Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά είμαι πτυχιούχος μηχανικος οχημάτων και σκέφτομαι να πάω Αγγλία και πιο συγκεκριμένα Birmingham ή Leeds..Έχει κάποιος να μου παραθέσει τις απόψεις του..Επίσης η εμπειρία μου μέχρι τώρα απο Σκωτία η χειρότερη δεν βρίσκεις τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλα αν δεν βρισκεις Σκωτια που εχει και τοσο ισχυρη οικονομια φανταζομαι στην Αγγλια η κατασταση θα ειναι ακομα πιο δυσκολη

Link to comment
Share on other sites

Αμέσως μπορείς να δουλέψεις σαν μηχανικός, αρκεί να γραφτείς στους εκεί συλλόγους τους. Πχ. I-StructE για τους δομοστατικούς, ICE για τους πολιτικούς, κτλ.. Υπογραφή βέβαια βάζεις μόνο αν γίνεις Chartered Engineer μετά από 10ετή περίπου εμπειρία και επιτυχείς εξετάσεις. Υπάρχει αντίστοιχο θέμα στο φόρουμ..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα!με την ολη(κ γνωστη σε ολους) κατασταση που επικρατει στη χωρα μας, σκεφτομαι να ψαξω για εργασια στο εξωτερικο.συγκεκριμενα προσανατολιζομαι προς Ολλανδια μερια,μιας και εκει απο οσο διαβαζω η ελλειψη σε μηχανικους ειναι μεγαλη.θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος να μου προτεινει καποιο γραφειο ευρεσης εργασιας,καθως πελαγωνω με ολα οσα βρισκω στο νετ και απο τν αλλη δν εχω καθολου εμπειρια,μιας και τωρα κανω το μαστερ στο εμπ των αυτοματισμων και πριν μισο χρονο πηρα κ το διπλωμα μου, και θελω κατι πιο οργανωμενο και ας μου κοστισει λιγο.επισης αν ξερει να μ πει καποιος καποιο καλο γραφειο ευρεσης εργασιας για ευρωπη παντα και για μηχανικους φυσικα θα ημουν ευνομων.

Link to comment
Share on other sites

Στην Ολλανδια απ οσον γνωριζω αν δεν μιλας απταιστα ολλανδικα σε στελνουν στα θερμοκηπια να μαζευεις φραουλες

Link to comment
Share on other sites

http://3000meres.blo...og-post_11.html

 

Γλώσσα και επικοινωνία. Ακόμα και η τελευταία γιαγιά συνεννοείται μια χαρά μαζί σου στα αγγλικά. Πάρα πολλοί μετανάστες και ξένοι εργαζόμενοι οι οποίοι εργάζονται χρόνια στην Ολλανδία, τυχαίνει να μην γνωρίζουν σχεδόν καθόλου ολλανδικά, γιατί δεν υπήρξε λόγος να τα μάθουν. Είναι μια χώρα όπου μπορείς να κάνεις όλες τις συναλλαγές σου χωρίς να γνωρίζεις τα ολλανδικά και χωρίς να θεωρείσαι λάθος για αυτό. Από την άλλη πλευρά, όσο πιο σύντομα μάθει κάποιος ολλανδικά, τόσο πιο εύκολα θα ενταχθεί στο σύστημα και στην ζωή της Ολλανδίας. Υπάρχουν αρκετές εργασίες που απαιτούν τα ολλανδικά μαζί με τα αγγλικά. Και είναι και πιο σωστό να μάθει κάποιος τη γλώσσα της χώρας που τον φιλοξενεί. Είναι κάτι που και εμάς στους Έλληνες αρέσει πολύ, όταν ακούμε κάποιον ξένο να γνωρίζει τέλεια ελληνικά.

Edited by myri
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Από μακρινή ξαδέρφη που έχει παντρευτεί Ολλανδό και ζεί μόνια χρόνια τώρα εκεί, αν δεν γνωρίζεις Ολλανδικά θα πουλάς τουλίπες....

Link to comment
Share on other sites

Είμαι Ολλανδία εδώ και 1 χρόνο και η εμπειρία μου έδειξε ότι χωρίς τη γλώσσα είναι πολύ δύσκολο να βρεις δουλειά σαν μηχανικός. Αυτά γινόντουσαν πριν 3-4 χρόνια. Τώρα οι εταιρίες προτιμάνε πρώτα τους Ολλανδούς, μετά τους ξένους που ξέρουν τη γλώσσα και στο τέλος τους ξένους που δεν ξέρουν γλώσσα, αλλά έχουν τελιώσει εδώ κάποιο μεταπτυχιακό.

 

Οπότε νομίζω πως κάποιος που έχει τη γενική εμπειρία μόνο απο Ελλάδα (Γιατί εδώ στα μεταπτυχιακά παίζει πολύ εξειδίκευση και για αυτό το λόγο βλέπεις και τέτοιες αγγελίες π.χ. pipe engineer) και ψάχνει δουλειά απο εκεί (χωρίς ολλανδική διεύθυνση) είναι πολύ δύσκολο εως αδύνατο να βρει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.