Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ενας με +15 χρονια εμπειρίας υποτίθεται εχει τη γνώση και τα αντίστοιχα κονε στην αγορά εργασιας και δεν τρεχει σε τύπου μερες καριέρας.. Μπορει να το κανει να βολιδοσκοπησει αλλα όχι και να παρακαλεί απο πάνω..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα events αυτά διοργανώνονται από εταιρίες που δεν έχουν συνήθως παρουσία στην χώρα. Οι εταιρίες που έχουνε παρουσία στην Ελλάδα έχουν άλλου είδους recruiters που λέγονται βουλευτικά γραφεία. Τα events αυτά  δεν απευθύνονται , κατά βάση, σε έμπειρους επαγγελματίες αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι απαξιωτικό για έναν έμπειρο επαγγελματία να πάει και να μάθει 2-3 πράγματα ή να βολιδοσκοπήσει και να δικτυωθεί. Το γιατί εσύ το θεωρείς τόσο απαξιωτικό και ντροπιαστικό δεν το αντιλαμβάνομαι. Όποιος θεωρεί ότι είναι τόσο περιζήτητος και μοναδικός ας κάτσει σπίτι του και ας περιμένει από τους recruiters να τον ψάξουν, για τους υπόλοιπους είναι μία καλή ευκαιρία να δούνε "τί ψάρια πιάνουνε" ανεξαρτήτως του τι εμπειρία κουβαλάνε στην πλάτη τους.

Edited by project.breeze
Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο σχόλιο για το τζάμπα φαΐ, με πηγες 15+ χρονια πισω στα παρτυ!!

 

Τα events απευθύνονται σε οςους θέλουν να πανε, απο φοιτητές μεχρι αποφοίτους και βετεράνους. Υπαρχουν πολλα που μπορεις να ρωτηςεις και να μάθεις.

 

Τωρα αν κάποιος το βλέπει υποτιμητικό, δεκτον. Στο κατω κατω της γραφής, σε τι διαφέρουμε απο τα μεμετια και ποςο χειρότερο ειναι το πανεπιστήμιο Καΐρου απο της Ελλαδας; Δειτε δείκτες ανάπτυξης, βιομηχανία, κατάταξη πανεπιστημίων και τα ξαναλέμε.

 

Το κονε θα σε παει μεχρι ενα σημείο. Απο εκει και πέρα, το βιογραφικο εχει τον πρώτο και τελευταίο λογο. Η δουλεια πρεπει να βγει. Δεν ειναι οπως στην Ελλαδα που παιρνεις τη δουλεια ανεξαρτήτως βιογραφικού.

 

Οι ευκαιριες πάντως θέλουν κυνήγι, οςο ταλέντο και να εισαι. Δεν υπαρχουν θύματα με skills. Υπαρχουν απελπισμένοι με skills. Ο κοςμος δεν περιμένει τον Ελληνα μηχανικό να ξεκουνηθει και να λύσει ολα τα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν εχεις +15 χρονια εμπειριας και εισαι απο ΕΜΠ ή ΑΠΘ κλπ θα πας στην αθηνα σε ρεκρουιτερ εβεντ να εξετασθεις και να κοπεις απο καποιο μεμετι που τελειωσε το 2011 το πανεπιστημιο του καιρου χαχχαχα τρεχατε ευκαιρια,..παρσονς και @@ μαντολες,,,αν εχεις κονε και συστασεις πας στην μαμα εταιρεια...αυτα τα εβεντ ειναι διαφημιστικες μπουρδες των ρεκρουιτερ..ταξιδακι,να φανε ,να πιουνε να δικαιολογησουν την υπαρξη τους στην εταιρεια...+ αν βρουν και κανα θυμα φτηνο με τρελλα skills...

Πεστα ρε θα μας τρελάνουνε. Μερικοί εδώ μέσα δεν έχουν ιδέα τι λαμόγια είναι οι recruiters

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πεστα ρε θα μας τρελάνουνε. Μερικοί εδώ μέσα δεν έχουν ιδέα τι λαμόγια είναι οι recruiters

 

Η δουλειά των recruiters είναι να σου βρούνε δουλειά γιατί έτσι ζούνε, έτσι πληρώνονται. Τώρα το τί εννοεί ο καθένας λαμόγιο διαφέρει, εξηγήστε λίγο παραπάνω να καταλάβουμε

Link to comment
Share on other sites

Η δουλειά των recruiters είναι να σου βρούνε δουλειά γιατί έτσι ζούνε, έτσι πληρώνονται. Τώρα το τί εννοεί ο καθένας λαμόγιο διαφέρει, εξηγήστε λίγο παραπάνω να καταλάβουμε

Πάρα πολλοί σου λένε  άλλα από αυτά που ισχύουν για μια θέση εργασίας, π.χ στα μισθολογικά δεδομένα, αυτό εννοώ κυρίως.

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολλοί σου λένε  άλλα από αυτά που ισχύουν για μια θέση εργασίας, π.χ στα μισθολογικά δεδομένα, αυτό εννοώ κυρίως.

 

Αυτό έχει να κάνει με το αν κάποιος είναι καλός ή κακός επαγγελματίας. Εγώ από την δικιά μου μικρή εμπειρία δεν έτυχε να αντιμετωπίσω κάποια τέτοια περίπτωση, το μόνο που έγινε ήταν ότι κάποιοι είχαν πει ότι θα πάρουν τηλέφωνο και δεν πήραν ή να ζητήσω feedback μετά από κάποια αίτηση και να μην μου απαντήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν εχεις +15 χρονια εμπειριας και εισαι απο ΕΜΠ ή ΑΠΘ κλπ θα πας στην αθηνα σε ρεκρουιτερ εβεντ να εξετασθεις και να κοπεις απο καποιο μεμετι που τελειωσε το 2011 το πανεπιστημιο του καιρου χαχχαχα τρεχατε ευκαιρια,..παρσονς και @@ μαντολες,,,αν εχεις κονε και συστασεις πας στην μαμα εταιρεια...αυτα τα εβεντ ειναι διαφημιστικες μπουρδες των ρεκρουιτερ..ταξιδακι,να φανε ,να πιουνε να δικαιολογησουν την υπαρξη τους στην εταιρεια...+ αν βρουν και κανα θυμα φτηνο με τρελλα skills...

Ναι γιατί μπορεί να έχεις 35 χρόνια εμπειρία αλλά στο Άνω Κατωχώρι. Η Parsons σε θέλει για μια άλλη χώρα οπότε έχει μια διαφορά. 

Και ακριβώς επειδή σε θέλει για μια άλλη χώρα ετοιμάσου να έχεις να λογοδοτήσεις σε "μεμέτια", "πάκια", "αραπάδες", "κουτόφραγκους". 

 

Αυτό το "μεμέτι" λοιπόν είναι recruiter εδώ και 5 χρόνια περίπου τα 2.5 τελευταία στην Parsons. Αν λοιπόν δεν έκανε καλά τη δουλειά του θα τον είχε σουτάρει η Parsons πριν τελειώσει το 6μηνο probation period. Άρα κάτι κάνει καλά.

Και πίστεψέ με αν πάει ο Έλληνας μηχανικάρας με υφάκι για να τον ψαρώσει, το "Μεμέτι" δεν θα εντυπωσιαστεί. Γιατί για κάθε θέση που θα έχει να καλύψει θα έχει να επιλέξει ανάμεσα σε μηχανικούς από πανεπιστήμια ανώτερα από το ΑΠΘ και το ΕΜΠ.

 

 

Πάρα πολλοί σου λένε  άλλα από αυτά που ισχύουν για μια θέση εργασίας, π.χ στα μισθολογικά δεδομένα, αυτό εννοώ κυρίως.

 

 

Αυτό έχει να κάνει με το αν κάποιος είναι καλός ή κακός επαγγελματίας. Εγώ από την δικιά μου μικρή εμπειρία δεν έτυχε να αντιμετωπίσω κάποια τέτοια περίπτωση, το μόνο που έγινε ήταν ότι κάποιοι είχαν πει ότι θα πάρουν τηλέφωνο και δεν πήραν ή να ζητήσω feedback μετά από κάποια αίτηση και να μην μου απαντήσουν.

 

Λαμόγια recruiters δεν έχω γνωρίσει. Recruiters που θέλουν να σου πασάρουν δουλειά που τους έχει μείνει και την κοιτάνε ή που δεν έχει καμία σχέση με το τι ξέρεις και θέλεις να κάνεις, έχω γνωρίσει. Όσο και να στα λένε ωραία από το τηλέφωνο αν πας στη συνέντευξη και δεις ένα κοτέτσι αντί για γραφεία τότε την κάνεις. Δεν σε υποχρεώνει κανείς να πάρεις τη δουλειά με το ζόρι. Λαμόγια θα είναι αν σου ζητήσουν λεφτά, εκεί φύγε τρέχοντας.

Υπάρχουν recruiters και recruiters. Το κυριότερο απ'όλα όμως είναι ότι ο Recruiter δεν ξέρει τη δουλειά σου. Αν την ήξερε θα την έκανε αυτός.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όσο έψαχνα δουλειά στο εξωτερικό μίλησα με recruiters από όλο τον κόσμο (από Καναδά μέχρι Ν. Ζηλανδία, κυρίως όμως από Μ. Βρεατανία). Όπως είναι φυσιολογικό άλλοι είναι καλοί, άλλοι αδιάφοροι και αλλοι κακοί στη δουλειά τους, όπως νομίζω γίνεται με όλα τα επαγγέλματα, δεν θα τους έλεγα όμως λαμόγια (τουλάχιστον τους περισσότερους). Ίσως για τους περισσότερους από εμάς που έχουμε συνιθίσει στα Ελληνικά δεδομένα να φαίνεται περιττή η δουλειά του recruiter, όμως απ' ότι φαίνεται η πλειονότητα των εταιρειών στο εξωτερικό με αυτούς δουλεύει και μάλιστα οι μεγάλες εταιρείες έχουν δικούς τους. Η λογική λέει ότι για να δουλεύουν τόσα χρόνια με αυτούς μάλλον κάτι έχουν να προσφέρουν. Η δική μου εμπειρία μου έχει δείξει ότι έχεις πολλές περισσότερες πιθανότητες να κλείσεις συνέντευξη μέσω recruiter, παρά μόνος σου. Από κει και πέρα εξαρτάται από σένα αν θα πάρεις τη δουλειά ή όχι.

Με το να τους αντιμετωπίζει κάποιος υποτιμιτικά είτε γιατί  είναι μηχανικός από το ΑΠΘ ή το ΕΜΠ ή από το ΜΙΤ είτε γιατί είναι Έλληνας και αυτοί "μεμέτια" το μόνο που καταφέρνει είναι να ικανοποιεί τον εγωισμό του και τίποτε άλλο. Στό κάτω κάτω το "μεμέτι" από το πανεπηστίμιο του ΚαΙρου έχει δουλειά  ΕΣΥ είσαι αυτός που δεν έχει και ψάχνει να βρει.

Αν έχεις βάλει στόχο να βρεις δουλειά έξω πρέπει να παίξεις με τους όρους του παιχνιδιού είτε σου αρέσουν είτε όχι, αλλιώς μαλλον πρέπει να αναθεωρήσεις τις απόψεις σου και να μείνεις στην Ελλάδα

Edited by zvasilia
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.