Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι θα πρέπει να μπορεί να κάνει ένας μηχανολόγος μηχανικός;


CostasV

Recommended Posts

Τα νέα στοιχεία είναι τα χιουμοριστικά βλ. να κάνει καλό καφε και να υπολογίζει τις εκπομπές διοξειδίου του άνθρακα!:P

 

Και για να μην είμαι τελείως off topic να καταλαβαίνει από τους θορύβους που ακούει από το αυτοκίνητο πάνω κάτω τι μπορεί να φταίει. Να μην πηγαίνει συνεργείο και να λέει "ακούω ένα σφύριγμα από μπροστά"...

 

Δεν χρειάζεται να μπορεί να απαγγείλει κατά λέξη ολόκληρα κεφάλαια θεωρίας θερμοδυναμικής που μελέτησε κατά την φοίτησή του:D

 

Χρειάζεται να μπορεί να μεταδώσει/επεξηγήσει κάποιες βασικές/καθημερινές για αυτόν έννοιες σε συνάδελφό του μηχανικό με την προυπόθεση ότι θέλει να το κάνει, δηλαδή να έχει καλή και βαθιά γνώση και να μπορεί να μεταδώσει την ουσία των πραγμάτων (ξέρω ότι ξεφεύγω λίγο με αυτό απλά έχω πρόσφατο περιστατικό κατά νου με φοιτητές μηχανολόγο/αρχιτέκτονα).

 

αν φτιάχνει και κρέπες είναι άπιαστος!:rolleyes:

 

Α και κάτι άλλο, νομίζω ότι οι πολύ βασικές γνώσεις powerpoint για μια απλή παρουσίαση είναι χρήσιμες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

...

 

Και για να μην είμαι τελείως off topic να καταλαβαίνει από τους θορύβους που ακούει από το αυτοκίνητο πάνω κάτω τι μπορεί να φταίει. Να μην πηγαίνει συνεργείο και να λέει "ακούω ένα σφύριγμα από μπροστά"...

 

Εκτός θέματος αλλά κολλάει.

 

Πάει ένας βλάχος στο συνεργείο και λέει στον μάστορα: "Καπ καπ, κατ κατ, κατ καν, γκαπ γκαπ"

Link to comment
Share on other sites

mredakias, είπαμε να γράφουμε δεξιότητες (τι θα πρέπει ο μηχανολόγος να μπορεί να κάνει), οπότε το να αγαπά και να τιμά την δουλειά του αν και είναι όντως καλό για έναν οποιοδήποτε επαγγελματία, δεν μπορεί να επιβεβαιωθεί με πρακτικό τρόπο, δηλαδή με δοκιμασία.

 

Για την ανακεφαλαίωση που λες, δεν βλέπω να προστέθηκαν νέα στοιχεία.

 

Νέα στοιχεία: CAD/CAM & CAE.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν κρίνω από την πλειοψηφία των συναδέλφων Δημ. Υπάλληλων το κυριότερο προσόν ενός Μηχανολόγου είναι να μπορεί να ιδιωτεύσει τα πρώτα χρόνια μετά το πτυχίο, να νοιώσει στο πετσί του το 8ωρο του ιδιώτη μηχανικού (8.00 π.μ. εως 8 μ.μ. – 8ωρο δεν είναι αυτό ή κάνω λάθος) να καταλάβει ότι αυτός δεν μπορεί να ζήσει έτσι και στην συνέχεια αφού βάλει θειους θειες παπουδογιαγιαδες κτλ. να μπει στο δημόσιο και στο 8ωρο που δουλεύει να κλέβει δουλειές από μας και να τις κάνει και στο ωράριο του.

 

Συγγνώμη από τους σωστούς συναδέλφους που υπάρχουν σε όλες τις Δημόσιες Υπηρεσίες (γιατί υπάρχουν και αυτοί και το ξέρουμε όλοι), συγγνώμη και για το off-topic αλλά έπρεπε να το πω(ειδικά σήμερα…)

Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικά πιστεύω πως ένας μηχανικός πρέπει να περάσει απο όλα τα στάδια στα οποία υποτίθεται πως είναι ο 'απο πάνω'...δηλαδή...άν ασχοληθεί με οικοδομή, πρέπει να ξέρει την δουλειά του υδραυλικού, του ψυκτικού, του τεχνικού αερίων καυσίμων,του καυστηρατζή και ουτω καθεξής...

 

είναι αδύνατο να πώ σε κάποιον πως να κάνει κάτι σωστά, αν δεν ξερω - δεν το εχω κάνει εγώ ο ίδιος,σωστά....

 

είναι αδύνατο να λεω σε κάποιον κάτι, χωρίς να καταλαβαίνω τί συνεπάγεται αυτό που είπα...

 

δηλαδή καλό πάντρεμα θεωρίας με την πράξη....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πολλά, αλλά δυστυχώς στο Ελλάντα δεν είναι το τι «μπορεί» αλλά το τι του «επιτρέπουν».

 

Και για να εξηγούμαι (για να μην παρεξηγούμαι), δηλαδή τι σου μένει στο τέλος, μετά από την ζημία που σου κάνουν οι «συνάδελφοι» μηχανικοί που ασυνείδητα βάζουν την τζίφρα τους σε ελλιπείς μελέτες, τις οποίες ξεπετανε σε μίση μέρα (ενώ εσύ που μπορεί να το ψάχνεις φαίνεσαι ότι είσαι άσχετος), την γραφειοκρατία (με τις καθυστερήσεις και τα κενά στους νόμους), την έλλειψη υποδομής στις βιομηχανίες(= έλλειψη εφαρμογής νέων και σύγχρονων γνώσεων), την έλλειψη βιομηχανιών, την ελληνική «μαγκιά» (εγώ τα ξέρω όλα, οι άλλοι λένε βλακείες), την υποβάθμιση του κλάδου μας (από την στιγμή που και εμείς οι ίδιοι δεν προσπαθούμε να βάλουμε τους κοπρίτες στην θέση τους - αυτό είναι και το λεγόμενο «ε, τώρα ποιος ασχολείται» σύνδρομο) κ.ά.

Γιατί είμαστε σε μια χωρά στην οποία από έναν κάποιον που έχει τελειώσει ΤΕΙ Πληροφορικής ζητούν αν έχει ECDL (δυστυχώς έχει συμβεί και αυτό).

 

Όλα όσα έχουν γραφτεί προηγουμένως είναι πάνω κάτω σωστά, εγώ το μόνο που μπορώ να προσθέσω είναι να έχεις λίγο θάρρος, αρκετή υπομονή και καθαρό μυαλό ώστε κάποια στιγμή να βάλουμε ένα τέλος σε όσα ανέφερα παραπάνω, τότε θα μπορούμε να βγάλουμε ακόμη καλύτερα συμπεράσματα για το τι πρέπει να μπορεί να κάνει ο ΜΗΧ ΜΗΧ.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τους τρεις τελευταιους συναδέλφους και θα προσθέσω το εξής

καλως η κακως αυτη ειναι η πραγματικότητα πόσο ακομα θα συμβιβαζόμαστε όμως ?

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός, αλλά δεν ζητώ θεωρητικολογίες. Απλά παραδείγματα ζητώ.

 

Ρωτώ: Θα πρέπει να μπορεί ...

1. να κάνει εξαέρωση στα σώματα καλοριφέρ;

2. να αλλάζει το λαστιχάκι από μια χαλασμένη βρύση;

3. να αλλάζει το μηχανισμό από ένα χαλασμένο καζανάκι;

4. να κρεμά ένα καινούργιο φωτιστικό στο σπίτι του;

5. να ρυθμίζει τα φρένα (ή τις ταχύτητες) του ποδηλάτου του;

 

Το κακό με τα παραπάνω παραδείγματα είναι ότι είναι απλά και απλοϊκά παραδείγματα. Το καλό είναι ότι είναι σαφή και επιδέχονται ένα "ναι" ή ένα "όχι" για απάντηση.

 

απο που να τα μάθει φίλε μου;

κυκλοφορούν βιβλία;

τα διδάχτκε στη σχολή του;

να τα βγάλει απο το κεφάλι του;

Link to comment
Share on other sites

απο που να τα μάθει φίλε μου;

κυκλοφορούν βιβλία;

τα διδάχτκε στη σχολή του;

να τα βγάλει απο το κεφάλι του;

 

Μια χαρά μπορεί να τα μάθει... ¨Ορεξη χρειάζεται και τίποτα άλλο...

Δέχομαι το ότι δεν τα ξέρει από την σχολή... Αλλά, όταν έρθει πχ ο υδραυλικός, δεν μπορεί να κάτσει από πάνω του και να δει τι θα κάνει? Αν πετύχεις και σε κάποιον πρόθυμο, τον ρωτάς ένα-δυό πραγματάκια και μετά πειραματίζεσαι....Και το αν "πιάνουν τα χέρια" κάποιου πιστεύω ότι είναι κάτι που μαθαίνεται...

 

Και για να συνεχίσω το θέμα του Κώστα: Πρόσφατα άλλαξα σπίτι. Στο νέο σπίτι λοιπόν, έκανα τα εξής:

1) Άλλαξα την βρύση του μπάνιου.

2) Ξεβούλωσα το πατοσίφωνο του μπάνιου.

3) Έβαλα κλέμες στις ενώσεις των καλωδίων πάνω από τα φωτιστικά και άλλαξα τις λάμπες.

4) Άλλξα τις ασφάλειες στις μπαλκονόπορτες και τα παντζούρια.

5) Συναρμολόγησα μια βιβλιοθήκη (ΙΚΕΑ γαρ).

6) Επιδιόρθωσα έναν καναπέ (έσπασε ένα πόδι λόγω μεταφοράς).

 

Φυσικά, όλα αυτά ΔΕΝ είναι απαραίτητα να τα κάνει ένας Μηχ. Μηχ. αλλά από την άλλη, αν έχει κάποιος λίγη όρεξη και έχει και λίγο χρόνο τότε μπορεί να τα καταφέρει. Και φυσικά, περιττό να αναφέρω ότι γλιτωνεις και τα λεφτά που θα σου έπαιρνε ο κάθε μάστορας....

 

Και συμφωνώ με τον Κώστα ότι καλό είναι ένας Μηχ Μηχ να μπορεί να κάνει απλά πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.