Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Ευχαριστώ και πάλι, φαντάζομαι επίσης οτι εκει θα ειναι πιο επαγγελματίες μιας και η αγορά προσφέρεται. Επίσης εχω ακούσει εδω για διάφορες "προτιμήσεις" προς υποψήφιους που εξω μαλλον δεν θα υπαρχουν.

Και κατι ακομη όσον αφορα το βιογραφικό. Αναφέρονται κάποιες εταιρείες που υποτίθεται αναλαμβάνουν να σου φτιάξουν το cv με οσο το δυνατόν καλύτερα στοχευμένα αποτελέσματα. Αξίζει τον κόπο η μπορει ο καθενας αν ασχοληθεί με καποιον τροπο να τα καταφέρει; Ενδεχόμενος η δομή και τα περιεχόμενα του cv εξω να ειναι διαφορετικά με το εδω..κατι που πολλοι επισημαίνουν

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Ότι είναι πιο πολύ επαγγελματίες σε σχέση με Ελλάδα ναι ισχύει, αλλά μην ξεχνάς ότι ο recruiter δεν ξέρει τη δουλειά σου, μόνο τα keywords. Αν ήξερε τη δουλειά σου θα την έκανε εκείνος.

Για το CV σου πάλεψέ το εσύ μόνος σου αν ξέρεις καλά αγγλικά. αν όχι τότε ίσως να σε βοηθήσει να σου "φτάξουν" το CV αλλά και πάλι ισχύει αυτό που είπα παρπάνω. Δεν ξέρουν τη δουλειά σου, μόνο keywords.

Για να πεναίψουμε λίγο και το σπίτι μας, διάβασε το παρακάτω

http://fromonecountrytoanother.blogspot.co.uk/2015/02/recruiters.html

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ότι είναι πιο πολύ επαγγελματίες σε σχέση με Ελλάδα ναι ισχύει, αλλά μην ξεχνάς ότι ο recruiter δεν ξέρει τη δουλειά σου, μόνο τα keywords. Αν ήξερε τη δουλειά σου θα την έκανε εκείνος.

Για το CV σου πάλεψέ το εσύ μόνος σου αν ξέρεις καλά αγγλικά. αν όχι τότε ίσως να σε βοηθήσει να σου "φτάξουν" το CV αλλά και πάλι ισχύει αυτό που είπα παρπάνω. Δεν ξέρουν τη δουλειά σου, μόνο keywords.

Για να πεναίψουμε λίγο και το σπίτι μας, διάβασε το παρακάτω

http://fromonecountrytoanother.blogspot.co.uk/2015/02/recruiters.html

Ευχαριστώ θα το κοιτάξω

Θυμάσαι που σου έλεγα για τη φίλη μου ; Έρχεται αυτη τη βδομάδα grays Essex...στα τυφλά εχει νοικιάσει ενα δωμάτιο μονο

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 grays Essex

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

greater London θεωρείται

 

Δεν νομίζω ότι κάνει καλά, στο επάγγλεμά της δεν υπάρχει έλλειψη. Αν καταφέρει να πιάσει δουλειά όμως και είναι έξυπνη θα πετύχει. 

Link to comment
Share on other sites

@project.breeze,

 

χάρηκα πολύ διαβάζοντας την ιστορία σου, συγχαρητήρια και μπράβο για την επιμονή σου και την υπομονή σου! Αυτό διαχωρίζει τον νικητή από τον ηττημένο πολλές φορές.

 

@Προς ενδιαφερόμενους για εξωτερικό, σκεφτείτε το εξής.

Πόσο διαφορετική θα ήταν η ιστορία του εάν α) Δεν είχε ακούσει το ένστικτο του και θα δούλευε στην πρώτη εταιρεία που του έκατσε. β) Δεν πήγαινε στην πρώτη εταιρεία, αλλά απογοητευμένος από τις συνεντεύξεις το έβαζε κάτω και πχ γύριζε πίσω Ελλάδα.

Το συμπέρασμα που θέλω να μεταδώσω, είναι ότι η κάθε ιστορία, μπορεί να έχει θετική ή αρνητική έκβαση, αλλά αυτό δεν πρέπει να σας βάζει κάτω, αν η δική σας ιστορία θέλετε να έχει θετική έκβαση.

Walk ! (Pantera :) )

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

εγω παιδια οπως εχω ξαναγραψει ψαχνω εδω και ενα χρονο και τρωω ακυρα..μπορει να εχω φτασει τις 2000 αιτησεις στο ιντερνετ!!!!!!! :shock:  :shock:  :shock: επισης εχω κανει γυρω στους 300 ρεκρουιτερς στο λινκεντιν και στελνω!!!

τι καταλαβα; απο ιντερνετ δεν κανεις τιποτε ,αρα πρεπει να πας εξω και να εχεις γνωστο,σπιτι να μεινεις και φυσικα φραγκα για κανα 3 μηνο...και υπομονη

 

υ.γ ειμαι πολιτικος μηχανικος ΑΠΘ με 10 χρονια προυπηρεσια σε μελετη κατασκευη δημοσιων και ιδιωτικων εργων(ΟΧΙ ΣΕ ΕΝΑ ΤΟΜΕΑ) ΚΟΙΤΑΩ ΑΓΓΛΙΑ κυριως...αλλα δεν βλεπω φως..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εγω παιδια οπως εχω ξαναγραψει ψαχνω εδω και ενα χρονο και τρωω ακυρα..μπορει να εχω φτασει τις 2000 αιτησεις στο ιντερνετ!!!!!!! :shock:  :shock:  :shock: επισης εχω κανει γυρω στους 300 ρεκρουιτερς στο λινκεντιν και στελνω!!!

τι καταλαβα; απο ιντερνετ δεν κανεις τιποτε ,αρα πρεπει να πας εξω και να εχεις γνωστο,σπιτι να μεινεις και φυσικα φραγκα για κανα 3 μηνο...και υπομονη

 

υ.γ ειμαι πολιτικος μηχανικος ΑΠΘ με 10 χρονια προυπηρεσια σε μελετη κατασκευη δημοσιων και ιδιωτικων εργων(ΟΧΙ ΣΕ ΕΝΑ ΤΟΜΕΑ) ΚΟΙΤΑΩ ΑΓΓΛΙΑ κυριως...αλλα δεν βλεπω φως..

 

θελει να εισαι επι τοπου.Δεν εχω προσωπικη εμπειρια απο UK αλλα απο γνωστη μου εστελνε επι μηνες απο Ελλαδα χωρις αποτελεσμα. Μολις πηγε εκει βρηκε μεσα σε ενα μηνα

Edited by lefe
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ δύσκολο να βρεις δουλειά ενώ είσαι ακόμα Ελλάδα. Για να γίνει αυτό θα πρέπει είτε να είσαι απίστευτα τυχερός και να πετύχεις το σωστό timing που θα ψάχνουν κάποιον ακριβώς σαν εσένα ή να πας συστημένος από κάποιον άλλον. Γενικότερα, όταν βλέπουν διεύθυνση και τηλέφωνα άλλης χώρας προχωράνε στον επόμενο υποψήφιο. Αν έρθεις στην θέση τους θα καταλάβεις ότι δεν είναι και περίεργο αυτό κι εμείς ίσως κάναμε το ίδιο. Δεν μπορεί ο recruiter να επαφύεται στην δυνατότητα ή όχι κάποιου να έρθει από άλλη χώρα εάν προκύψει συνέντευξη. Εάν μετακομίσεις στην Αγγλία και αλλάξεις τα στοιχεία σου, θα δεις κατακόρυφη αύξηση της ζήτησής σου από recruiters και θα καταλάβεις επακριβώς τι εννοώ. Κι εγώ έστελνα από Ελλάδα επί 2 χρόνια και ούτε για φτύσιμο δεν με είχανε

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

...αρα πρεπει να πας εξω και να εχεις γνωστο,σπιτι να μεινεις και φυσικα φραγκα για κανα 3 μηνο...και υπομονη

 

...

Έχω χρόνια να είμαι μετανάστης (μεγάλωσα Γερμανία όπου οι γονείς μου είχαν πάει ως εργάτες μετανάστες, μεγάλο τμήμα σπουδών μου ήταν έξω), έχω και κάποιες συνεργασίες με εξωτερικό… οπότε κάτι λίγο (μα λίγο) ξέρω απ έξω.

Πρέπει να είσαι εκεί… Τέλος… από μακριά οι πιθανότητες είναι ελάχιστες εκτός κι αν υπαρχει η γνωριμία εκ των προτέρων.

Φυσικά κάποιος αυτά τα φεγγάρια που μεταναστεύει από Ελλάδα δεν πάει επειδή του περισσεύουν τα χρήματα αλλα επειδή δεν τα έχει.

Οπότε… πας έστω και με λίγα. Ευτυχώς είμαστε κι εμείς ΕΕ και δεν θα σε βάλουν να πηδάς φραχτες.

Φροντίζεις όπου πας να έχεις βρει κατάλυμα οικονομικό (υπάρχουν ανάλογα την χώρα και ειδικές πανσιόν για αυτά).

Φροντίζεις να βρεις από την πρώτη μέρα εργασία. Ακόμα και για λίγες ώρες ακόμα και απογευματινές μονο βάρδιες ή και λαντζέρης… για να συμπληρώνεις τα έξοδα σου μέχρι να βρεις δουλειά μηχανικού.

Η δουλειά δεν είναι ντροπή αλλα τιμή σου και καμάρι σου.

 

 

Οπότε δεν θα σε πνιγεί το άγχος ότι έχεις λεφτά για δέκα μέρες ακόμα κλπ.

Φρόντισε να έχεις ελευθέρα τα πρωινά σου και την καλή σου εμφάνιση για τα ραντεβού.

 

Εναλλακτικές λύσεις για το εξωτερικό είναι η εσωτερική μετανάστευση στη χώρα μας… όχι υποχρεωτικά από την αρχή ως μηχανικός. Δες χάρτες και περιοχές στο γοογλε και θα ανακαλύψεις χιλιάδες εκτάσεις και περιοχές που δεν κάνει κανένας τίποτα…

Αν βρεις τι μπορείς να κάνεις ίσως να είναι μια λύση ακόμα πιο καλή από έξω.

Edited by Didonis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα αν καποιος δεν εχει έστω κάποιο κεφάλαιο ξεχνάει το εξωτερικο... Δεν εχουν όλοι χρήματα στην άκρη να νοικιάσουν 1-2 μήνες σπίτι, φαγητο κτλ και αν...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα αν καποιος δεν εχει έστω κάποιο κεφάλαιο ξεχνάει το εξωτερικο... Δεν εχουν όλοι χρήματα στην άκρη να νοικιάσουν 1-2 μήνες σπίτι, φαγητο κτλ και αν...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Είναι αλήθεια δεν έχουν όλοι αυτό το κεφάλαιο. Ούτε εγώ το είχα, αξιοποίησα γνωριμίες από τη σχολή (ένας συμφοιτητής που τον είχα βοηθήσει σε ένα μάθημα, χωρίς να τον ξέρω τότε, με βρήκε στο linkedin και είδε ότι έψαχνα δουλειά έξω και με σύστησε εκεί που δούλευε επιστρέφοντας μου έτσι τη χάρη)

 

Έχεις φίλους ή συγγενείς έξω? Δες αν μπορείς να τους "φορτωθείς" για λίγο καιρό. Έστω να βάλεις τη διεύθυνσή τους στο βιογραφικό σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.