Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επισκευή εξώστη


 

Recommended Posts

Αν και βγαίνουμε εκτός θέματος...

 

Πιστεύω ότι μπορεί να στηριχθεί εξώστης 2,30μ σε δοκό χωρίς συνέχεια πλάκας. Το πρόβλημα είναι η δοκός να έχει την κατάλληλη διατομή και το κατάλληλο οπλισμό.

 

Εκείνο που ήθελα να σε ρωτήσω nik είναι αν αντί για δοκό είχες τοιχίο σ' όλο το μήκος του εξώστη και το τοιχίο δε συνεχίζονταν καθ' ύψος. Θα έκανες κάποια διαμόρφωση δοκού οπλισμένης με πυκνούς συνδετήρες και οπλισμό πλευρών στο άνω μέρος του τοιχίου ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Βασικα το τοιχειο ειναι απο μονο του πακτωμενο οποτε εχεις πακτωση στον εξωστη σου.Βαζεις τα σιδερα σπασμενα μεσα στο τοιχειο και οτι γινει... τι αλλο να πω?!εγω παντως θα μειωνα το μηκος στα 2 μετρα ετσι για να λεμε... :D και θα εριχνα πλακα τοιχειο μαζι ωστε τα σιδερα να μπουν αρκετα μεσα σε αυτο.

Link to comment
Share on other sites

...θα εριχνα πλακα τοιχειο μαζι ωστε τα σιδερα να μπουν αρκετα μεσα σε αυτο...

Αυτό νομίζω ότι είναι το πιο βασικό.

Συμφωνώ 100%.

Link to comment
Share on other sites

Χάρη συμφωνώ μαζί σου ότι μάλλον πρόβλημα αντοχής δεν υπάρχει αλλά είναι μάλλον πρόβλημα λειτουργικότητας. Σε αυτήν την περίπτωση η ενίσχυση με ανθρακοελάσματα θα προσφέρει περαιτέρω αντοχή αλλά δεν άρει την παραμόρφωση που έχει ήδη ο πρόβολος εκτός άν με κάποιο τρόπο το υποστυλώσει προσωρινα μέχρι να τελειώσει η επέμβαση. Εγώ θα πρότεινα μάλλον τη λυση ς με προσθήκη δεύτερης στρώσης πλάκας με παράλληλη καθαίρεση κάποιων εκατοστών (μέχρι εμφάνισης του παλιού οπλισμού) ώστε να μη αυξηθεί το ύψος αλλά και το βάρος πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εγώ θα πρότεινα συνδιασμό των παραπάνω: Αφού κάνεις έλεγχο αντοχής, μείωσε το πλάτος του μπαλκονιού γέμισε με ενέματα τις ρωγμές και βάλε FRP στην άνω ίνα. Όλα αυτά μπορεί να στα κάνει ένα συνεργείο.

Link to comment
Share on other sites

επειδη σε κάθε περίπτωση η ευθύνη είναι δικιά σου και μόνον αν ήμουν εγώ θα το ερχνα και θα το ξαναεφτιαχνα σωστά για να έχω μόνο την δικιά μου ευθήνη και όχι και των άλλων

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Εγώ θα πρότεινα συνδιασμό των παραπάνω: Αφού κάνεις έλεγχο αντοχής, μείωσε το πλάτος του μπαλκονιού γέμισε με ενέματα τις ρωγμές και βάλε frp στην άνω ίνα. Όλα αυτά μπορεί να στα κάνει ένα συνεργείο.

 

ακριβως αυτο θα προτεινα και εγω, αν και η μειωση του πλατους δεν ειναι απαραιτητη. Ειναι η πιο καθαρη και γρηγορη δουλεια, αλλα ισως και η δυσμενεστερη οικονομικα γιατι χρησιμοποιουνται ρητινες και ανθρακουφασματα.

 

edit: ορθογραφια

Link to comment
Share on other sites

Μερικές ιδέες:

 

1. Κατεδάφιση και επανακατασκευή:

Ίσως η καλύτερη λύση. Διαλύεις τον εξώστη, κρατώντας όμως, άθικτους τους οπλισμούς. Έτσι, έχεις μία πρώτης τάξεως ευκαιρία να δεις και πόσο Φ ανά πόση απόσταση υπάρχει, καθώς και να πάρεις απευθείας δείγμα για έλεγχο σε εργαστήριο. Εν συνεχεία υπολογίζεις ξανά τον πρόβολο που χρειάζεται, έχοντας υπόψη ότι η αύξηση του πάχους (=στατικού ύψους) μπορεί να σε γλιτώσει από προσθήκη επιπλέον οπλισμού. Δηλ. να υπολογίσεις τί πάχος πλάκας χρειάζεται ώστε να επαρκούν οι υφιστάμενοι οπλισμοί. Συνιστάται πολύ ισχυρά να διαμορφώσεις μεταβλητού πάχους πρόβολο, ώστε να αποφύγεις περιττά νεκρά φορτία (είναι σημαντική η διαφορά). Βέβαια, μπορεί ο υφιστάμενος οπλισμός να είναι τόσο λίγος, που να οδηγεί σε εξωπραγματικό πάχος βάσει της παραπάνω τεχνικής. Τότε συνιστάται η εμφύτευση νέων οπλισμών, με διάτρηση και γέμισμα με εποξειδική ρητίνη. Το βάθος αγκύρωσης και γενικά ο υπολογισμός των νέων αγκυρίων γίνεται βάσει βιβλιογραφίας που κυκλοφορεί σχετικά με ενισχύσεις κατασκευών από Ο/Σ. Η σκυροδέτηση καλό είναι να γίνει με σκυρόδεμα τουλάχιστον 5 ΜΡα μεγαλύτερης αντοχής από το υφιστάμενο της δοκού, και αφού καθαριστεί και αγριευτεί η διεπιφάνεια.

 

2. Άυξηση πάχους υφιστάμενου προβόλου:

Το ίδιο με πριν, αλλά δεν ξέρεις τί οπλισμοί υπάρχουν στην πραγματικότητα. Υπολογίζεις το πάχος της ενίσχυσης, ώστε οι υφιστάμενοι οπλισμοί να επαρκούν. Εννοείται ότι η προσθήκη σκυροδέματος γίνεται από κάτω, με εκτοξευόμενο, και αφού προηγηθεί επίσης αγρίεμα της επιφάνειας. Φυσικά πριν από την επέμβαση θα πρέπει να έχει προηγηθεί επισκευή των υφιστάμενων ρωγμών.

 

 

Εννοείται ότι όποια εξειδικευμένη επέμβαση γίνει (εκτοξευόμενο, εμφύτευση αγκυρίων κλπ.) μπάινει μέσα μόνο εξειδικευμένο και έμπειρο συνεργείο.

Link to comment
Share on other sites

Ενίσχυση με σιδερά κατασκευή. Στα υποστυλώματα τοποθετείς κοιλοδοκούς και στο κάτω μέρος της πλάκας επίσης. Δηλαδή κάτι σαν Γ. Αυτά όπου βρεις από κάτω υποστύλωμα. Σε γενικές περιπτώσεις όμως το πρόβλημα ειναι λειτουργικό αλλά εγώ προσωπικά τέτοιες ενισχύσεις αποφεύγω γιατί χάνεται μέρος στατικής επάρκειας αλλά και λειτουργικότητας. Έπειτα ενίσχυση της πλάκας σε όποια σημεία χρειάζεται ανάλογα και τη αλλαγή που θα υποστεί στατικά.

Και κάτι από την προσωπική εμπειρία μου. Οι πρόβολοι συνήθως κρεμάνε γιατί υπάρχουν "έξυπνοι" που χτίζουν τοιχοποιία περιμετρικά του προβόλου και έτσι φτάνουμε στο αποτέλσμα αυτό, γιατί από την αρχή δεν είχε υπολογισθεί για να φέρει περιμετρικά φορτία και φυσικά είναι παράνομη κατασκευή. Δηλαδή για λίγα τετραγωνικά παραπάνω ο "έξυπνος" διακινδυνεύει την στατικότητα του προβόλου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.