Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποίηση Νομιμοποίηση


Recommended Posts

Φίλε μου, το καλώς ή κακώς το καθορίζουν οι νόμοι.

Στην προκείμενη περίπτωση είναι ο Ν-4014, άρθρ 24, παρ 22, που μας λέει ξεκάθαρα ότι δεν οφείλονται αναδρομικά ασφαλιστικές εισφορές.

Το ίδιο λέει και η ανακοίνωση Γ-8 των ερωτο-απαντήσεων του ΥΠΕΚΑ η οποία βρίσκεται ακόμη δημοσιευμένη στην ιστοσελίδα του Υπουργείου και μπορεί ο καθένας να την διαβάσει.

Αν δεν ισχύουν όλα αυτά τότε μιλάμε για εσκεμμένη παραπληροφόρηση του κοινού που δηλώνει-τακτοποιεί τα αυθαίρετα κτίσματά του.

Link to comment
Share on other sites

Οι πολεοδομιες μπορει να μη ζητανε πινακα απο Ικα αλλα το ιδιο το Ικα παταει στην εσωτερικη εγκυκλιο που ανεφερε ο συναδελφος παραπανω και ζηταει ενσημα ,εχω περιπτωση που το Ικα εκανε αυταπαγγελτα αυτοψια γιατι δεν ειχε παρελθει η δεκαετια και του εστειλε προστιμο...και ενημερωσε και την Πολεοδομια η οποια εκανε με την σειρα της αυτοψια....

Τωρα το συγκεκριμενο αυθαιρετο ειναι συννομο κατα ΓΟΚ και ειναι να κανω νομιμοποιηση με το αρθρο 22 πληρωνοντας το παραβολο, η πολεοδομια μου λεει οτι ειτε με 4014 εξολοκληρου ειτε με αδεια νομιμοποιησης τελειωσω την υποθεση θα κανει ΑΦΕΚ και δεν θα παψει να ισχυει το προστιμο ανεγερσης ...κτλ

 

Παω ομως στο ΙΚΑ μου δειχνουν αυτην την εγκυκλιο ,και μου λενε με τροπο λες και ειναι αυτοι οι ιδιοι ο νομος ''Οχι κυριε αν πας με αδεια νομιμοποιησης θα πληρωσεις Ικα κανονικα με προστιμο κι ολας μονο αν τακτοποιησεις με 4014 εξολοκληρου δεν θα βεβαιωσουμε ενσημα''

 

Οποτε αν ειναι ετσι οπως τα λεει το Ικα δεν αξιζει για τους αυθαιρετουχους που εχουν κατω απο δεκαετια αυθαιρετο να βγαλουν αδεια νομιμοποιησης ,ακουν τα ενσημα και αλλαζουν δρομο....

Link to comment
Share on other sites

Οι πολεοδομιες μπορει να μη ζητανε πινακα απο Ικα αλλα το ιδιο το Ικα παταει στην εσωτερικη εγκυκλιο που ανεφερε ο συναδελφος παραπανω και ζηταει ενσημα ,εχω περιπτωση που το Ικα εκανε αυταπαγγελτα αυτοψια γιατι δεν ειχε παρελθει η δεκαετια και του εστειλε προστιμο...και ενημερωσε και την Πολεοδομια η οποια εκανε με την σειρα της αυτοψια....

Τωρα το συγκεκριμενο αυθαιρετο ειναι συννομο κατα ΓΟΚ και ειναι να κανω νομιμοποιηση με το αρθρο 22 πληρωνοντας το παραβολο, η πολεοδομια μου λεει οτι ειτε με 4014 εξολοκληρου ειτε με αδεια νομιμοποιησης τελειωσω την υποθεση θα κανει ΑΦΕΚ και δεν θα παψει να ισχυει το προστιμο ανεγερσης ...κτλ

 

Παω ομως στο ΙΚΑ μου δειχνουν αυτην την εγκυκλιο ,και μου λενε με τροπο λες και ειναι αυτοι οι ιδιοι ο νομος ''Οχι κυριε αν πας με αδεια νομιμοποιησης θα πληρωσεις Ικα κανονικα με προστιμο κι ολας μονο αν τακτοποιησεις με 4014 εξολοκληρου δεν θα βεβαιωσουμε ενσημα''

 

Οποτε αν ειναι ετσι οπως τα λεει το Ικα δεν αξιζει για τους αυθαιρετουχους που εχουν κατω απο δεκαετια αυθαιρετο να βγαλουν αδεια νομιμοποιησης ,ακουν τα ενσημα και αλλαζουν δρομο....

 

Αυτό πάλι δεν το καταλαβαίνω. Γιατί η πολεοδομία να επιβάλει το πρόστιμο, πως το δικαιολογεί? Το άρθρ 26 παρ 2 του Ν-4014 λέει ξεκάθαρα ότι δεν οφείλουν άλλο πρόστιμο.

Τι γένεται τελικά, θα μας τρελάνουν όλους?

'Οσον αφορά για το ΙΚΑ, η εγκύκλιος αυτή είναι γνωστή εδώ και καιρό αλλά αντίκειται σε άρθρα νόμου και πολλές πολεοδομίες δεν ζητάνε τον πίνακα του ΙΚΑ εφαρμόζοντας τον νόμο και όχι την μερική εγκύκλιο του ΙΚΑ. 'Εχει αναφερθεί εδώ, σε άλλο παρόμοιο θέμα, ότι έχουν βγάλει συνάδελφοι άδειες σύμφωνα με την διαδικασία του Ν-4014, άρθρ 26, παρ 2, χωρίς την εφαρμογή της εγκυκλίου (εγκ-41) του ΙΚΑ.

Edited by SIRADRAB
Link to comment
Share on other sites

Εγραψα λαθος η πολεοδομια εννοουσα οτι θα διαγραψει το προστιμο....με το Ικα ειναι το προβλημα που εκανε αυτοψια και μου λεει οτι αν κανω νομιμοποιηση θα πληρωσω ΙΚΑ ενω με 4014 οχι,

Αντε τον πελατη μου τον επιασε το ΙΚΑ ,αλλες περιπτωσεις που δεν τους εχει πιασει το ΙΚΑ και οι ανθρωποι θα δηλωσουν τα αυθαιρετα τους με το αρθρο 22 για μια ζωη πληρωνοντας το παραβολο ,η πολεοδομια δεν θα ζητησει πινακα απο ΙΚΑ αλλα θα κινδυνευουν μηπως και τους πιασει το ΙΚΑ και τους επιβαλει προστιμα με αυτην κωλοεγκυκλιο 41...Ειναι δυνατον...?

Link to comment
Share on other sites

pontifika, εγώ σκέφτομαι να τους το ζητήσω εγγράφως... περί ¨αναζήτησης¨ αναδρομικών ασφαλιστικών εισφορών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.