Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Γειά σας και από εμένα. Τώρα που απολύθικα από το υπό διάλυση Π.Ν. έχω αρχίσει να ψάχνω ζεστά το θέμα δουλειάς στο εξωτερικό.

Γενικά ψάχνω από το Linkedin, από HR εταιρείες (Manpower, Adecco, Randstad). Υπάρχει κανένα άλλο site που μπορείτε να μου προτείνετε? Ψάχνω κυρίωσε σε Ολλανδία, Σουηδία, Δανία, Γερμανία, Αυστραλία, Καναδά

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλε μην ψάχνεις από εταιρίες σαν την manpower τις ξέρω από Γερμανία. Οι εταιρίες αυτές σου βρίσκουν δουλειά αλλά παρακρατούν ένα μέρος του εισοδήματος σου σαν προμήθεια. Ουσιαστικά είσαι ενοικιαζόμενος υπάλληλος εάν πας μέσω των εταιριών αυτών.

Link to comment
Share on other sites

Danke Daron, aber mein Deutsch ist nicht so gut.

Έπρεπε να το περάσω από google translate. Σε ευχαριστώ για τα site. Θα το ψάξω.

Link to comment
Share on other sites

Σε νιώθω φίλε μια από τα ίδια, αν και εγώ ετοιμάζομαι να πάω προς τα εκεί.Πάντως παιδιά για μηχανολόγους έχει περισσότερες δουλείες Γερμανία από ότι για αρχιτέκτονες, το λέω επειδή το ψάχνω εντατικά.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για εργασία στο εξωτερικό ως Ηλεκτρολόγος Μηχανικός. Εχω τελειώσει σε ελληνικό πολυτεχνείο και έχω πολύ καλή γνώση αγγλικών. Είμαι 37 ετών. Έχω 5 ετή προυπηρεσία ως Product-Project Manager σε ελληνική εταιρία ηλεκτρονικών. Όμως αυτή είναι πριν 6 χρόνια γιατί δυστυχώς έχω κάνει το λάθος να προσληφθώ μόνιμος στο Δημόσιο ως καθηγητής πληροφορικής. Παρακαλώ όπως μου απαντήσει κάποιος αν υπάρχει δυνατότητα και τι με συμφέρει οικονομικά ως προς το κόστος ζωής (παντρεμένος χωρίς παιδιά)

α) να εργαστώ είτε ως μηχανικός είτε

β) (δεύτερη επιλογή) ως καθηγητής πληροφορικής στις εξής χώρες (υπενθυμίζω ότι γνωρίζω μόνο αγγλικά και πολύ λίγα γαλλικά):

 

α) Ηνωμένο Βασίλειο

β) Γερμανία

γ) Γαλλία

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για εργασία στο εξωτερικό ως Ηλεκτρολόγος Μηχανικός. Εχω τελειώσει σε ελληνικό πολυτεχνείο και έχω πολύ καλή γνώση αγγλικών. Είμαι 37 ετών. Έχω 5 ετή προυπηρεσία ως Product-Project Manager σε ελληνική εταιρία ηλεκτρονικών. Όμως αυτή είναι πριν 6 χρόνια γιατί δυστυχώς έχω κάνει το λάθος να προσληφθώ μόνιμος στο Δημόσιο ως καθηγητής πληροφορικής. Παρακαλώ όπως μου απαντήσει κάποιος αν υπάρχει δυνατότητα και τι με συμφέρει οικονομικά ως προς το κόστος ζωής (παντρεμένος χωρίς παιδιά)

α) να εργαστώ είτε ως μηχανικός είτε

β) (δεύτερη επιλογή) ως καθηγητής πληροφορικής στις εξής χώρες (υπενθυμίζω ότι γνωρίζω μόνο αγγλικά και πολύ λίγα γαλλικά):

 

α) Ηνωμένο Βασίλειο

β) Γερμανία

γ) Γαλλία

 

 

 

α) Εγω σπουδαζα Αγγλια και τον Ιανουαριο που εποικινωνησα με καποιον καθηγητη μου, μου ειπε οτι γενικα δεν ειναι καλα τα πραματα εκει....εχουν καποια σχετικη δυσκολια στο να βρουνε δουλεια ειδια οι νεοι αποφοιτοι...Σε οτι αφορα τωρα τα λεφτα και το κοστος ζωης....ενταξει εξαρτατε αρκετα απο την πολη (για παραδειγμα το Λονδινο ειναι πολυ ακριβωτερο απο το Λιβερπουλ που ημουν) αλλα γενικα τα λεφτα που περνεις σε φτανουν να περνας αλλα ως εκει....επισης η λιρα εχει πεσει πολυ δηλαδη ειναι στο 1.12 περιπου οποτε δεν κερδιζεισ κατι σε ευρω. (αυτα παντα για το μεσο ορο και συμφωνα με την εντυπωση που μου δημιουργηθηκε οσο εψαχνα για δουλεια)

β) για γερμανια εγω απο οσο ξερω θελει οποσδηποτε την γλωσσα, εγω εστειλα απο μαιο εως ιουλιου πανω απο 100 βιογραφικα και ελαβα ακυρο για ολα κυριως για γλωσσα.

γ)τωρα για τιν Γαλλια επισης εχω την αισθηση οτι θα ζητησουν γλωσσα (απλη υποθεση ομως) και απο 1-2 συμφοιτητες Γαλλους που ειχα δεν βρισκαν και τοσο ευκολα καλη δουλεια το 2009....(αλλα δεν ξερω τιποτα παραπανω)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.