια να βγει εδω δημοσια και να στηριξει αυτον της τον ισχυρισμο.

 

Τυγχανω πελατης της εταιριας που πληρωσα στα τελη του 2010, για να αγορασω αναβαθμιση του προγραμματος στην εκδοση 6 η οποια υποτιθεται οτι υποστηριζει πληρως τους ΕΚ2 - 8

 

Σημερα, 2 χρονια μετα και η εταιρια βγαζει μια εκδοση 7.0 beta με πολλες ελλειψεις και βεβαια με απουσια σοβαρου manual/επιστημονικης τεκμηριωσης

 

Νιωθω εξαπατημενος. Θελω τα χρηματα μου πισω. Η εταιρια με κοροιδεψε ευθεως οταν το 2010 μου πουλησε αναβαθμιση που υποστηριζει πληρως τους ΕΚ2 - 8

 

Παρακαλω τους διαχειριστες να καλεσουν την εταιρια να συμμετασχει δημοσια στο διαλογο αν και δε το βλεπω. Εχει ανοιξει και ενα αναλογο θεμα σε αλλο φορουμ μηχανικων οπυ και εκει κληθηκε να συμμετασχει και δεν εγινε τιποτα.

 

Θα ηθελα να ακουσω και τις γνωμες των χρηστων του stereostatika που αγορασαν "αναβαθμιση" στην εκδοση 6,21.

Πως αισθανεστε συναδελφοι για το ατοκο δανειο στην εταιρια pi systems ?

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι αν αυτά που λέτε είναι αλήθεια τότε μιλάμε για μεγάλο σκάνδαλο. Έχετε κινηθεί μέσω συνήγορου του καταναλωτή? Φανταστείτε λοιπόν πόσο χαζό θεωρεί τον μηχανικό η εταιρία. Και γιατί να μην τον θεωρεί? Λίγοι είναι αυτοί που πατάνε το κουμπάκι και ότι βγήκε βγήκε? Μόνο στο να συμμορφώνουν τους ξυλότυπους αναλώνονται και ως εκεί. Να δεις όταν δεν θα ελέγχονται και απο κανένα τι θα γίνει...

Ο δομοστατικός μηχανικός θα εκφυλιστεί σε μια "μπούρδα".

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Μόνο για ΣΚΑΝΔΑΛΟ ; Είσαι πολύ ευγενικός στούς χαρακτηρισμούς σου.Η εταιρία δέν θα πάρει θέση, ακόμα και άν γίνει θα είναι άσχετη με το θέμα που συζητάμε.Θα το κάνει γαργάρα γιατί προφανώς θα έχει τους μηχανισμούς να τη προστατέψει απο μία τέτοια θέση.Παραπέμπω σε σχόλια σχετικά με τη νομοθέσια και το αδίκημα της" παραπλάνησης " σε αντίστοιχο φόρουμ emichanikos.gr, όπου συνάδελφος αναλύσει το νομικό σκέλος του προβλήματος.

 

Ακριβώς όπως το λέει ο συνάδελφος είναι ΑΤΟΚΟ ΔΑΝΕΙΟ για ένα προϊον που δέν υπάρχει ακόμα.Αυτά για να μαθαίνει ο κόσμος τι γίνεται στη "πιάτσα".

www.pi-systems.gr Δείτε πώς περιγράφει το προιόν STEREOSTATIKA V 6.21- Στο κουτί αναβάθμισης "Ολοκληρωμένη μελέτη και σχεδίαση κτιριακών έργων με σκελετό από οπλισμένο σκυρόδεμα σύμφωνα με Ελληνικούς Κανονισμούς και ΕΥΡΩΚΩΔΙΚΕΣ" έτσι ακριβώς όπως το γράφω το ευρωκώδικες με κεφαλαία.Υπάρχει κάποιος θεσμικός φορέας που να μπορέσει να αποκαταστήσει δικαιοσύνη; Το σίγουρο είναι αν δέν γίνει μία κονητοποίηση απο αρμόδια θεσμικά όργανα το θέμα θα πνιγεί.Σίγουρα 3-4 και 5 άτομα ΄δεν μπορούμε να τα βάλουμε με το σύστημα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Και κραταώ μπαλαντέρ για την εταιρία το τελευταίο "χαρτί".Αν τολμάει ας πάρει θέση και ας πεί το αντίθετο.Θέλω να γράψει εδώ στο φόρουμ οτι ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΕΥΡΩΚΩΔΙΚΕΣ να καταγραφεί σαν γεγονός,να γνωρίζουμε όλοι τη θέση της και όχι τίς @@@ που μάς λένε στα τηλέφωνα.Εδώ κύριοι πείτε τη γνώμη σας και τη θέση σας, διαφορετικά υπευθυνη δηλωση του Ν105 και να την αναρτήσετε στο site σας.

 

Η εταιρία έχει τη θέση προφανώς οτι ακόμα έχουμε ΕΑΚ-ΚΩΣ και για ποιό λόγο γίνεται η φασαρία.Τι λέτε ρε, το θέμα γίνεται γιατι πατήσατε πάνω στη άγνοια μας σχετικά με τούς ευρωκώδικες και μας λανσάρατε μία "πατάτα" που όταν τη βράζεις κάνεις μελέτη.Τι σημασία έχει που ακόμα δέν έχουμε ευρωκώδικες, όταν λέςσου πουλάω αναβάθμιση με ευρωκώδικες πουλάς ευρωκώδικες όχι CD απο λαίκη και μάλιστα με τίς τελευταίες επιτυχίες.Εμένα προσωπικά όταν αγόρασα μου είπε το παλικάρι της εταιρίας οτι υποστηρίζει πλήρως ευρωκώδικες απλά θα συμπληρώσουν μικροπράγματα.Σώπα ρε αλάνια; αλήθεια; έτσι πάει;.Αφού το θέτει έτσι η εταιρία να μας επιστρέψει τα χρήματα και όταν θα βγάλει κάτι της προκοπής ας μας πάρει ξανα τηλέφωνο να μας το πουλήσει.Στο κάτω κάτω δέν υπάρχει ούτε ένας στην υποστήριξη που να μπορέσει να μας εξυπηρετήσει σε ευρωκώδικες.

 

Αρμόδιος για τέτοια θέματα είανι ο ΣΠΜΕ, παρακαλώ λοιπόν το διαχειριστή έαν υπάρχει κάποιος στο φόρουμ να μας ενημερώσει σχετικά με τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσουμε έτσι ώστε να κοινοποιηθεί επίσημα πλέον η καταγγελία.Προσωπικά δέν έχω κανένα πρόβλημα εάν μου ζητηθεί να δώσω τα στοιχεία μου, αλλά και τη τεκμηριωμένη άποψη μου σχετικά με τη καταγγελία που κάνω.Ενημέρωσα τη προστασία του καταναλωτή SemiRigid και η διαδικασία ήταν σχετικά απλή στο πρώτο σκέλος.Έδωσα τα στοιχεία για το πώς διαφημίστηκε το προϊον, με ρώτησαν τί ήταν αυτο που σάς οδήγησε τελικά στην αγορά.........και μετα απο πολλές ερωτήσεις έστειλα με φαξ τα στοιχεια που αναγράφει το κουτί του CD σχετικά με το τί περιέχει.Το επόμενο βήμα είναι πώς αναλαμβάνει το νομικό τμήμα της Προστασίας του Καταναλωτη να αποδείξει τούς ισχυρισμούς μου προφανώς με επίσημο τρόπο.Θα λάβω σχετική ενημέρωση.......το πότε δέν ξέρω ...

Edited by McRaster
Διαγραφή παράθεσης ακριβώς προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

McRaster άμα βγει κάτι απο προστασία καταναλωτή ενημέρωσε, θα έχει ενδιαφέρον. Δεν έχω καταλάβει κάτι όμως. Το πρόγραμμα έχεις σοβαρές ελλείψεις από EC8 ή δεν κάνει τίποτα? Δηλαδή ούτε τις κατασκευαστικές διατάξεις του EC2 δεν κάνει? Αν μπορείς π.χ. να αναφέρεις μερικούς ελέγχους, θα είχε επίσης ενδιαφέρον.

Αν είναι έτσι όπως τα λέτε τότε το μαγαζάκι το έχουν "κλείσει" εκει πέρα. Δεν δικαιολογείτε να έχεις προγραμματιστική ομάδα και μετά από τόσο χρονικό διάστημα να μην έχεις κάνει κανένα βήμα για ευρωκώδικες. Πάντως φίλε McRaster υπάρχουν και χειρότερα. Για όσους έχουν πάρει το Autometal (όχι Autosteel) καταλαβαίνουν τι εννοώ.

Edited by SemiRigid
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η 6,21 δέν έχει ευρωκώδικες έβαλε 2 κουμπάκια στο solver και καλά, δέν κάνει έλεγχους κανονικότητας σε κατοψη-καθ'υψος-δίνει ότι q γουστάρει-οι συνδιασμοί φορτίσεων μόνο ec δέν είναι-το τεύχος δίνει αν λύσεις με ευρωκώδικα αποτελέσματα σε νεακ.Αν πάω σε ec2 έχει μπερδέψει DCM με DCH λίγο απο κως μπορεί να έχει και λίγο ινδικό με κερασάκι BS8110.

 

Δέν έχει ρε παιδί μου τίποτα σου λέω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! μη ψάχνεις άστο, έβαλε interface για να ψαρώσουμε !!!! πέταξε μια σκάλα μια πλάκα σε κλίση χωρίς διαστασιολόγηση κτλ.Αφού να φανταστείς ότι και να βάλεις για μελέτη εάν το λύσεις με σταθερα κατηγ. εδάφους και σταθερη σεισμική επικ. θα σου δώσει ο ec 18% λιγότερα σίδερα απο τον ΕΑΚ-ΚΩΣ.Ας απαντήσει η ίδια τι κάνει

 

Στείλε mail να σου πώ, μέχρι αύριο θα γράφω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Πές μου τι πρόγραμμα χρησιμοποιείς να σου πώ ακριβώς τι λείπει. Έφτασα στο σημείο να μάθω 3 στατικά προγράμματα για να μπορέσω να μιλήσω αν έχει η δέν έχει

Edited by Gousgounis
παράθεση αμέσως προηγούμενου μηνύματος
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα. Δώωωωωσε McRaster! Δεν ενδιαφέρομαι προσωπικά για το στερεοστατικα πάντως. Απλά από περιέργεια. Να δω μέχρι που έφτασε η κατάσταση. Κάτσε γιατί εγώ ετοιμάζω κατάσταση για άλλο στατικό της αγοράς αλλά θέλω να επαληθεύσω μερικά πραγματάκια.

Link to comment
Share on other sites

Να μαζευόμαστε σιγά σιγά ....μπάς και μπεί καμία τάξη

 

Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Gousgounis

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.