Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Στην Ολλανδια απ οσον γνωριζω αν δεν μιλας απταιστα ολλανδικα σε στελνουν στα θερμοκηπια να μαζευεις φραουλες

 

Aυτο παλι που τ ακουσες?

 

εχω την εντυπωση οτι εδω μεσα γραφει ο καθενας το μακρυ του και το κοντο του

 

φιλος μου πριν 1 μηνα βρηκε δουλεια μονο μ αγγλικα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δυο φιλοι δικοι μου εψαχναν σε Γερμανια και Ολλανδια. Στην Ολλανδια ολες οι απαντησεις ηταν αρνητικες λογω μη επαρκειας γλωσσας. Στην Γερμανια ειχαν το πρωτο πτυχιο και βρηκαν κατι αναλογο. Eπισης μου ειπαν πως οι Ολλανδοι ειναι παρα πολυ εθνικιστες και παντα βαζουν τον Ολλανδο σε πρωτη προτεραιοτητα.

 

Τωρα τα σχολια περι του τινος γραφει ο καθενας στα επιστρεφω ενα προς ενα.

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

Ο ενας ΑΠΕ και ο δευτερος φυσικο αεριο (ηλεκτρομηχανολογοι ειναι). Παντως μου ειπαν πως η Γερμανια εχει ζητηση για ηλεκτρομηχανολογους, απαραιτητο ομως ειναι να μιλας τουλαχιστον μετρια γερμανικα. Ο αρχικος μισθος γυρω στα 1.700.

Link to comment
Share on other sites

Ο ενας ΑΠΕ και ο δευτερος φυσικο αεριο (ηλεκτρομηχανολογοι ειναι). Παντως μου ειπαν πως η Γερμανια εχει ζητηση για ηλεκτρομηχανολογους, απαραιτητο ομως ειναι να μιλας τουλαχιστον μετρια γερμανικα. Ο αρχικος μισθος γυρω στα 1.700.

απο αγγελιες που εχω δει τουλαχιστον Β1 γερμανικα ζητανε

Link to comment
Share on other sites

Είναι εξαιρετικά δύσκολο σε Γερμανία και κυρίως Ολλανδία να βρει κάποιος δουλειά χωρίς να γνωρίζει την γλώσσα της κάθε χώρας. Τώρα αν κάποιοι πιστεύουν ότι τα λέμε έτσι για να περνάει η ώρα...τι να πω, ας το διαπιστώσουν και μόνοι τους. Οτι λέω το λέω από ανθρώπους που εργάστηκαν ή εργάζονται σε αυτές τις χώρες. Αν είναι η εξείρεση...μακάρι να βρέιτε εσεις βρε παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Αμέσως μπορείς να δουλέψεις σαν μηχανικός, αρκεί να γραφτείς στους εκεί συλλόγους τους. Πχ. I-StructE για τους δομοστατικούς, ICE για τους πολιτικούς, κτλ.. Υπογραφή βέβαια βάζεις μόνο αν γίνεις Chartered Engineer μετά από 10ετή περίπου εμπειρία και επιτυχείς εξετάσεις. Υπάρχει αντίστοιχο θέμα στο φόρουμ..

 

Πάντως και χωρίς να γραφτείς δεν έχεις πρόβλημα καθώς το επάγγελμα του μηχανικού δεν είναι κατοχυρωμένο στη Βρετανία. Ερχόταν ο άλλος να φτιάξει το φωτοτυπικό και έστελνε mail η γραμματεία "the engineer has been called to repair the photocopier" και εννοούσε το τύπο της Xerox!

 

Όσο για υπογραφή, η μόνη περίπτωση που χρειάζεται (που έχει πέσει στην αντίληψη μου και είναι στον τομέα μου) είναι άμα είσαι δομοστατικός μηχανικός στη Σκωτία. Μπορεί να επιταχύνεις τις διαδικασίες της πολεοδομίας για να εκδωθεί η άδεια (building warrant) άμα είσαι Chartered Engineer (ICE η ΙStructE) και μέλος του SER (Structural Engineer Registration) που αποκτάται 5 χρόνια αφού γίνεις Chartered.

Αμα είσαι Αγγλία όλοι οι έλεγχοι γίνονται απο πολεοδομίες.

Link to comment
Share on other sites

Ε καλά στη Βρετανία τη λέξη Engineer τη χρησιμοποιούν και για Mechanic και για Technician.. Και σε μένα αυτός που είχε έρθει να μου βάλει SkyTV, Engineer τον λέγανε! :smile:

 

Αν δεν είσαι Chartered δηλαδή CEng απ' όσο ξέρω δεν μπορείς να ανοίξεις δικό σου γραφείο γιατί πολύ απλά δεν θα βρεις ούτε μία ασφαλιστική να σε ασφαλίσει! Και αν πάλι βρεις, θα πληρώνεις πάρα πολύ μεγάλα ποσά.. Γνώριζα ότι ο CEng είναι ο μόνος που μπορεί να καταθέσει άδεια στην πολεοδομία τους, και γι' αυτό κάθε γραφείο πρέπει να έχει και από έναν τέτοιο. Τώρα πάλι, τα στατικά τα ελέγχουν οι πολεοδομίες τους, ή το αφήνουν για τον CEng; Ψηλομπερδεύτικα! :confused:

 

Ανέλυσε μας λίγο αν θέλεις τη διαδικασία έκδοσης αδειών στη Βρετανία! Θα έχει ενδιαφέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.