Μετάβαση στο περιεχόμενο

(DRAFT REPORT) Προσομοίωση Υδραυλικού ελκυστήρα


Recommended Posts

Γιάννη, μέχρι χθές κάποιοι σε δούλευαν για πλάκα.

Σήμερα σε δουλεύουν και σου παίρνουν και λεφτά. Φυσικά, εσύ το ζήτησες...

Ωστόσο, αυτό δεν σημαίνει ότι θα αλλάξει κάτι επί της ουσίας.

Θεωρώ ότι κάπου εδώ έχει καλυφθεί το θέμα. Παρόλαυτά, όταν έχεις νεότερα

μπορείς να ενημερώσεις...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν ξέρω αν με δούλευαν για πλάκα,...δεν ξέρω αν τώρα με δουλεύουν και μου παίρνουν και λεφτά, ..... ένα ξέρω σίγουρα.

Σε αυτό τον τόπο κανένας φορέας δεν είναι αρμόδιος να πάρει τις ευθύνες του.

Όλοι όμως είναι αρμόδιοι για να σε βάλουν να γυρίζεις γύρο από τον τροχό στο εξπρές του μεσονυκτίου.

 

Ερώτηση.

"Αν υπάρχει κάτι που ΔΕΝ το ξέρεις,

Πως ξέρεις ότι ΔΕΝ υπάρχει;"

Edited by seismic_is_back
Link to comment
Share on other sites

Ο λογαριασμός Raphael09 θα αποκλειστεί, καθώς αποδεικνύεται ότι ανήκει στο ίδιο άτομο που διατηρεί τον λογαριασμό seismic_is_back. Αντίστοιχα ανενεργός είναι και ο λογαριασμός Γιαννης-Ιος που αντιστοιχεί στο ίδιο πρόσωπο.

 

Ο λογαριασμός seismic_is_back δεν θα μπορεί να δημοσιεύσει μηνύματα για έναν μήνα, λόγω των πολλαπλών και συστηματικών παραβιάσεων των Κ/Σ, μεταξύ των οποίων και η δημιουργία διπλού λογαριασμού.

 

Κατά τα λοιπά, τα περίσσια μυνήματα θα διαγραφούν συντόμως.

 

Το θέμα κλειδώνεται για ένα μήνα.

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Παιδιά σας χαιρετώ πάλη. Χρόνια είχαμε να τα πούμε. Από τότε άλλαξαν πάρα πολλά. Πάντως χαίρομε που είμαι μαζί σας πάλη.   :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Γράφω και άρθρα τώρα σε επιστημονικά περιοδικά  :arrow:  Open Journal of Civil Engineering

 The Ultimate Anti-Seismic System http://file.scirp.org/Html/6-1880388_59888.htm

 

http://www.scirp.org/Journal/PaperDownload.aspx?paperID=59888

 

Στα Ελληνικά εδώ http://metalkat.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=828:2014-07-13-17-48-38&catid=119:2014-11-06-06-59-04&Itemid=146

http://www.thegreeksenergy.com/t69439-topic#381090

 

http://www.zougla.gr/greece/article/ergodigos-epinoise-elpidofora-antisismiki-evresitexnia

 

Αν έχετε κάποια απορεία για τα άρθρα που σας παραθέτω είμαι στην διάθεσή σας. 

Edited by seismic_is_back
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πραγματοποιήθηκε διαγραφή ορισμένων απαντήσεων που δεν είχαν σχέση με το θέμα.

 

Παρακαλώ μείνετε  εντός θέματος.

 

seismic is back (Γιάννη), ευχαριστούμε για τις παραθέσεις και πραγματικά χαίρομαι που δείχνεις τέτοια επιμονή με την ευρεσιτεχνία. Αν κάποιος συνάδελφος έχει επί του θέματος κάποιο σχόλιο ας προχωρήσει η συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματοποιήθηκε διαγραφή ορισμένων απαντήσεων που δεν είχαν σχέση με το θέμα.

 

Παρακαλώ μείνετε  εντός θέματος.

 

seismic is back (Γιάννη), ευχαριστούμε για τις παραθέσεις και πραγματικά χαίρομαι που δείχνεις τέτοια επιμονή με την ευρεσιτεχνία. Αν κάποιος συνάδελφος έχει επί του θέματος κάποιο σχόλιο ας προχωρήσει η συζήτηση.

Σε ευχαριστώ πολύ ! μου έλειψε πολύ η παρέα σας  :smile:

Link to comment
Share on other sites

Ρωτώ τους Moderators

 

Μπορώ να κάνω μία ερώτηση τεχνικού θέματος στους μηχανικούς που αφορά την επιτάχυνση του πειραματικού μου μοντέλου?

Χρειάζομαι την βοήθειά σας γιατί δεν ξέρω. :smile:

 

Μία ερώτηση που με απασχολεί πάρα πολύ

Το ερώτημα είναι....το μοντέλο που δοκίμασα είναι υπό κλίμακα 1 προς 7,14 και σχεδιάστηκε σύμφωνα με τους κανόνες του μέτρου ελαστικότητας. Τα μοντέλα πρέπει να έχουν την κλίμακα εντός της δομής τους (στο μέτρο ελαστικότητας), ώστε η υπο κλίμακα ένταση του σεισμού να προκαλεί αντίστοιχες υπό κλίμακα μετακινήσεις που να συμφωνούν με την ελαστική θεωρία. Από τους υπολογισμούς που κάναμε βρήκαμε ότι το μοντέλο που κούνησα κατά την οριζόντια μετατόπιση είχε επιτάχυνση 1,77 g πραγματικού σεισμοί. ( δεν μετρήθηκε η κάθετη επιτάχυνση ) Επειδή όμως το μοντέλο είναι υπό κλίμακα 1 προς 7,14 η επιτάχυνση πρέπει να είναι πολύ μεγαλύτερη.
Φανταστείτε ότι το πλάτος ταλάντωσης σε πραγματικό σεισμό από 0,11 που ήταν πάνω στο μοντέλο θα ήταν 0,11 Χ την κλίμακα 7,14 = 0,79 εκατοστά του μέτρου.

Σε αυτό το πλάτος ταλάντωσης των 0,79 cm πόση θα ήταν η επιτάχυνση σε φυσικό σεισμό?

Θα ήταν 1,77 Χ 7,14 = 12,64 g ? ...... ή κάτι άλλο που βγένει από μαθηματικούς τύπους για μοντέλα ? 
Μπορείτε να με βοηθήσετε να βρούμε την πραγματική επιτάχυνση μετατόπισης του πειράματος αν αντί το μοντέλο είχαμε πραγματικών διαστάσεων κατασκευή? 

Edited by seismic_is_back
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αναπηδήσεις κτιρίων λόγο  κατακόρυφων συνιστωσών και κατακόρυφων σεισμικών μετατοπίσεων

Η ευρεσιτεχνία υπερτερεί και σε αυτό το πρόβλημα που εμφανίζεται κατά την διάρκεια των κατακόρυφων σεισμικών φορτίσεων στις κατασκευές, διότι είναι η μόνη που μπορεί να δώσει λύση σε αυτό το πρόβλημα των κρουστικών καταπονήσεων  έναντι των άλλων υπαρχόντων αντισεισμικών συστημάτων, όσο και της υπάρχουσας πεπατημένης αντισεισμικής τεχνολογίας των κατασκευών οι οποίες δεν έχουν λύση.  Η πάκτωση του δώματος με το έδαφος εξασφαλίζει εκτός των άλλων ότι δεν θα υπάρξει διαφορά φάσης εδάφους κατασκευής ούτε κατά τον οριζόντιο αλλά ούτε και κατά τον κατακόρυφο άξονα της κατασκευής. Και αυτά τα αναφερθέντα προβλήματα που υφίστανται σήμερα πάνω στις κατασκευές και τα ξέρουμε από την υπάρχουσα βιβλιογραφία, βρήκαν οριστικά την λύση τους με τον προτεινόμενο σχεδιασμό της ευρεσιτεχνίας.   

Edited by seismic_is_back
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.