Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα σχέδια για τακτοποίηση αυθαιρέτου χωρίς ο.α., εκτός σχεδίου


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι!

Σχετικά με τα σχέδια που πρέπει να εποβάλλουμε για την ρύθμιση αυθαιρέτου χωρίς οικοδομική άδεια, εκτός σχεδίου ο Ν. 4014 αναφέρει τα εξής :

- Εξαρτημένο τοπογραφικό διάγραμμα

- Κάτοψη κατοικίας

-Τομή 1 : 100

Η ερώτηση μου είναι αν αρκεί μία μόνο τομή και αν χρειάζεται να υποβληθούν και τα σχέδια των όψεων.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν είναι οικοδομήσιμο το γήπεδο απαιτείται και διάγραμμα κάλυψης. Όψεις δεν απαιτούνται. Για την τομή δε διευκρινίζει οπότε λογικά μπορείς να κάνεις μια.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο αλλά αποτελεί τμήμα εξ΄αδιαιρέτου χρειάζεται διάγραμμα κάλυψης;

Link to comment
Share on other sites

Διάγραμμα κάλυψης υποβάλλεται για κάθε οικοδομήσιμο οικόπεδο (πρόσεχε το "οικόπεδο" ολόκληρο κι όχι το τμήμα του πελάτη σου αφού είναι εξ αδιαιρέτου όπως λες).

 

Η κάτοψη ναι 1:50

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Άρα χρειάζεται Δ.Κ. για το οικόπεδο!

Ευχαριστώ!

ΥΓ: Το έχω λάβει υπ' όψη (αν κατάλαβα σωστά το μπέρδεμα με τα εξ' αδαιρέτου και την σύσταση καθέτου).

Link to comment
Share on other sites

Άρα χρειάζεται Δ.Κ. για το οικόπεδο!

Ευχαριστώ!

ΥΓ: Το έχω λάβει υπ' όψη (αν κατάλαβα σωστά το μπέρδεμα με τα εξ' αδαιρέτου και την σύσταση καθέτου).

 

Γιατί λες ότι, χρειάζεται ΔΚ; Είναι οικοδομήσιμο το οικόπεδο που αναφέρεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Το οικόπεδο είναι οικοδομήσιμο(4.200 μ2)-έχει χωριστεί σε 14 τμήματα και ένα από αυτά αγόρασε ο πελάτης μου....

 

Το οικόπεδο είναι οικοδομήσιμο(4.200 μ2)-έχει χωριστεί σε 14 τμήματα και ένα από αυτά αγόρασε ο πελάτης μου....

*με σύσταση καθέτου ιδιοκτησίας

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Άρα, τοπογραφικό για ολόκληρο το "οικόπεδο" και επίσης διάγραμμα κάλυψης με "όλα μέσα".

Σκέψου πολύ τι αμοιβή αποτύπωσης και τοπογραφικού θα βάλεις στο σύστημα του ΤΕΕ......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.