Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Αφου η Ελληνικη αγορα ασχολειται μονο με πωλησεις. Κι εγω οσος φορες ειχα γραφτει σε τετοια agencies μου εστελναν οτι να ναι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ikare, τα agencies εδώ είναι απρόσωπα. Τί εννοώ, ενώ έχουνε γραφεία, αυτά δεν είναι ανοιχτά στο κοινό να πας να μιλήσεις με κάποιον. Όλα γίνονται μέσω ίντερνετ. Μπάινεις στο site του εκάστοτε agency, κάνεις έναν λογαριασμό, συμπληρώνεις τα στοιχεία που σου ζητάει και κάνεις upload το βιογραφικό σου και ίσως και ένα cover letter. Από εκείνη την στιγμή το βιογραφικό σου είναι στην βάση δεδομένων τους, όταν προκύπτει κάποια θέση και επειδή το σύστημα τους λειτουργεί με λέξεις κλειδιά (keywords) εάν έχεις βάλει π.χ στο βιογραφικό σου  τις λέξεις autocad, solidworks, design και ο recruiter ψάχνει κάποιον για θέση Mechanical Design Engineer θα σε εμφανίσει στον recruiter ως πιθανό υποψήφιο. Κατόπιν αυτός κοιτάει το βιογραφικό σου και αν πιστεύει ότι ταιριάζεις για την θέση που έχει σε παίρνει τηλέφωνο και τα λέτε. Αυτή είναι η τυπική διαδικασία, μπορείς επίσης να κάνεις εσύ apply σε δουλειές που πιστεύεις ότι ταιριάζεις. Πάλι ο recruiter θα κοιτάξει τα στοιχεία σου και αν πιστέψει ότι του κάνεις σε παίρνει τηλέφωνο

 

 

@Zvasilia Καλή αρχή και σε σένα. Ζεις το όνειρο αυτή την στιγμή, πληρώνεσαι σε λίρες και ξοδεύεις σε ευρώ! Ό,τι καλύτερο

Edited by project.breeze
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι, φαντάζομαι επίσης οτι εκει θα ειναι πιο επαγγελματίες μιας και η αγορά προσφέρεται. Επίσης εχω ακούσει εδω για διάφορες "προτιμήσεις" προς υποψήφιους που εξω μαλλον δεν θα υπαρχουν.

Και κατι ακομη όσον αφορα το βιογραφικό. Αναφέρονται κάποιες εταιρείες που υποτίθεται αναλαμβάνουν να σου φτιάξουν το cv με οσο το δυνατόν καλύτερα στοχευμένα αποτελέσματα. Αξίζει τον κόπο η μπορει ο καθενας αν ασχοληθεί με καποιον τροπο να τα καταφέρει; Ενδεχόμενος η δομή και τα περιεχόμενα του cv εξω να ειναι διαφορετικά με το εδω..κατι που πολλοι επισημαίνουν

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι, φαντάζομαι επίσης οτι εκει θα ειναι πιο επαγγελματίες μιας και η αγορά προσφέρεται. Επίσης εχω ακούσει εδω για διάφορες "προτιμήσεις" προς υποψήφιους που εξω μαλλον δεν θα υπαρχουν.

Και κατι ακομη όσον αφορα το βιογραφικό. Αναφέρονται κάποιες εταιρείες που υποτίθεται αναλαμβάνουν να σου φτιάξουν το cv με οσο το δυνατόν καλύτερα στοχευμένα αποτελέσματα. Αξίζει τον κόπο η μπορει ο καθενας αν ασχοληθεί με καποιον τροπο να τα καταφέρει; Ενδεχόμενος η δομή και τα περιεχόμενα του cv εξω να ειναι διαφορετικά με το εδω..κατι που πολλοι επισημαίνουν

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Αν κι εγώ το βιογραφικό μου το έκανα μόνος μου μετά από ψάξιμο και έχοντας "κλέψει" στοιχεία από διάφορα βιογραφικά θεωρώ πως είναι πολύ καλή επένδυση το να δώσεις το βιογραφικό σου σε κάποιον επαγγελματία να το κάνει. Θα σου γλυτώσει πολύ χρόνο και θα αυξήσει δραματικά τις πιθανότητες. Αυτό είναι κάτι που εάν γύριζα τον χρόνο πίσω σίγουρα θα έκανα

Link to comment
Share on other sites

@ Dimitris 81 Δεν μπορεί να είναι full time η δουλειά με τη στενή ένοια του όρου τουλάχιστον αφού είμαι εδώ και δεν μπορεί κάποιος να ελέγξει αν δουλεύω 8ωρο (άσχετα αν χτυπάω 12ωρα). Κατ' αποκοπή δουλεύω και παράλληλα ότι κάτσει εδώ.

 

@Project Breeze Σ' ευχαριστώ πολύ, καλή αρχή και σε σενα. Για το βιογραφικό και τις εταιρείες που σου το ετοιμάζουν, για να πω την αλήθεια διαφωνώ. Η καλύτερη λύση νομίζω είναι αυτό που έκανες, και έκανα κι εγώ, δηλαδή "κλέβεις" στοιχεία από διάφορα CV που βρισκεις online, ή ακόμη και λέξεις κλειδιά από αγγελίες και τα προσαρμόζεις στο βιογραφικό σου. Αν έχεις και κάποιον συνάδελφο που δουλεύει Αγγλία, του το στέλνεις για να σου πει τη γνώμη του (το έκανα και βοήθησε πολύ).  Νομίζω ότι οι εταιρείες αυτές χρησιμοποιούν templates που κάνουν μπαμ ότι είναι ετοιματζίδικα και πιστεύω ότι ένας έμπειρος ατζέντης θα καταλάβει ότι δεν το έγραψες μόνος σου. Γράφοντάς το μόνος σου μπάινεις στη διαδικασία να ψάξεις (ορολογίες, λέξεις κλειδιά κλπ) και όσο πιο πολύ ψάχνεις τόσο πιο έτοιμος θα είσαι όταν έρθει η πολυπόθητη ώρα της συνέντευξης

Link to comment
Share on other sites

@zvasilia  Καλη αρχη κι απο μενα, να σε ρωτησω φορολογικα & εισφορε περιπλεκεται καθολου το θεμα ή απλα πληρωνεις εισφορες για Αγγλια ξεχωριστα απο Ελλαδα

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα περιπλέκεται νομιζω μονο για τους διπλωματούχους με ΤΣΜΕΔΕ οι υπόλοιποι τι ειςφορες να πληρώνουν στην ελλαδα; Για τους ΤΣΜΕΔΕ υπαρχει ξεχωριστό θεμα εδω (δεν μπορω να το βρω μιας και ειναι απο κινητό) μαλλον παιρνουν απαλλαγή αλλα καλύτερα να ψάξεις να βρεις εργασια Αγγλία και ΤΣΜΕΔΕ

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@zvasilia  Καλη αρχη κι απο μενα, να σε ρωτησω φορολογικα & εισφορε περιπλεκεται καθολου το θεμα ή απλα πληρωνεις εισφορες για Αγγλια ξεχωριστα απο Ελλαδα

Να 'σαι καλά φίλε μου ευχαριστώ. Για τα φορολογικά πήγα και έκανα δήλωση στην εφορία για συναλλαγές με ΕΕ, οπότε κάνω κάθε μήνα δήλωση μέσω VIES για ότι τιμολόγια κόβω. Κόβω κανονικά τιμολόγιο, χωρίς ΦΠΑ όμως. Με το ΤΣΜΕΔΕ δεν έχω καμία αλλαγή. Πληρώνω εδώ τις εισφορές. Στην Αγγλία δεν χρειάζεται να πληρώσω εισφορές ή φορολογία αφού δεν δουλεύω εκεί

Link to comment
Share on other sites

@ Dimitris 81 Δεν μπορεί να είναι full time η δουλειά με τη στενή ένοια του όρου τουλάχιστον αφού είμαι εδώ και δεν μπορεί κάποιος να ελέγξει αν δουλεύω 8ωρο (άσχετα αν χτυπάω 12ωρα). Κατ' αποκοπή δουλεύω και παράλληλα ότι κάτσει εδώ.

 

@Project Breeze Σ' ευχαριστώ πολύ, καλή αρχή και σε σενα. Για το βιογραφικό και τις εταιρείες που σου το ετοιμάζουν, για να πω την αλήθεια διαφωνώ. Η καλύτερη λύση νομίζω είναι αυτό που έκανες, και έκανα κι εγώ, δηλαδή "κλέβεις" στοιχεία από διάφορα CV που βρισκεις online, ή ακόμη και λέξεις κλειδιά από αγγελίες και τα προσαρμόζεις στο βιογραφικό σου. Αν έχεις και κάποιον συνάδελφο που δουλεύει Αγγλία, του το στέλνεις για να σου πει τη γνώμη του (το έκανα και βοήθησε πολύ).  Νομίζω ότι οι εταιρείες αυτές χρησιμοποιούν templates που κάνουν μπαμ ότι είναι ετοιματζίδικα και πιστεύω ότι ένας έμπειρος ατζέντης θα καταλάβει ότι δεν το έγραψες μόνος σου. Γράφοντάς το μόνος σου μπάινεις στη διαδικασία να ψάξεις (ορολογίες, λέξεις κλειδιά κλπ) και όσο πιο πολύ ψάχνεις τόσο πιο έτοιμος θα είσαι όταν έρθει η πολυπόθητη ώρα της συνέντευξης

 

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες. Όπως και να έχει, θα πρέπει να το επεξεργαστείς το βιογραφικό σου στο τέλος. Για κάποιον που δεν έχει κάν ή έχει κάποιο τύπου Europass το να το συμμαζέψει κάποιος επαγγελματίας (όχι μόνο σε θέμα δομής αλλά και σε θέμα ορολογίας, ορθογραφίας, σύνταξης) είναι καλό. Θεωρώ πως το κόστος είναι μικρό και το αναμενόμενο όφελος μεγάλο. Πάντα εξαρτάται όμως. Εγώ που είχα αγγλικά σε πολύ καλό επίπεδο μπορούσα και το έκανα μόνος μου, κάποιος μεγαλύτερος σε ηλικία συνάδελφος με "σκουριασμένα" αγγλικά θα έχει έναν εξτρά πονοκέφαλο με το βιογραφικό

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.