Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Το να συγκρίνεις τα εμιράτα (Ντουμπάι Αμπου Ντάμπι ) με την Σαουδική Αραβία είναι σαν να συγκρίνεις την Νέα Υόρκη με την Αλάσκα.

 

Πολύ ενδιαφέρον αυτό... συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες για τη Σαουδική Αραβία γιατί στο παρελθόν η εταιρεία μου μου είχε προτείνει να μετατεθώ εκεί για ένα project, αλλά όταν πληροφορήθηκα από κάτι Σαουδάραβες συναδέλφους τι παίζει, αρνήθηκα κατηγορηματικά.

 

Ήξερα ότι στα Εμιράτα ήταν καλύτερη η κατάσταση αλλά δεν γνώριζα κανέναν εκεί έως ότου μια πολύ καλή μου φίλη ξεκίνησε να δουλεύει στην Emirates. Τι να πώ... μοιάζει με παράδεισο επί γης... τόσο σε επαγγελματικό όσο και σε προσωπικό επίπεδο. Βέβαια άλλο αεροσυνοδός κι άλλο μηχανικός. Για μας astranalysis πώς είναι τα πράγματα;

 

Εγώ δουλεύω στο Καζακστάν εδώ κι ένα χρόνο περίπου αλλά τελευταία αρχίζει και με ελκύει η Μ. Ανατολή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

Εγώ δουλεύω στο Καζακστάν εδώ κι ένα χρόνο περίπου αλλά τελευταία αρχίζει και με ελκύει η Μ. Ανατολή.

 

Με την λεγεώνα των ξένων δουλεύεις?:D:D

Link to comment
Share on other sites

Εμεις που ανηκουμε στους μηχανικους μεσα απ'τα σύνορα ή καλυτερα ''στους μηχανικους πισω απ'τα σιδερα'' πως μπορουμε να βγουμε στο εξωτερικο?....

 

Υπ.: Ακομη ενας ανεργος διπλωματουχος, διατεθειμενος να καθαριζει σκαλες κ πατωματα...

Link to comment
Share on other sites

φιλε astranalysis συμφωνω απολυτως...

αυτο του "κανω λεφτα για να γυρισω" ειναι οτι χειροτερο εχω ακουσει!!!

να γυρισω να κανω τι??????

κι εγω ψαχνομαι για εκει κατω γιατι εδω ειλικρινα εχω κανει τα παντα!!!!

ΣΤΕΡΕΨΑΜΕΕΕΕΕ!!!!!

αν μπορεις να βοηθησεις καλως...

Link to comment
Share on other sites

@zografos_k

μακάρι να υπήρχε μια συνταγή για να φύγεις στο εξωτερικό και να μπορούσα να στη δώσω...

 

θέλει και λίγη (έως αρκετή) τύχη η υπόθεση. Στέλνε καλογραμμένα και προσαρμοσμένα στην περίπτωση βιογραφικά όπου βρίσκεις και κάποια στιγμή θα σου κάτσει. Φαντάζομαι όμως ότι δεν σου λέω και κάτι πρωτότυπο....

 

Αυτό που είναι όμως πρωτότυπο, είναι κάτι που μου είπε ένας συνάδελφος από Αυστραλία τελευταία (αν σε ενδιαφέρει να ξενιτευτείς στην άλλη άκρη του κόσμου). Εκεί, αντίθετα από την Ευρώπη, έχουν τεράστια ζήτηση και λίγη προσφορά, επομένως απευθύνονται σε "εισαγόμενο" εργατικό δυναμικό. Η Αυστραλιανή Κυβέρνηση έχει εισαγάγει το "Skilled Migration program". Δες αυτό το link:

 

http://www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σε όλους.

Είμαι αρχιτέκτονας, απόφοιτος του Πανεπιστημίου Πάτρας, με 4.5 χρόνια προϋπηρεσία στην πλάτη μου..

Σε λίγο καιρό θα ξεκινήσω να αναζητώ εργασία στην Αγγλία. Με έχουν δεχτεί στο UCL για μεταπτυχιακό και εφόσον εδώ είμαι...άνεργη, λέω να ποντάρω εκεί και να προετοιμαστώ παράλληλα για το μεταπτυχιακό.

Όμως δεν ξέρω ως τι θα "πασάρω" το δίπλωμά μου εκεί, για να μπορέσω να βρω δουλειά στο κατάλληλο πόστο.

Ξέρετε αν εμείς οι αρχιτέκτονες που έχουμε 5ετείς σπουδές εδώ, θεωρείται το δίπλωμά μας ισότιμο με RIBA 2? Αν ναι, το ΤΕΕ μπορεί να πιστοποιήσει κάτι τέτοιο? Επίσης με 4.5 χρόνια προϋπηρεσία, θεωρούμαι junior architect?

 

Έχω ακούσει πολλές φορές ότι το ΤΕΕ έχει αρκετό κύρος στην Βρετανία και ότι γενικά μας έχουν σε εκτίμηση σαν αρχιτέκτονες μηχανικούς (εκτός και αν είναι μπαρούφα αυτό, οπότε εδώ γελάμε!).

 

Οποιαδήποτε σχετική πληροφορία/συμβουλή, καλοδεχούμενη!

Link to comment
Share on other sites

1. ποιο μεταπτυχιακο θα κανεις στο ucl?

2. το διπλωμα απο ελλαδα θεωρειται ισο με το diploma in architecture που συνηθως ειναι ισοδυναμο με riba 2 αλλα πώς το αποδεικνυεις αυτο ειναι αλλη κουβεντα. καταρχην το riba εχει σημασια μονο πρεστιζ, για εργασια σαν αρχιτεκτονας χρειαζεσαι εγγραφη στο ARB.

3. εκτιμηση τον ελληνα δεν τον εχουν πουθενα εκτος αν αποδειξει οτι αξιζει. μαλλον σε αρνητικη διαθεση πεφτεις αρχικα. και σιγουρα δεν εχει κανεις σε καμμια εκτιμηση το ΤΕΕ γιατι απλα δεν το ξερουν οπως εμεις δεν ξερουμε το σχετικο οργανο της Ζουαζιλανδης.

4. κανε το μαστερακι σου και κοιτα μηπως πιασεις καμμια δουλιτσα οταν πας εκει και το γυρισεις σε παρτ ταιμ.

 

πες ινφο να σου πω λεπτομερειες.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει πολλές φορές ότι το ΤΕΕ έχει αρκετό κύρος στην Βρετανία και ότι γενικά μας έχουν σε εκτίμηση σαν αρχιτέκτονες μηχανικούς (εκτός και αν είναι μπαρούφα αυτό, οπότε εδώ γελάμε!).

 

Καλά, πραγματικά εδώ γελάμε. Μιλάς για ένα παγκοσμίως άγνωστο επιμελητήριο με ανύπαρκτη επιστημονική - κοινωνική δράση στο διεθνές στερέωμα. Να χαμε να λέγαμε. Για καμιά αγωνιστική δράση και συνδικαλισμό είναι καλό το ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.