Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Agnes: μπορώ να σου πω όπως τα θυμάμαι τα πράγματα είναι ως εξής για Αγγλία:

 

RIBA PART I-BA in Architecture + Internship σε κάποιο αρχιτεκτονικό γραφείο οπου συμπληρώνεις logbook για την RIBA και τα στέλνεις κάθε τρίμηνο - σε πολλά πανεπιστήμια (Σχεδόν σε όλα τα Βρετανικά νομίζω) είναι απαραίτητο να κάνεις το κομμάτι της πρακτικής πριν συνεχίσεις για το..

 

RIBA PART II - Diploma in Architecture 2 years

 

RIBA PART III - Logbook συμπληρώνεις πάλι καθώς δουλεύεις σε Βρετανικό γραφείο και νομίζω οτι πρέπει να έχεις κάποιο δικό σου project για να μπορέσεις να κάνεις αυτό το κομμάτι επιτυχώς - μετά απο το τέλος της διαδικασίας αυτής δίνεις εξετάσεις και ΤΟΤΕ αναγνωρίζεσαι ως Licensed Architect.

 

Με το δικό μας το Διπλωμα και γραμμένη στο ΤΕΕ είσαι RIBA Part II

 

για το Junior Architect δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί δεν γνωρίζω.

 

Κάνε το μεταπτυχιακό σου καθώς δεν σου αφήνει και πολλά περιθώρια η κατάσταση στην Ελλάδα και όπως προανέφεραν οι συνάδελφοι ψάξε για κάποια θέση έστω και part-time σε κάποιο γραφείο. Δικτυώσου όσο μπορείς.

 

Όσο για το πόσο υπόληψη μας έχουν εκεί ως ΤΕΕ.. και ως σπουδές.. και ως λαό γενικότερα.. άφησέ το καλύτερα... θα το διαπιστώσεις μόνη σου - υπομονή! :wink:

 

ΥΓ: Μπορείς να δείς παραπάνω πληροφορίες εδώ: http://www.architecture.com/EducationAndCareers/BecomingAnArchitect/BecomingAnArchitect.aspx

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σκεφθείτε και τη Ν. Αφρική.Έχω συγγενείς εκεί. Έχει τεράστιες δυνατότητες ανάπτυξης. Το πρόβλημα είναι η εκτός ελέγχου εγκληματικότητα (δεν τολμάς να βγεις μετά τις 7μμ) και (μετά την ανάληψη της διακυβέρνησης του κράτους από τους μαύρους) η κακοδιοίκηση. Οι λευκοί που μένουν εκεί μεταναστεύουν για αλλού. Το κράτος πάντως δουλεύει άψογα (σαν Ευρωπαϊκό), έχουν έλλειψη μηχανικών, αχανείς ανεκμετάλλευτες εκτάσεις και γενικά αν θέλεις απλώς μια "κονόμα" για 5-6 χρόνια νομίζω αξίζει να το ψάξετε.

Link to comment
Share on other sites

Εκτος ελεγχου εγκληματικοτητα?

Κακοδιοικηση?

Ανεκμεταλευτες εκτασεις?

 

Σιγουρα για την Ελλαδα μιλας....κ οχι για τη Ν. Αφρικη.

Link to comment
Share on other sites

Το κράτος πάντως δουλεύει άψογα (σαν Ευρωπαϊκό), έχουν έλλειψη μηχανικών, αχανείς ανεκμετάλλευτες εκτάσεις και γενικά αν θέλεις απλώς μια "κονόμα" για 5-6 χρόνια νομίζω αξίζει να το ψάξετε.

 

Julius, δούλευε η ξαδέρφη μου εκεί για την διοργάνωση του Μουντιάλ πριν λιγους μήνες. Όχι 5 χρόνια δεν κάθεσε...ούτε 5 μήνες φίλε! Έκανε τον σταυρό της μόλις έφυγε, μιλάμε για εκτός ελέγχου εγκληματικότητα, κινδυνεύεις από τους μαύρους ανά πάσα στιγμή. Ζούσε σε κάμπ με 24η φύλαξη από στρατιωτικές μονάδες, δεν τολμούσε να βγει από εκεί για κανέναν λόγο. Σου ανοίγουν τις πόρτες στο αυτοκίνητο και αρπάζουν μέχρι και τα τσιγάρα. Μιλάμε για ζούγκλα.

Ούτε με 10 χιλιάρικα τον μήνα δεν πήγαινα.

Link to comment
Share on other sites

Το Γιοχανεσπουργκ θεωρειται η πολη με την μεγαλυτερη εγκληματικοτητα

στον κοσμο, γινεται 1 δολοφονια την ωρα. Οι αυτοκινητοπειρατειες ειναι

εξαιρετικα συχνες, δηλαδη να σε προλαβουν σε φαναρι η ακομα και να σου

κλεισουν τον δρομο και να σου παρουν το αμαξι η οτι εχεις μεσα. Με τετοια

κατασταση τρεξτε μακρυα ουτε για να περασεις απο εκει δεν ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά είπαμε οκ υπάρχει ανεργία αλλά ξεκωλήστε από την κάθε ανύπαρκτη χώρα που δεν ξέρεις αν ζήσεις ή αν πεθάνεις μέρα με την μέρα. Αν είναι έτσι κάθομαι εδώ κάνω τον κλητήρα αλλά περνάω μια χαρά που να τρέχεις τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι αν αρχισουμε να μπαινουμε σε αυτη τη λογικη δεν παμε να

γινουμε μισθοφοροι του Κανταφι στην Λιβυη, βγαζουν 10κ τη μερα

και αρα το ΤΣΜΕΔΕ θα πληρωνεται ανετα!

Link to comment
Share on other sites

MscEng επίσης είναι συνηθισμένοι και οι...βιασμοί βρεφών!!! Πιστεύουν ότι αν βιάσεις βρέφος θα γιατρευτείς από το AIDS! Τέλος πάντων είναι χώρα με τεράστιες αντιθέσεις και (στα περιφραγμένα μέρη) που ζουν λευκοί είναι σαν Αυστραλία ή Καναδάς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.