Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Εχω φιδια στο στομαχι γιατρε... Ετσι λεει μια ασθενης σε ενα φιλο μου γιατρο των 860 ευρω και ετσι νιωθω και εγω οποτε σκεφτομαι την λυση του εξω..

Βλεπω που κολλατε στον μισθο... Εχω σπουδασει εξω και η φοιτιτικη ζωη ως γνωστον ειναι ματς μπετερ απο το γραφειο....

Οποτε σκεφτομαι λοιπον να φυγω, γιατι εδω πλεον δεν με απασχολει το σημερα αλλο το αυριο, ερχονται στο μυαλο μου οι εινοκες/εμπειριες απο το ξενα..

Σαφως το οικονομικο ειναι σοβαρος παραγοντας αλλα δεν πρεπει να ειναι ο μονος.. Δεν επιλεγουμε χωρα που θα περασουμε την υπολοιπη ζωη μας επειδη μας ταζουν 3 χιλιαρικα... Πρεπει να εχουμε να υπαρχει ποιοτητα ζωης.

 

Τελικα ξερετε ποιο ειναι το νουμερο ενα επιχειρημα μου που δεν φευγω εξω?

Οταν εφτασα Παρισι για τις σπουδες μου, φιλοξενηθηκα σε διαφορους ελληνες φιλους του πατερα μου απο διαφορες κοινωνικες και πολιτιστικες ταξεις... Ολοι, ειχαν ενα πραγμα στο μυαλο τους και ανυπομονουσαν για αυτο... Να παρουν συνταξη και βουρ για το χωριο στην Ελλαδα... Ολοι ομως.. Η μονη εξαιρεση που γνωρισα ποτε, ηταν ενας υπαλληλος απο το ελληνικο προξενειο...

 

Ειναι μια μικρη καταθεση απο μενα για οσους ειναι οντως προβληματισμενοι και δεν παει αλλο εδω... Να πατε βεβαια στο εξωτερικο αλλα να εχετε πληρη επιγνωση το τι θα βρειτε εκει και πως θα ειναι... Τα λεφτα οταν τα εχουμε δεν τα μας λενε κατι ουτε μας φερνουν χαρα...

 

 

Εγω θα δωσω την μαχη οσο μπορω εδω, γιατι εδω ειναι η γωνια η δικη μου στον πλανητη αυτο... Θα εχω τις κεραιες ομως παντα ανοιχτες για οταν ερθουν δυσκολες μερες...

 

Ο ''ρομαντικος'' (χαχαχα)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

νομιζω οτι αυτο που λες ειναι καθαρα υποκειμενικο απλα μια εκτιμηση μου ειναι οτι μας φαινεται οτι ολοι γυριζουν γιατι πολυ απλα οσους μειναν εκει δεν τους βλεπουμε... δεν ξερω αν καταλαβες τι θελω να πω αλλα νομιζω οτι κανεις δεν μπορει να ξερει φευγοντας εξω εαν και ποτε θα γυρισει.....

ειναι τοσοι πολλοι οι παραγοντες που απλα δεν μπορεις να το ξερεις ειτε λεγεται οικογενεια που ισως κανεις εκει ειτε μια πολυ καλη δουλεια ειτε μπορει πολυ απλα καποτε να βρεις μια παρομοια θεση στην ελλαδα και να γυρισεις... γενικα αυτο που θελω να πω ειναι οτι κοιτας πιο μπροστα αποσο πρεπει..

για την ιστορια εχω και γνωστους που πηγαν γερμανια για σπουδες,πηραν ειδικοτητα πηραν εμπειρια και γυρισαν πισω βασιλιαδες γιατι πλεον μπορουσαν με το βιογραφικο τους να χτυπησουν οτι θεση θελουν ,εχω αλλους γνωστους που πηγαν εξω σιγα-σιγα βρηκαν δουλεια και απο τοτε εχουν περασει 30 χρονια...

σκεψου οτι αρκετοι απο οσους γυρνανε το κανουν για να ζουν ηρεμα με την συνταξη σε ενα μερος με μικροτερο κοστος ζωης και πολυ πιο ηρεμη καθημερινοτητα(πχ στο χωριο) και οχι τοσο γιατι τους ελλειψε η ελλαδαρα μας ... σιγουρα θα χεις ακουσει για πολλους που γυρνανε μετα απο χρονια και αυτο που αντικριζουν στην καθημερινοτητα μας ειναι εντελως διαφορετικο απτην ομορφη αναμνηση που ειχαν τοσα χρονια με αποτελεσμα να μενουν 1-2 χρονια και να φευγουν παλι εξω..

Edited by lefe
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Καλησπερα σε όλους,

 

Εχω προσφορα για δουλεια 3 μηνων στην Ελβετια με δυνατητα επεκτασης του συμβολαιου απο ατζεντη για 200CHF την ημερα μεικτα.

Εχοντας μια εικονα για το κοστος ζωης στην Ελβετια νομιζω οτι ειναι λιγα τα λεφτα.

 

Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι δεν εχω καποια ασφαλιστικη καλυψη και μαλλον θα πρεπει να κανω εκει μια ιδιωτικη ασφαλιση.

 

Επισης θα ηθελα να μαθω αν κανω φορολογικη δηλωση κανονικα στην Ελλαδα και τι γινεται με τις ασφαλιστικες εισφορες στην Ελλαδα.

 

Αν υπαρχει και καποιος ο οποιος ειναι ηδη Ελβετια (Ζυριχη) θα το εκτιμουσα πολυ να μου εδινε περισσοτερες πληροφοριες για το κοστος ζωης.

Link to comment
Share on other sites

Αν στην Ελλάδα έχεις περιουσιακά στοιχεία θα κάνεις δήλωση και στην χώρα διαμονής και εργασίας σου αλλά και στην Ελλάδα ταυτόχρονα.

 

'Εχω διαφορετική ενημέρωση όσον αφορά στην φορολογική δήλωση στον τόπο διαμονής όταν πρόκειται για Ελβετία. Αν δεν έχεις residence permit C (και όπως κατάλαβα ο συνάδελφος εφόσον θα έρθει για 3 μήνες θα πάρει άδεια παραμονής L), δεν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας και δεν έχεις 120.000 CHF εισόδημα τον χρόνο (νομίζω αυτό ειναι το minimum).. η φορολογική δήλωση στην Ελβετία δεν είναι απαραίτητη

 

Για την φορολογική δήλωση στην Ελλαδά ναι ισχύει οτι πρέπει να την κάνεις εφόσον έχεις περιουσιακά στοιχεια.

 

Η ασφάλιση είναι υποχρεωτική στην Ελβετία παρόλο που μπορεί να είσαι ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ στην Ελλάδα. Μπορείς μόνο σε κάποιες περιπτώσεις να πάρεις εξαίρεση απο την ασφάλιση στην Ελβ. (φοιτητής - θέση πρακτικής κλπ) όπως επίσης αν αποδείξεις οτι είσαι ασφαλισμένος στην Ελβ. μπορείς να πάρεις απαλλαγή απο το ΤΣΜΕΔΕ.

 

Να σου πω να είσαι προετοιμασμένος για τα έξοδα που σε περιμένουν με την άφιξή σου σε αυτή τη χώρα.. 3 μήνες είναι πάρα πολυ μικρό χρονικό διάστημα και σου εύχομαι να σου δώσουν κανονικό συμβόλαιο. Τα χρήματα που σου προσφέρουν είναι λίγα καθώς το κόστος ζωής είναι αστρονομικό.. αλλά μπορείς να τα βγάλεις πέρα αν το ενοίκιό σου είναι σχετικά 'μικρό' και για αυτόν τον λόγο θα σου προτείνω να βρεις ένα δωμάτιο σε σπίτι που θα συγκατοικείς. Η αρχή θα ναι δύσκολη και τα έξοδα πολλά αλλά κάνε υπομονή :)

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

'Εχω διαφορετική ενημέρωση όσον αφορά στην φορολογική δήλωση στον τόπο διαμονής όταν πρόκειται για Ελβετία. Αν δεν έχεις residence permit C (και όπως κατάλαβα ο συνάδελφος εφόσον θα έρθει για 3 μήνες θα πάρει άδεια παραμονής L), δεν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας και δεν έχεις 120.000 CHF εισόδημα τον χρόνο (νομίζω αυτό ειναι το minimum).. η φορολογική δήλωση στην Ελβετία δεν είναι απαραίτητη

 

Για την φορολογική δήλωση στην Ελλαδά ναι ισχύει οτι πρέπει να την κάνεις εφόσον έχεις περιουσιακά στοιχεια.

 

Η ασφάλιση είναι υποχρεωτική στην Ελβετία παρόλο που μπορεί να είσαι ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ στην Ελλάδα. Μπορείς μόνο σε κάποιες περιπτώσεις να πάρεις εξαίρεση απο την ασφάλιση στην Ελβ. (φοιτητής - θέση πρακτικής κλπ) όπως επίσης αν αποδείξεις οτι είσαι ασφαλισμένος στην Ελβ. μπορείς να πάρεις απαλλαγή απο το ΤΣΜΕΔΕ.

 

Να σου πω να είσαι προετοιμασμένος για τα έξοδα που σε περιμένουν με την άφιξή σου σε αυτή τη χώρα.. 3 μήνες είναι πάρα πολυ μικρό χρονικό διάστημα και σου εύχομαι να σου δώσουν κανονικό συμβόλαιο. Τα χρήματα που σου προσφέρουν είναι λίγα καθώς το κόστος ζωής είναι αστρονομικό.. αλλά μπορείς να τα βγάλεις πέρα αν το ενοίκιό σου είναι σχετικά 'μικρό' και για αυτόν τον λόγο θα σου προτείνω να βρεις ένα δωμάτιο σε σπίτι που θα συγκατοικείς. Η αρχή θα ναι δύσκολη και τα έξοδα πολλά αλλά κάνε υπομονή :)

 

Γεια σου και σε ευχαριστω για την απαντηση

 

Τι εννοεις κανονικο συμβολαιο ακομα δεν εχω δει τιποτα τα λεφτα 200CHF μεικτα ειναι πολυ λιγα δεδομενου οτι πρεπει να βρω επιπλωμενο σπιτι και τα εξοδα απο οτι ειδα ειναι παρα πολλα.

 

Ο ατζεντης μου ειπε οτι μετα τους 3 μηνες μπορω να διαπραγματευτω καλυτερο μισθο.

 

Θα πρεπει να δηλωνω το εισοδημα που βγαζω στην Ελβετια στην φορολογικη μου δηλωση στην Ελλαδα ?

 

Η απαλλαγη απο το ΤΣΜΕΔΕ θα μου την δωσουν μονο για 3 μηνες η θα μου πουν δεν γινεται ?

Link to comment
Share on other sites

εαν θελεις την αποψη μου φιλε για την ελβετια καντο διχως δευτερη σκεψη

 

εστω και 3 μηνες

 

μην πολυ ψηριζεις το θεμα των χρηματων

 

μια χαρα θα ζεις μ αυτα τα λεφτα

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορούν αρκετές αγγελιές για 'εύρεση εργασίας μηχανικών' στη Γερμανία. Χαρακτηριστικά αναφέρουν:

 

'Παρακαλούνται οι υποψήφιοι να αποστείλουν το βιογραφικό τους σημείωμα στο [email protected]

Για πληροφορίες: Μαρία Τσούκη [**************]'

 

Γνωρίζει κάποιος για το αξιόπιστο της συγκεκριμένης πηγής -ή απλά είναι ένας ακόμα εμπαιγμός? Υπάχουν συνάδελφοι, που ήδη έχουν δοκιμάσει τη συγκεκριμένη διαύθυνση...?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.