Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Πρεπει παντα να εχουμε στο μυαλο μας οτι μια θεση, ειδικα θεσεις που ειναι διεθνης, εχουν τρομερο ανταγωνισμο απο αποφοιτους ονομαστων πανεπιστημιων ή ανθρωπους με εξαιρετικη προυπηρεσια..για αυτο κ εγω τουλαχιστον σαν σχετικα νεος μηχανικος βαζω τα λεφτα σε δευτερη μοιρα, το βασικοτερο ειναι να κερδισεις εμπειριες που εδω θα δεις εξαιρετικα δυσκολα

 

george_RES αυτό συνέβαινε πάντα, τουλάχιστον τα 40 τελευταία χρόνια που ξέρω. Πλην όμως δεν εμπόδισε νέους τότε μηχανικούς από Ελληνικά Πολυτεχνεία να διαπρέψουν έξω κόντρα σε αποφοίτους ονομαστών πανεπιστήμιων. Τώρα είναι στελέχη μεγάλων εταιρειών. Αν υποτιμάς τον εαυτό σου στο μισθολογικό, θα σε υποτιμήσουν και οι άλλοι σε όλους τους τομείς. Οι σοβαρές τεχνικές εταιρείες θέλουν να κάνουν την δουλειά τους και εάν εσύ ανταποκρίνεσαι (κοινώς τα βγάζεις τα λεφτά σου) δεν τις απασχολεί το κόστος σου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

myri και λοιποί ,

έχει χαμηλή αξία η άποψη των παντοτινά αθώων,ευθυνόφοβων,μέρους του προβλήματος,παρελθοντικά και σημερινά (οπότε προσωρινά) βολεμένων.

μήπως προσβάλλεις ανθρώπους που συμετεχουν στο Forum;

 

μπορεί το Forum να σου φαίνεται δεδομένο, όμως μεχρι πριν μερικά χρόνια που δεν υπήρχε

τη γνώση την κλωσσάγαν ορισμένοι και την κρατούσαν για την πάρτη τους

Link to comment
Share on other sites

george_RES αυτό συνέβαινε πάντα, τουλάχιστον τα 40 τελευταία χρόνια που ξέρω. Πλην όμως δεν εμπόδισε νέους τότε μηχανικούς από Ελληνικά Πολυτεχνεία να διαπρέψουν έξω κόντρα σε αποφοίτους ονομαστών πανεπιστήμιων. Τώρα είναι στελέχη μεγάλων εταιρειών. Αν υποτιμάς τον εαυτό σου στο μισθολογικό, θα σε υποτιμήσουν και οι άλλοι σε όλους τους τομείς. Οι σοβαρές τεχνικές εταιρείες θέλουν να κάνουν την δουλειά τους και εάν εσύ ανταποκρίνεσαι (κοινώς τα βγάζεις τα λεφτά σου) δεν τις απασχολεί το κόστος σου.

 

Εννοειται κ εισαι απολυτα σωστος, αυτο που θιγω εγω αφορα την δικια μου γενια μηχανικων, ευτυχως αξιολογοι μηχανικοι υπαρχουν παντου, εγω απλα πιστευω οτι οταν η εργασιακη εμπειρια ενος νεου μηχανικου δεν ειναι μεγαλη θα θεωρουσα καλο πρωτα να κοιταξει να βρει μια δουλεια που τον ικανοποιει σαν αντικειμενο, κ οχι να εχει στο μυαλο του τα λεφτα.

Εαν αξιζεις τα λεφτα θα ερθουν καποια στιγμη το βασικοτερο ειναι να ξυπνας κ να πηγαινεις στην δουλεια σου με ορεξη ( αν οχι ολες τις μερες τις περισσοτερες!!χαχα :smile: ).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Μου προσφεραν δουλεια στην Τσεχια (Brno) για μηχανικός δικτύων το θεμα ειναι οτι ειδα οτι κοστος ζωης εχει σχεδον ιδιο με το δικο μας και αν στην Ελλαδα π.χ επαιρνα 1500 καθαρα εκει τι πρεπει να ζητησω ?

 

Εχω 7 χρονια προυπηρεσια σε δικτυα (Cisco, Juniper κ.τ.λ) οταν μιλησα με τον ατζεντη και τον ειπα δεν πεφτω κατω απο τα 1600 αρχισε να μου λεει οτι οι μισθοι στην Ελλαδα πλεον δεν ειναι ουτε 1200 οποτε θα πρεπει να πεσω πολυ στην αμοιβη μου.

 

Το κοστος ζωης ειναι το ιδιο με Ελλαδα οποτε αν ειναι να βαζω και απο την τσεπη μου τι να το κανω μονο εμπειριες δεν φτανουν για να τραφω :grin: :grin: :grin:

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά με 7 χρόνια προυπηρεσία αν είναι να πέσεις κάτω από 1500 για εξωτερικό......άστο καλύτερα. Καλοκαιράκι έρχεται αν κοιτάξεις σε υπηρεσίες εστίασης σε κανά νησί καλύτερα θα είσαι....ή άλλαξε αντζέντη :smile:

Link to comment
Share on other sites

Εχω 7 χρονια προυπηρεσια σε δικτυα (Cisco, Juniper κ.τ.λ) οταν μιλησα με τον ατζεντη και τον ειπα δεν πεφτω κατω απο τα 1600 αρχισε να μου λεει οτι οι μισθοι στην Ελλαδα πλεον δεν ειναι ουτε 1200 οποτε θα πρεπει να πεσω πολυ στην αμοιβη μου.

 

Το κοστος ζωης ειναι το ιδιο με Ελλαδα οποτε αν ειναι να βαζω και απο την τσεπη μου τι να το κανω μονο εμπειριες δεν φτανουν για να τραφω :grin: :grin: :grin:

 

ε και τι να λεει αυτο ? ατομα να τους βγαζουν τη δουλεια τσαμπα θελει μαλλον.... ασε που με τρελενουν οταν ακουω κατι τετοια του στυλ "μα στην ταδε χωρα που εισαι οι μισθοι ειναι τοσο" και τι με νοιαζει κυριε? σε αλλη χωρα ερχομαι να δουλεψω τι ειμαι εισαγομενο ρυζι απτο βιετναμ να με πληρωσεις πιο λιγο?? με την ιδια λογικη αν ειχες γραψει οτι προσωρινα μενεις στην γερμανια(για χ,ψ ασχετους λογγους) θα σου προτεινε 3000ε μισθο επειδη "οι μισθοι στην γερμανια ειναι καπου τοσο" ????

επισης μην στεκεσαι τοσο στο οτι το κοστος ζωης ειναι ιδιο γιατι ειδικα τους αρχικους μηνες μεχρι να μπεις στο κλιμα να δεις τι σε συμφερει(ειτε λεγεται διαμερισμα ειτε σουπερμαρκετ ειτε κατι αλλο) θα σου φυγουν αρκετα παραπανω λεφτα (δεν ξερω αν καταλαβες πως το εννοω , εχε στο μυαλο σου μια εικονα ενος αγγλου που ερχεται ελλαδα για δουλεια...μεχρι να μαθει τα καλα εστιατορια και οχι τα ακριβα τουριστικα,να μαθει τους απατεωνες ταξιτζιδες,ενοικια και περιοχες μαγαζια κλπ θα του φυγουν αρκετα παραπανω λεφτα..)

Edited by lefe
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ μια εμμονή στην αμοιβή. Δεν διαφωνώ με όσα αναφέρθηκαν ως τώρα απλά να προσθέσω ότι πέρα από την χρηματική αμοιβή υπάρχουν και άλλες παροχές. Πολλές εταιρείες καλύπτουν, στέγαση, σήτιση, παρέχουν αυτοκίνητο, κινητό, ιδιωτικη ιατροφαρμακευτική ασφάλιση και συνταξιοδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ μια εμμονή στην αμοιβή. Δεν διαφωνώ με όσα αναφέρθηκαν ως τώρα απλά να προσθέσω ότι πέρα από την χρηματική αμοιβή υπάρχουν και άλλες παροχές. Πολλές εταιρείες καλύπτουν, στέγαση, σήτιση, παρέχουν αυτοκίνητο, κινητό, ιδιωτικη ιατροφαρμακευτική ασφάλιση και συνταξιοδοτικό.

 

και αρκετες δινουν επισης σαν μπονους κουπουνια απο σουπερμαρκετ(πχ 50ε-60ε) για να κανεις καποιες βασικες αγορες,

αλλα το θεμα ειναι να μην πας σε αλλη χωρα και για να ζησεις να χρειαζεσαι παλι λεφτα απτο σπιτι...

Link to comment
Share on other sites

ε και τι να λεει αυτο ? ατομα να τους βγαζουν τη δουλεια τσαμπα θελει μαλλον.... ασε που με τρελενουν οταν ακουω κατι τετοια του στυλ "μα στην ταδε χωρα που εισαι οι μισθοι ειναι τοσο" και τι με νοιαζει κυριε? σε αλλη χωρα ερχομαι να δουλεψω τι ειμαι εισαγομενο ρυζι απτο βιετναμ να με πληρωσεις πιο λιγο?? με την ιδια λογικη αν ειχες γραψει οτι προσωρινα μενεις στην γερμανια(για χ,ψ ασχετους λογγους) θα σου προτεινε 3000ε μισθο επειδη "οι μισθοι στην γερμανια ειναι καπου τοσο" ????

 

+1 Aκριβώς! Αν δώσεις το δικαίωμα να σε δούνε σαν φθηνό εργατικό δυναμικό (όπως μας παρουσιάζουν τα ΜΜΕ στο εξωτερικό),δεν θα χαίρεις εκτίμησης και εξέλιξης όπως οι ντόπιοι εκείνης της χώρας .Σκέψου ένα ποσό το οποίο αξίζεις και ζητησέ το,ακόμη και αν είναι το διπλάσιο και αστους να αναρωτιούνται γιατί ζητάς τόσα πολλά (θα κοιτάξουν με μεγαλύτερη προσοχή το βιογραφικό σου,αυτό είναι σίγουρο,τα υπόλοιπα είναι διαπραγματεύσιμα).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

και αρκετες δινουν επισης σαν μπονους κουπουνια απο σουπερμαρκετ(πχ 50ε-60ε) για να κανεις καποιες βασικες αγορες,

αλλα το θεμα ειναι να μην πας σε αλλη χωρα και για να ζησεις να χρειαζεσαι παλι λεφτα απτο σπιτι...

 

Αυτό δεν πιστεύω πως θα μπορούσε να συμβεί με έναν εργοδότη που σου καλύπτει τόσα άλλα έξοδα. Ακόμα και η αρχική αμοιβή, της δοκιμαστικής περιόδου, είναι συνήθως πολύ ικανοποιητική. Αν αντιμετωπίζετε τέτοια ζητήματα τότε μάλλον η θέση την οποία σας πρότειναν πολύ πιθανόν να μιλάει για μηχανικό αλλά μάλλον δεν αναφέρεται στον problem solver και desicion maker που αντιλαμβανόμαστε εμείς όταν λέμε μηχανικός. Μάλλον θα είναι θέσεις που θα μπορούσαν να καλυφθούν και από άτομα με πολύ χαμηλότερα προσόντα.

Ψάξτε καλά τι ζητάνε καθώς συνήθως οι εργασίες είναι πολύ καταμερισμένες και συγκεκριμένες για κάθε θέση.

Αυτό κατά την γνώμη μου παίζει και τον κυρίαρχο παράγοντα στην αναζήτηση. Να αναγνωριστούν οι περιπτώσεις που πραγματικά σας αφορούν και να αποκλειστούν οι υπόλοιπες και φυσικά στη συνέχεια να υποστηριχθεί η αίτηση του κάθε ενδιαφερόμενου σωστά με βάση τις συγκεκριμένες απαιτήσεις και τα αντίστοιχα προσόντα και προϋπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.