Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Aς αλλαξουμε θεμα αν περιμενουμε τα εβεντ σωθηκαμε...

 

Για Αγγλια εχω αποριες μιας και ενδιαφερομαι  αλλα απο το ιντερνετ δεν ειδα αποτελεσμα και σκεφτομαι να παω κανα μηνα σε κανα φιλο να δω,δεν ξερω αν θα αλλαξει κατι γιατι δεν μπορω να μεινω παραπανω σε αυτον ,το κακο ειναι οτι δεν ειναι λονδινο αλλα μιντλαντς,Απειρες αιτησεις σε δουλειες εχω στειλει careerstructure, reed ,icerecruit jobinconstruction , justengineers .Δηλ αν παρω τωρα μια καρτα sim αγγλικη και βαλω την διευθυνση του φιλου θα κτυπαει το τηλ;χρειαζεται να γραφτω ICE και να παρω καποια πιστοποιηση?απο ασφαλιση τι παιζει?εκτος του πτυχιου πρεπει να μεταφρασω κατι αλλο?.το prince 2 αξιζει?αν εχω φραγκα μπορω να νοικιασω σπιτι μεχρι να βρω δουλεια?Κοιταω θεσεις site engineer και project manager assistant.

Να τα πάρουμε ένα ένα

 

αν παρω τωρα μια καρτα sim αγγλικη και βαλω την διευθυνση του φιλου θα κτυπαει το τηλ;

 

Ναι, εξαρτάται βέβαια και το πόσο καλό είναι το CV σου

 

χρειαζεται να γραφτω ICE και να παρω καποια πιστοποιηση?

 

Καλό θα ήταν να γραφτείς στο ICE. Αφού κοιτάς για site engineer τότε χρειάζεσαι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ CSCS card τουλάχιστον. Ανάλογα το project ζητάνε και άλλα αλλά η CSCS είναι must και την έχουν από τον αρχιμηχανικό μέχρι τον τύπο που μαζεύει τις χημικές τουαλέτες. 

http://www.cscs.uk.com/

 

απο ασφαλιση τι παιζει?

 

Δεν έχει ΤΣΜΕΔΕ και μ****ες. Μία ασφάλιση για όλους υπάρχει και από εκεί και πέρα πας στις ιδιωτικές σαν έξτρα. Αυτό γίνεται είτε ατομικά είτε εταιρικά.

 

εκτος του πτυχιου πρεπει να μεταφρασω κατι αλλο?

 

Αναλυτική βαθμολογίας (θα στο ζητήσουν για academic review στο ICE) και diploma supplement (αυτό το παίρνεις από τη σχολή σου, ζήτα το στα αγγλικά)

 

το prince 2 αξιζει?

 

Δεν ξέρω

 

αν εχω φραγκα μπορω να νοικιασω σπιτι μεχρι να βρω δουλεια?

 

Θα σου ζητήσουν 6 μήνες μπροστά ή εγγυητή. Κοίτα για δωμάτιο καλύτερα.

 

Απειρες αιτησεις σε δουλειες εχω στειλει careerstructure, reed ,icerecruit jobinconstruction , justengineers

 

Δοκίμασε επίσης το jobsite, monster.co.uk και cv library

 

το κακο ειναι οτι δεν ειναι λονδινο αλλα μιντλαντς

 

Αυτό δεν είναι κακό, είναι ευλογία

Edited by rootbreaker
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όταν δεις το κόστος ζωής στο Λονδίνο σε σύγκριση με οποιαδήποτε άλλη πόλη της Αγγλίας θα καταλάβεις ότι είναι ευλογία όπως λέει ο rootbreaker. Άλλωστε, το να είσαι σε μία άλλη πόλη δεν σε αποκλείει από το να κάνεις αιτήσεις για θέσεις εργασίας στο Λονδίνο. Αν προκύψει συνέντευξη στο Λονδίνο, παίρνεις το τρένο και πας.

Link to comment
Share on other sites

Το Prince2 ειναι μια μεθοδολογία στο project management. Στην Αγγλία ειδικά στον δημόσιο τομέα και εταιρίες οπως η National Grid και η Atkins το ζητάνε. Εχω δει πάντως και αγγελία στη Saudi Aramco να το ζητάνε. Καθε εταιρεία εχει τη δικη της μεθοδολογία στο project management.

 

Υπαρχει και το PMP που ειναι πιο global αλλα πιο δύσκολο. Δε μπορώ να σου απαντηςω ποιο ειναι πιο χρήσιμο. Σίγουρα ομως και τα δυο θα σου δώσουν πολυ καλα skills.

 

Αν εχεις χρήμα, ριξτο για το Foundation course στο Prince2 και βλεπεις. Στη φάση που βρίσκεσαι, θα ενισχύσει το βιογραφικο.

Link to comment
Share on other sites

bilara

 

Για Ολλανδία έχει πολλά site expats όπου μπορείς να βρεις πληροφορίες.

Στις πολυεθνικές μόνο με Αγγλικά είσαι οκ. Μπορείς φυσικά και να δεσμευτείς ότι αν σε πάρουν, ότι θα κάνεις ταχυρυθμα μαθήματα Ολλανδικών ώστε να είσαι σε αποδεκτό επίπεδο σε ένα εξάμηνο..Μπορείς να το πουλήσεις όπως θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Το Prince2 ειναι μια μεθοδολογία στο project management. Στην Αγγλία ειδικά στον δημόσιο τομέα και εταιρίες οπως η National Grid και η Atkins το ζητάνε. 

 

Ας μην μιλήσω για την National Grid και τη μεθοδολογία της στο PM

Link to comment
Share on other sites

Γιατί κάνουμε παρα πολλές δουλειές για τη National Grid ειτε σαν κύριος υπεργολαβος ειτε μέσω αλλων, οποτε ζω κάποια πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. Είμαι απόφοιτη πολιτικός μηχανικός χωρίς κάποια εμπειρία ακόμα αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει η δυνατότητα να δουλέψω σε κάποια εταιρία του εξωτερικού ( Αγγλία θα ήταν ιδανική λόγο γλώσσας) διότι εδώ δεν βλέπω κάποια προοπτική για δουλειά σαν μηχανικός. Από πού θα πρέπει να ξεκινησώ? Πού πρέπει να ψάξω και για ποιές θέσεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.