Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πάντως έχω την εντύπωση ότι είναι πολύ πιο εύκολο να βρεις εργασία σε χώρα της Ευρώπης, από οπουδήποτε αλλού στον κόσμο.....Και φυσικά δεν μιλάω μόνο για θέσεις μηχανικών...

Link to comment
Share on other sites

Λογικό είναι αυτό που λες Ίκαρε και δεν οφείλεται μόνο στη διαθεσιμότητα θέσεων εργασίας, αλλά και στο γεγονός ότι δεν χρειάζεται να βγάζουμε βίζα και άδειες παραμονής για να δουλέψουμε σε χώρα της Ε.Ε.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά...Ισως είναι ακόμη το γεγονός ότι η Ευρώπη είναι πιο ανοικτή και φιλόξενη (αν μπορώ να το πω έτσι) προς τους Ευρωπαίους και όχι μόνο, ενώ οι Μ.Α, Ασία κτλ πιο ανοικτή στους Ασιάτες....

Στην Αγγλία συγκεκριμένα τώρα τελευταία έχω ακούσει από αρκετούς, ότι βρήκαν εκεί δουλειά με καλά λεφτά και σχετικά εύκολα...

Link to comment
Share on other sites

Το καλά λεφτά είναι σχετικό. Εγώ παίρνω 20Κ το χρόνο (μεικτά). Στο Λονδίνο δεν ζεις άνετα με τόσα (έως καθόλου), στο Colchester που μένω ζω πολύ άνετα με τόσα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το ψάχνει κάποιος ζεστά για Εμμιράτα?Να με βοηθήσει λίγο για το πως να κινηθώ....Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως ειχα προταση το καλοκαιρι για Αμπου Νταμπι και την απερριψα (ας ελπισουμε να μην το μετανοιωσω...). Ο ανθρωπος που θα με "βολευε" μου ειπε πως ειναι δυσκολο χωρις γνωριμια στα ΗΑΕ. Επισης πως οι μισθοι βρισκονται σε πτωτικη τροχια απο το 2008 και μετα.

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

Οι μισθοί για νέους χωρίς προυπηρεσία ή με μικρή είναι αρκετά χαμηλοί...Και συνήθως πάνε σε ασιάτες οι όποιες θέσεις. Γενικά το λίγο που το έψαξα πριν καιρό, παίζουν πολύ σπουδαίο ρόλο οι συστάσεις, αλλιώς μόνο μέσω job recruiters. Το δεύτερο μάλιστα δεν αποφέρει πάντοτε επιθυμητά αποτελέσματα. Οι Αραβες έχουν την νοοτροπία να αργούν να απαντήσουν σε προσφορά θέσης (μπορεί και 6 μήνες μετά), θέλει υπομονή...

Link to comment
Share on other sites

Στα Εμιράτα τα εργα είναι σχετικά περιορισμένα (φυσικά καμία σχέση με Ελλάδα) το πρόβλημα όμως είναι ότι ήδη υπάρχει κόσμος εδώ που ψάχνει για δουλειά και έχει ήδη προυπηρεσία στην περιοχή + είναι εξεικοιωμένος με τον τρόπο κατασκευής και μανατζμεντ των έργων εδώ που διαφέρει αισθητά από Ελλάδα.

Οπότε για εμιράτα χωρίς γνωστό διατεθειμένο να βοηθήσει το βλέπω σχεδόν αδύνατο.

Η Σαουδική Αραβία ίσως να είναι ενας πιο προσιτός στόχος αλλά τα χω πει σε άλλο ποστ για εκεί....(φυσικά μην πιστέψει κανείς ότι αν στείλει cv για Σαουδική θα τον πάρουν με την μία.....)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.