Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναθεώρηση οικ. αδείας με τμήματα του κτιρίου ενταγμένα στο Ν. 4014


Recommended Posts

Σε κτίριο με άδεια σε ισχύ και εξαντλημένο συντ. δόμησης έχω :

  1. Aυθαίρετες κατασκευές ή χρήσεις που μπορούν ΜΟΝΟ να τακτοποιηθούν
  2. Αλλαγές στα αρχιτεκτονικά ΗΔΗ υλοποιημένες (επιτρεπόμενες βάσει διατάξεων).
    που χρήζουν αναθεώρησης χωρίς όμως μέχρι στιγμής αναθεώρηση της άδειας και
  3. Αλλαγές στα αρχιτεκτονικά που ΘΑ ΥΛΟΠΟΙΗΘΟΥΝ (επιτρεπόμενες βάσει διατάξεων).

 

Για το Νο 1 ΟΚ!!! ----> ένταξη στον Ν. 4014 για τακτοποίηση (εφόσον δεν έχουν δυνατότητα νομιμοποίησης)

 

το Νο 3 ΟΚ!!! -----> μπορεί να μπει κανονικά σε αναθεώρηση της άδειας εφόσον ΔΕΝ έχει υλοποιηθεί ακόμα.

 

Το θέμα είναι το Νο2

 

Θα το βάζατε στην αναθεώρηση (που θα ακολουθήσει την ένταξη στο Ν.4014) χωρίς να το δηλώσετε στο Ν. 4014 (ως ήδη υλοποιημένο που ΔΕΝ συμφωνεί με τα της αδείας) ???????????

 

ή

 

επί το ορθότερο θα το δηλώνατε πρώτα στο Ν.4014 (προς έκδοση οικ. αδείας) αφού ούτως ή άλλως θα γίνει δήλωση για τα τακτοποιούμενα τμήματα και μετά θα κάνατε την αναθεώρηση για τη νομιμοποίησή του ως υλοποιημένο?

 

(Εννοείται ότι πρόκειται για εργασίες που δε μπορεί κάποιος να επικαλεστεί ότι ΔΕΝ έχουν υλοποιηθεί ακόμα στο στάδιο εργασιών που ήδη βρίσκεται το κτίριο)

 

 

Γενικά... έχει κάποιος συνάδελφος αναθεωρήσει άδεια σε ισχύ μετά από ένταξη τμήματός της στο Ν.4014 ??????????????

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

εχω εκδοσει αναθεωρηση αδειας με 4014 με χωρους προς εκδοση αδειας και χωρους παρανομους με προστιμο. λοιπον συμβουλη να δηλωσεις οτι οι αυθαιρετοι χωροι που δεν νομιμοποιουνται και πληρωθηκε το προστημο ειναι αποπερατωμενοι!αλλιως σου βαζουν να εκδοσεις και αδεια αποπερατωσης και εχει αρκετο τρεξιμο και ενσημα χωρις λογο! για τους χωρους τους δευτερους που λες ειναι απλο!!!!αφοθ δεν αλλαζουν το συντελεστη σε οποια φαση και αν αναθεωρηθουν σεν βγαζουν προστημο και επομενως τους δηλωνεις κανονικοτατα στην αδεια και οχι στο 4014!ειναι υπερβολη να τους βαλεις στο 4014!ποτε δεν βγαζαν προστημα αυτοι οι χωροι εστω και αν εχουν υλοποιηθει.στο αρθρο 23 του ΓΟΚ εξαλου το λεει ξεκαθαρα!!

οταν πας να εκδοσεις την αναθεωρηση θα προκυψει και το θεμα της μη περαιωσης της δηλωσης 4014 λογω βλακειας του συστηματος του ΤΕΕ αλλα θα το ξεπερασεις στην ωρα του!!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

εχω εκδοσει αναθεωρηση αδειας με 4014 με χωρους προς εκδοση αδειας και χωρους παρανομους με προστιμο. λοιπον συμβουλη να δηλωσεις οτι οι αυθαιρετοι χωροι που δεν νομιμοποιουνται και πληρωθηκε το προστημο ειναι αποπερατωμενοι!αλλιως σου βαζουν να εκδοσεις και αδεια αποπερατωσης και εχει αρκετο τρεξιμο και ενσημα χωρις λογο! για τους χωρους τους δευτερους που λες ειναι απλο!!!!αφοθ δεν αλλαζουν το συντελεστη σε οποια φαση και αν αναθεωρηθουν σεν βγαζουν προστημο και επομενως τους δηλωνεις κανονικοτατα στην αδεια και οχι στο 4014!ειναι υπερβολη να τους βαλεις στο 4014!ποτε δεν βγαζαν προστημα αυτοι οι χωροι εστω και αν εχουν υλοποιηθει.στο αρθρο 23 του ΓΟΚ εξαλου το λεει ξεκαθαρα!!

οταν πας να εκδοσεις την αναθεωρηση θα προκυψει και το θεμα της μη περαιωσης της δηλωσης 4014 λογω βλακειας του συστηματος του ΤΕΕ αλλα θα το ξεπερασεις στην ωρα του!!

 

Σ' ευχαριστώ συνάδελφε!!

 

Εντός της περίπτωσης 2, μεταξύ άλλων και έχω δεύτερο υπόγειο (πρώην δεξαμενή νερού) που τώρα θα γίνει εν μέρει μηχανολογικός υπόγειος όροφος που επιτρέπεται εκτός σ.δ.(τμήμα προς αναθεώρηση) και εν μέρει βοηθητικός που επειδή έχει κι από πάνω του βοηθητικό χώρο στο α' υπόγειο θα μέτραγε στο σ.δ.(τμήμα προς τακτοποίηση) ενώ η δεξαμενή θα βγει εκτός περιγράμματος που επιτρέπεται και δε μετράει πουθενά (προς αναθεώρηση).

 

Επιτρέπονται όσα θα πάμε για αναθεώρηση μεν αλλά η δεξαμενή (που φαινόταν στο β' υπόγειο) ΔΕΝ χαρακτηρίζεται βοηθητικός χώρος, οπότε κατά μία έννοια έχω αλλαγή χρήσης που όμως ΔΕΝ μετράει στο συντελεστή δόμησης έτσι κι αλλιώς.

 

Πώς όμως με σχεδόν αποπερατωμένο κτίριο να το περάσω απευθείας στην αναθεώρηση χωρίς 4014. Υποθέτω εξάλλου ότι πέραν της διαδικασίας ΔΕΝ θα βγει διαφορά ενσήμων για τους χώρους που θα νομιμοποιηθούν μέσω 4014 και αναθεώρησης εφόσον ΗΤΑΝ και παραμένουν βοηθητικοί????

(Πριν ρωτήσεις γιατί τότε να κάνω αναθεώρηση γι αυτούς τους χώρους, μπαίνω στη διαδικασία γιατί το κτίριο πρέπει να πάρει και λοιπές εγκρίσεις)

 

Δυστυχώς ΔΕΝ μπορώ να δηλώσω αποπερατωμένα τα παράνομα γιατί δεν έχω τρόπο να το αποδείξω (αν ζητηθεί) μια και όλη η ένταξη είναι οριακή και μέσω ΑΠΔ και τιμολογίων αποδεικνύεται μεν η κατασκευή του συνόλου του κτιρίου μέχρι μέχρι ενός σημείου για την ένταξη στο 4014 (δηλ. αποπερατωμένη τοιχοποιία) αλλά ΔΕΝ αποδεικνύεται η πλήρης αποπεράτωση των χώρων μέχρι 29/7 (που λογικά θα έπρεπε προκειμένου να μπει ως αποπερατωμένο).

 

Δε μπορώ να τα βγάλω όλα σε μία άδεια (αναθεώρηση - αποπεράτωση)?????? και αν όχι πρέπει να προηγηθεί ποιά από τις δυο?

Ρωτάω γιατί έχω και επιπλέον εγκρίσεις από άλλες υπηρεσίες....

 

Εσύ πώς το ξεπέρασες το θέμα με το σύστημα του ΤΕΕ???????

 

Υ.Γ.

Ήμουν βέβαιη ότι οι αναθεωρήσεις πρέπει να γίνονται ΠΡΙΝ την εκτέλεση των εργασιών. Απλά όταν λόγω των αλλαγών δεν αλλάζει η χρήση και δεν έχουν αυξηθεί δόμηση, κάλυψη κ.λ.π. δεν μπαίνουν πρόστιμα.

 

 

 

 

(αντί να κάνω edit έκανα Quote στο δικό μου μήνυμα κατά λάθος)

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

πρωτα βγαζεις αδεια αποπερατωσης των αυθαιρετων με τα ιδια σχεδια που θα πας και στην κανονικη αδεια και μετα αναθεωρηση! εγω παντως αν και δεν ειχα ουτε ενσημα ουτε τιποτα το εδειξα σε ρετουσαρησμενες φωτογραφιες αποπερατωμενο τον χωρο σημερα και οχι τον Ιουλιο(εξαλου μεχρι τον Ιούλιο ο νόμος λέει μονο για φερων οργανισμο) και ξεμπερδεψα απο αυτην την βλακεια της αδειας αποπετατωσης που θα σου βγαλει επιπλεον ενσημα με αναλυτικο προυπολογισμο των εργασιων που υπολοίπονται για την αποπεράτωση μονο τνω αυθαιρετων χωρων που δεν τακτοποιουνται με την αναθεωρηση!!!!! δηλαδη μετα συγχωρησεως δουλεια δεν ειχε ο διαολος πη.......σε τα παιδια του!!!!!!!! οποτε καλο ειναι να το αποφυγεις και να κανεις απλα μια δηλωση 4014 mix για ολους τους χωρους και φωτογραφιες με αποπερατωμενους τους αυθαιερετους χωρους σημερα!

το θεμα με το τεε πρεπει να το ξεπερασεις με τον υπαλληλο της πολεοδομιας!πρεπει να δεχτει να σου δοσει την αδεια αναθεωρησης με ενδιαμεση υπαγωγη στο συστημα και πληρομενο ολο το προστημο που θα σου βγαλει το συστημα! μετα στελνεις με φαξ την αδεια αναθεωρημενη στο ΤΕΕ και σου περαιωνει αμεσως την δηλωση!!! διαφορετικα δεν υπαρχει αλλη λυση.το τεε δεν κανει οριστικη υπαγωγη χωρους πριν εκδοθει η αναθεωρηση! βεβαια αν θελω να ειμαι απολυτα ειλικρινης εγω εκανα κατι αλλο παλι με ενα προγραμμα επεξεργασιας pdf αλλα αυτα δεν κανει να λεγονται!!!!!!!!!!! καλο κουραγιο παντως!!!

Link to comment
Share on other sites

πρωτα βγαζεις αδεια αποπερατωσης των αυθαιρετων με τα ιδια σχεδια που θα πας και στην κανονικη αδεια και μετα αναθεωρηση! εγω παντως αν και δεν ειχα ουτε ενσημα ουτε τιποτα το εδειξα σε ρετουσαρησμενες φωτογραφιες αποπερατωμενο τον χωρο σημερα και οχι τον Ιουλιο(εξαλου μεχρι τον Ιούλιο ο νόμος λέει μονο για φερων οργανισμο) και ξεμπερδεψα απο αυτην την βλακεια της αδειας αποπετατωσης που θα σου βγαλει επιπλεον ενσημα με αναλυτικο προυπολογισμο των εργασιων που υπολοίπονται για την αποπεράτωση μονο τνω αυθαιρετων χωρων που δεν τακτοποιουνται με την αναθεωρηση!!!!! δηλαδη μετα συγχωρησεως δουλεια δεν ειχε ο διαολος πη.......σε τα παιδια του!!!!!!!! οποτε καλο ειναι να το αποφυγεις και να κανεις απλα μια δηλωση 4014 mix για ολους τους χωρους και φωτογραφιες με αποπερατωμενους τους αυθαιερετους χωρους σημερα!

το θεμα με το τεε πρεπει να το ξεπερασεις με τον υπαλληλο της πολεοδομιας!πρεπει να δεχτει να σου δοσει την αδεια αναθεωρησης με ενδιαμεση υπαγωγη στο συστημα και πληρομενο ολο το προστημο που θα σου βγαλει το συστημα! μετα στελνεις με φαξ την αδεια αναθεωρημενη στο ΤΕΕ και σου περαιωνει αμεσως την δηλωση!!! διαφορετικα δεν υπαρχει αλλη λυση.το τεε δεν κανει οριστικη υπαγωγη χωρους πριν εκδοθει η αναθεωρηση! βεβαια αν θελω να ειμαι απολυτα ειλικρινης εγω εκανα κατι αλλο παλι με ενα προγραμμα επεξεργασιας pdf αλλα αυτα δεν κανει να λεγονται!!!!!!!!!!! καλο κουραγιο παντως!!!

 

Επειδή όπως σου είπα παραπάνω ΔΕΝ μπορώ να δηλώσω αποπερατωμένα τα παράνομα γιατί δεν έχω τρόπο να το αποδείξω (αν ζητηθεί) μια και όλη η ένταξη είναι οριακή και μέσω ΑΠΔ και τιμολογίων αποδεικνύεται η κατασκευή του κτιρίου ΜΟΝΟ μέχρι αποπερατωμένη τοιχοποιία (κι αυτή όχι καλά καλά βάσει ενσήμων)αλλά ΔΕΝ αποδεικνύεται ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ η πλήρης αποπεράτωση των χώρων μέχρι 29/7 (που απαιτεί το ΙΚΑ βάσει εγκυκλίου).

 

(Αν δεν υπήρχε η εγκύκλιος του ΙΚΑ για μέχρι 29/7) θα είχα κανονικότατες και πραγματικές φωτο μια και στην πραγματικότητα σήμερα είναι σχεδόν αποπερατωμένα....

 

Να σε ρωτήσω.... για την περίπτωση αλλαγής χρήσης (από αποθήκη σε κύρια χρήση) και όχι εξ αρχής αυθαίρετης κατασκευής, πάει με αναλυτικό το ΙΚΑ ή με τη διαφορά που προκύπτει βάσει Πινάκων από την εγκεκριμένη χρήση της άδειας (βοηθητικός χώρος υπογείου) δηλ. Χ ένσημα στην τελική χρήση (κύρια χρήση) έστω Ψ ένσημα και τελικά --> Ένσημα που χρεώνονται = Ψ-Χ- ένσημα που αντιστοιχούν στο στάδιο κατασκευής που ήταν ολοκληρωμένο (δηλ. στην περίπτωσή μου μείον ένσημα από μπετά και τοιχοποιϊα) ??????????

Link to comment
Share on other sites

αναλυτικο παει αν εκδοσεις αδεια για αλλαγη χρησης! αν την κανεις χωρις αδεια το ΙΚΑ ζηταει τη διαφορα των ενσημων με τον κλασικο τροπο! οποτε το προβλημα σου στην ουσια δεν ειναι το ΙΚΑ.στο ΙΚΑ κολλας παραπανω ενσημα και καθαρησες! στην πολεοδομια αν πας για αδεια αποπεράτωσης θα σου βγαλουν την παναγια και θα σε ζητησουν να πας και στο ΙΚΑ για νεα απογραφη με πινακα 3 ! παντως αξιζει να το προσπαθησεις γιατι σιγουρα στην πολεοδομια τους ενφδιαφερει να εχει γινει σημερα η αποπερατωση του αυθαιρετου και δεν ζηταν αποδειξεις περαν των φωτογραφιων! και ειναι και το σωστο αυτο. αφου εσυ σημερα το εχεις τελιωσει το πιμαδι πως θα πας να κολλας ενσημα σα να μην το ειχες φτιαξει|!δεν ειναι σωστο!!!!!!!!!ειναι απατη!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Έχω την εξής περίπτωση:

Τον Μάρτιο του 2011 εκδόθηκε οικοδομική άδεια για κατοικία εκτός σχεδίου εντός ΖΟΕ.

Περί τον Μάιο του 2011, προ θεώρησης της αδείας για έναρξη εργασιών, κατασκευάστηκαν στον περιβάλλοντα χώρο του αγροτεμαχίου καθ υπέρβαση της αδείας τα εξής: αποκατάσταση παλαιάς ερειπωμένης αποθήκης (που δεν είχε μετρήσει στη δόμηση και κάλυψη στην ΟΑ ως ερειπωμένη) και κατασκευή δεξαμενής νερού από μπετόν για το εργοτάξιο.

Τον Σεπτέμβρη του 2011 η οικοδομική άδεια θεωρήθηκε στο οικείο αστυνομικό τμήμα και άρχισαν οι εργασίες.

Κατά την κατασκευή έγιναν μικρο τροποποιήσεις ως προς τα εγκεκριμένα αρχιτεκτονικά σχέδια (αλλαγές κουφωμάτων, εσωτ. διαρρύθμισης και περιγράμματος ).

Ο ιδιοκτήτης θέλει να ρυθμίσει τις υπερβάσεις ως περατωμένες (δεν θα αιτείται αποπεράτωσή τους) και να κάνει αναθεώρηση για τις προαναφερόμενες τροποποιήσεις.

Σκαλώνει κάπου το σενάριο ?

Edited by ARCH64
Link to comment
Share on other sites

ένα θέμα που χρειάζεται σκέψη είναι το πως θα αποδειχτεί ότι οι κατασκευές που αναφέρεις (Μαιος του 2011) έχουν δημιουργηθεί το χρονικό διάστημα από Μάιο έως και 28-7-2011 (καταληκτική ημερομηνία αυθαιρεσιών για υπαγωγή στο ν. 4014).

Έστω ότι το αποδεικνύεις. Για το ανεγερθέν με Ο.Α. κτίριο, πρέπει να αποδείξεις ότι ο σκελετός του πραγματοποιήθηκε πριν από την ίδια ημερομηνία για να μπορέσεις να εντάξεις τις αυθαιρεσίες που έχει στις διατάξεις του νόμου και μετά να δεις την περίπτωση έγκρισης συνέχισης εργασιών αποπεράτωσης από την Υ.ΔΟΜ. κατά τα σχετικά της εγκυκλίου 1/2012 παράγραφοι 4 και 5. Αναθεώρηση σε ήδη αυθαίρετα κατασκευασθέντα τμήματα, που παραβιάζουν ΣΔ. δε νομίζω να γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Pavlos33 Ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Οι κατασκευές του Μαιου του 2011 αποδεικνύεται ότι έχουν δημιουργηθεί το χρονικό διάστημα από Μάιο έως και 28-7-2011 και ότι είναι αποπερατωμένες.

Το κτίριο που περιγράφεται στην ΟΑ ξεκίνησε μετα την 28-7-2011. Με δεδομένο όμως ότι οι τροποποιήσεις του κτιρίου αυτού (και μόνον αυτού, δεν θα περιλαμβάνονται οι υπερβάσεις οι οποίες θα εμφανίζονται περατωμένες) είναι "αναθεωρήσιμες" , μπορώ να προχωρήσω σε αναθεώρηση?

Edited by ARCH64
Link to comment
Share on other sites

Με άλλα λόγια, ρωτάω, θα μπορούσε να του πει η πολεοδομία ότι δεν θα έπρεπε να είχε ξεκινήσει τον Σεπτέμβριο 2011 την ανέγερση του κτιρίου με τα στοιχεία δόμησης που προβλέπονταν απο την ΟΑ αλλά να είχε κάνει αναθεώρηση, λάμβάνοντας υπόψη και τα στοιχεία δόμησης των υπερβάσεων ως υφιστάμενα κτίσματα ? Να του βγάλει δηλαδή σήμερα το σύνολο αυθαίρετο ?

Edited by ARCH64
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.