Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

αυτη την ελληνικη νοοτροπια παλι αδυνατω να την καταλαβω...

την νοοτροπια του στυλ το εψαξα ρε μαγκες και δεν τα καταφερα..οποτε κανεις σας δεν μπορει να βρει δουλεια εξω!!!oποτε βολευτειτε εδω ρε αλανια και μην ζητατε και πολλα αφου εγω δεν μπορεσα..και αφου δεν μπορεσα εξω δεν ειναι καλυτερα..ειναι χειροτερα απο το ελαντα των 900ε..

no comments..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φιλε δεν ειμαι συνοριοφυλακας να σου απαγορευσω να φυγεις απο τη χωρα. Ουτε συμπλεγματα εχω για να αποθαρρυνω αλλους.

 

Κ εγω θα γουσταρα καριερα εξω, μαλιστα καποια περιοδο ηταν αυτοσκοπος.

 

Αν καποιος τα καταφερει, τοτε καλυτερα γι αυτον, ετσι δεν ειναι? λοιπον επειδη μαζι μιλαμε αλλα χωρια καταλαβαινομαστε, αν δεν συμφωνεις κ με αυτο το ποστ μου, τοτε μαλλον εισαι προχωρημενη περιπτωση, αν συμφωνεις τοτε μαλλον τα βρηκαμε.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ειπα ειναι οτι για να πας στο εξωτερικο για δουλεια

και να πιασεις θελεις να εισαι best of the best να εχεις υπομονη

και επιμονη. Αν νομιζει κανεις οτι στις ΗΠΑ η στον Καναδα

πληρωνουνε τους Ελληνες μηχανικαρες 6κ για 8ωρο κοψτε

τις παρανομες ουσιες...

 

Εδω ο αντωγωνισμος για τις ελαχιστες δουλειες δεν ειναι πολυ σκληρος

γτ η πλειοψηφια των μηχανικων ειναι μετριοι προς κακοι. Βεβαια

εδω παιζει και ο παραγων δοντι... Αν προσπαθησει κανεις την τυχη του

στον εξωτερικο θα ανταγωνιστει τους καλυτερους των καλυτερων

απο ολο τον κοσμο οπως κατι σπασικλες κινεζους που τους εχω

δει να χτυπανε 16ωρα και 18ωρα πανω στην Οθονη καθημερινα...

 

Επισης στα ξενα υπαρχει η εννοια του "career change" που εδω το

θεωρουμε προσβολη...

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο που θα χρειαζόμουν για να κάνω το οτιδήποτε είναι η έγκριση ενός ανώνυμου στο michanikos.gr. Και με το τελευταίο post αναιρείς οτι έλεγες πιο πριν, οπότε είναι αρκετά κουραστικό να μιλά κανείς μαζί σου

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω, εσεις που λέτε για εξωτερικό, ποιος σας εγγυάται ότι εκεί θα κάνετε την καριέρα ή το επάγγελμα που ονειρεύεστε? Το λέτε πιθανολογόντας ή έχετε παραδείγματα φίλων σας? Οσο για τα προσωπικά (γενικώς) σχόλια..

Εχω ζήσει Αγγλία 5 χρόνια και ξέρω πως είναι η ζωή στο εξωτερικό

Δεν είμαι μεγάλος ηλικιακά (ναι, και εγώ "νέος" μηχανικός είμαι)

Δεν έχω κάνει καριέρα μηχανικού

Προτιμώ να κάνω το οτιδήποτε για να ζήσω από το να κυνηγάω ανεμόμυλους στην Αραβία. (Εντελώς προσωπική άποψη και δικαίωμά μου)

Πολλοί μιλάνε για εξωτερικό, αλλά κανείς δεν κάνει κίνηση...τυχαίο?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βρεξεις κωλο δεν θα φας ψαρια...Αυτη η ιαπωνεζικη

παροιμια ισχυει ^5 για σπουδες/δουλεια στο εξωτερικο.

 

Συζητηση κανουμε, μεγαλα παιδια ειμαστε ο καθενας κανεις

τις επιλογες του και τις λουζεται. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα και θεωρητικά πάντα στο εξωτερικό λόγω του ότι υπάρχουν βιομηχανίες υπάρχουν δυνατότητες απασχόλησης ενδεχομένως το σύστημα να είναι καλύτερο. Πιστεύεται ότι μπορεί κάποιος να προσαρμοστεί σε μία ξένη χώρα; Μπορεί κάποιος να αφομειώσει ένα διαφορετικό τρόπο ζωής;

 

Αλλά χαριτολογώντας θα ήθελα να πω ότι Έλληνας χωρίς frappe δεν μπορεί, και ρωτάω οι άλλες χώρες έχουν frappe?

Link to comment
Share on other sites

ikaros13, συνάδελφε

Από την κουβέντα “Φεύγω για εξωτερικό” μέχρι την υλοποίηση η απόσταση είναι τεράστια. Απαιτεί κάποια οικονομική βάση. Μάλλον γι αυτό δεν γίνεται κίνηση. Δε μπορείς να πείς “Πάω στη Γερμανία με 300 ευρώ στη τσέπη και στεριώνω” αυτά μόνο στις ταινίες του Βασιλάκη Καΐλα γίνονται.

Στην τελική, στην χειρότερη περίπτωση , ας μην κάνουμε το επάγγελμα που σπουδάσαμε, αλλά ας ζούμε αξιοπρεπώς. Γνωστός στη Γερμανία δουλεύει εργάτης σε βιομηχανία (και όχι βαριά δουλειά) με μισθό μεγαλύτερο του Έλληνα μηχανικού.

 

Αλλά χαριτολογώντας θα ήθελα να πω ότι Έλληνας χωρίς frappe δεν μπορεί, και ρωτάω οι άλλες χώρες έχουν frappe?

 

Αυτό το χαζό επιχείρημα το έχω σιχαθεί. Όχι δεν έχει φραπέ. Έχει καλύτερα πράγματα. Ξυπνήστε, δεν είμαστε το κέντρο του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά πίνω freddo...γλυκό.

Φίλε Daron, αυτό εννοώ. Χωρίς να γνωρίζεις κάποιον πως να φύγεις έξω? Να μείνεις που? Σε πανσιόν μέχρι να βρεις δουλειά? τεράστιο το κόστος, χωρίς να ξέρεις αν θα έχεις και αποτέλεσμα. Να ταξιδεύεις σε κάθε συνέντευξη που θα σου παίρνουν? Το ίδιο και χειρότερο. Το θέμα της γλώσσας? Απαραιτητο, μην νομίζεις ότι με Αγγλικά καθάρισες παντού (για δουλειά μιλάω γιατί στην τοπική κοινωνία θα δυσκολευτείς σίγουρα).

Και σε ρωτάω, αφού όπως λές εσύ δεν είναι ανάγκη να κάνεις και το επάγγελμα που σπούδασες, δεν θα μπορούσες να κάνεις το ίδιο (άλλος τομέας απασχόλησης) και εδώ με λιγότερα έξοδα? Εχεις εξαντλήσει όλα τα περιθώρια?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.