Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

ikaros13 ,

ναι έχω εργαστεί σε τομέα εντελώς άσχετο, σε δουλειά που και απόφοιτος λυκείου μπορεί να κάνει. Τα λεφτά ήταν αστεία, χαρτζηλίκι, πιο πολύ το έκανα γιατί δεν γούσταρα να κάθομαι σπίτι μπροστά από το κάθε skywalker και να πατάω το refresh ξάθε δύο λεπτά.

Κατά τα άλλα συμφωνούμε απόλυτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφε Daron

 

Σίγουρα υπάρχει μεγάλη απόσταση από το να λέει κάποιος ''φεύγω για εξωτερικό'' και να αποφασίζει πραγματικά να ξεκινήσει μία διαδικασία η οποία δεν μπορεί να γνωρίζει εάν τελικά του αποφέρει τα προσδοκόμενα στον τομέα της δουλειάς. Θεωρητικά όλα ακούγονται ωραία και καλά, απασχόληση στο αντικείμενο, καλύτεροι μισθοί, είναι όμως έτσι;

 

Να βγει να απαντήσει κάποιος ο οποίος έχει την εμπειρία από εργασία στο εξωτερικό γιατί μέχρι τώρα οι απαντήσεις είναι για τις θεωρητικές δυνατότητες οι οποίες υπάρχουν για απασχόληση στο εξωτερικό και αυτή η κουβέντα γίνεται γιατί έχουμε τελματώσει ως επάγγελμα και επειδή τα πάντα είναι θέμα πολιτικής πρακτικής, έχουμε τελματώσει ως χώρα λόγω λανθασμένων επιλογών αυτών που επιλέγαμε.

Link to comment
Share on other sites

ΙΦΠ,

 

εγώ το βλέπω με μεγαλύτερο εύρος το θέμα. Όχι αποκλειστικά να μεταναστεύσουμε για να κάνουμε αυτό που σπουδάσαμε. Αυτό θα πρέπει να είναι ο πρώτος στόχος, αν δεν κάτσει, κάνε κάτι άλλο, αρκεί να ζεις με αξιοπρέπεια. Έχω γνωστούς στη Γερμανία , μου μιλάνε με τα καλύτερα λόγια για τις εργασιακές τους συνθήκες και τη μέριμνα του κράτους. Φυσικά κι εκεί υπάρχουν σπαστικά πράγματα, π.χ αν δεν ταξινομήσεις τα σκουπίδια σου για να τα πάνε στην ανακύκλωση τρως πρόστιμο. Παίζει να αντιμετωπίσεις και ρατσιστική αντιμετώπιση. Σε κάποια αεροδρόμια, αν δουν ελληνική ταυτότητα, σου ψάχνουν μέχρι και τις κάλτσες. Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι κακό όνομα έχουμε βγάλει σε μερικά μέρη. Ζυγίζεις συν και πλήν και κάνεις τις επιλογές σου.

Συμφωνώ απόλυτα, ας βγεί κάποιος που τα ξέρει καλύτερα να μας πει. Αυτός είναι άλλωστε ο σκοπός αυτού του thread.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι τοσο χαλια.. απλα ας πουμε οι γερμανοι για να σε αντιμετωπισουν στα ισια θελουν να μιλας καλα γερμανικα

απτη στιγμη που μιλας καλα γερμανικα απο κει και περα σε δεχονται και σε αντιμετωπιζουν -σχετικα- φιλικα θα ελεγα.. τουλαχιστον αυτα συναντησα εγω πριν καποια χρονια(σε αντιθεση με τους γαλλους που τους μιλας αγγλικα και σου απαντανε στα γαλλικα ενω μιλαν και καταλαβαινουν αγγλικα)

οτι γενικα ειναι πιο απομακροι με τους ξενους θα το λεγα λογικο.. σκεφτειτε τι ακουει ο γερμανος πολιτης απο τα μμε τους("εμεις ταιζουμε τους τεμπεληδες ελληνες") σκεφτειτε οτι εχουν και καμια 5εκ τουρκους/κουρδους στη γερμανια που ειναι αρκετα παραξενοι οποτε εχουν κ ενα θεμα με τους ξενους... ε δε θελει και πολλα για να μας κοιταν παραξενα

Link to comment
Share on other sites

οτι γενικα ειναι πιο απομακροι με τους ξενους θα το λεγα λογικο.. σκεφτειτε τι ακουει ο γερμανος πολιτης απο τα μμε τους("εμεις ταιζουμε τους τεμπεληδες ελληνες")

 

 

πόσο δίκιο έχεις..!

 

album.php?albumid=189&pictureid=724

 

 

.....άντε βρε, ορίστε!

Link to comment
Share on other sites

Ψυχραιμία...

 

Ακούστε μια γνώμη από μακρυά.

Καταρχήν φυσικά και το εξωτερικό δεν είναι πανάκεια, επιπλέον οι δυσκολίες είναι μεγάλες και προφανώς δεν προσφέρεται για άτομα που τα τάιζε με το μπιμπερό η μαμα τους μέχρι τα 18.

Δεύτερον για κάποιον μηχανικό που μόλις έχει αποφοιτήσει ΠΡΕΠΕΙ να ισομοιράσει τις επιλογές του ανάμεσα σε αλλαγή καριέρας και εύρεση εργασίας στο εξωτερικό και να μην κολλάει το μυαλό του αποκλειστικά με το έξω.(εδώ ο zavi που δεν είναι και κανένας πιτσιρίκος την ψήνει την αλλαγή προς το finance αν κρίνω από τα post του.)

Τρίτον, τι εννοείτε ρε παιδιά να θησαυρίσει??Αν κάποιος εδώ μέσα πιστεύει ότι κάποιος δουλεύοντας ως υπάλληλος με εργασιακές εμπειρίες του 35 άρη που πάνω κατω είμαστε οι περισσότεροι εδώ μέσα, μπορεί να θησαυρίσε είναι τουλάχιστον ψυχοπαθής..Φυσικά πιστεύω ότι μισθολογικά και ΕΙΔΙΚΑ για το επάγγελμα του μηχανικού δεν υπάρχει πιο συμφέρουσα αγορά από την Μέση Ανατολή..

Τέταρτον, περί ανταγωνισμού από τους πακιστανοινδοαφγανούς.Ναι υπάρχει, ναι έχουν ρίξει τους μισθούς ΑΛΛΑ δεν είναι για όλες τις θέσεις και ακόμα μέσα στη συνείδηση της αγοράς δεν έχουν καταξιωθει στα υψηλά κλιμάκια.Ούτε φυσικά ο Έλληνας είναι Θεός, αλλά μια μεσαία που μπορεί να την κάνει προς υψηλή, ανάλογα με την απόδοσή του, περίπτωση.Η κορυφή είναι ο αγγλοσάξωνας...

 

 

Υ.Γ. akara έλα εδώ κάτω , πράσινο μάτι, λευκή επιδερμίδα, να δεις αντιμετώπιση που θα έχεις από τους ντόπιους:D:D

Τα πακιστάνια coffee boys κάνουν εξαιρετική φράπα από ότι λένε οι φαν του είδους, εγώ καφέ δεν πίνω έχω πρόβλημα με τα νεύρα..

Link to comment
Share on other sites

astranalysis Σου εχω στειλει ενα πμ

 

Εαν θες λιγο ενημερωσε μας για την ζωη και τις συνθηκες εργασιας και διαβιωσης στα εμιρατα..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου astranalysis απ οτι διαβασα πρεπει τωρα να εισαι καπου στα εμιρατα....εχω εναν οικογενειακο φιλο μηχανικο ο οποιος δουλευει στη σαουδικη αραβια και τον εχω ρωτησει για δουλεια κλπ πιστευεις οτι αξιζει το κοπο..?ο ανθρωπος επειδη μιλαμε μου εχει πει πολλες λεπτομεριες π.χ. ειναι στελεχος παιρνει 3000ευρω + 400 για εξοδα ενδυσης φαγητου και μετακινησης, του παρεχουν σπιτι καθως και ενα τζιπ 7000cc για τις μετακινησεις. Για οσους το διαβασουν θα παθουν κατι το λιτρο βενζινης εκει εχει 0,04 ευρω και φουλαρισε το τζιπ με 3.20 ευρω...οπως καταλαβαινετε η ζωη ειναι πολυ φθηνη.το θεμα ειναι οτι εκει δουλευεις ολη μερα μεσα στην ερημο και "απαγορευονται" οι γυναικες...θελω να πω πως δε μπορεις εαν εισαι παντρεμενος να παρεις τη γυναικα σου εκει γιατι πραγματικα κινδυνευει απο ξυλοδαρμο ή λιθοβολισμο (δε κανω πλακα). Οποτε ερχομαι και σκεφτομαι γινεσαι μια μηχανη εργασιας που μονο δουλευεις, παυεις να ζεις και τα λεφτα που παιρνεις δε προκειται ποτε να ειναι αρκετα ετσι ωστε να γυρισεις πισω και να πεις ειμαι φτιαγμενος πια...θελω πολυ να ακουσω τις γνωμες σας...ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. akara έλα εδώ κάτω , πράσινο μάτι, λευκή επιδερμίδα, να δεις αντιμετώπιση που θα έχεις από τους ντόπιους:D:D

Τα πακιστάνια coffee boys κάνουν εξαιρετική φράπα από ότι λένε οι φαν του είδους, εγώ καφέ δεν πίνω έχω πρόβλημα με τα νεύρα..

 

 

Εγώ πάλι λέω να στείλεις κανένα βιογραφικό προς τα μέρη μου γιατι εγώ το να αφήσω τον παράδεισο λίγο δύσκολο...!!!!

 

άσε που τους έμαθα να πίνουν και φραπέ πλέον.. τα ζώα!!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου astranalysis απ οτι διαβασα πρεπει τωρα να εισαι καπου στα εμιρατα....εχω εναν οικογενειακο φιλο μηχανικο ο οποιος δουλευει στη σαουδικη αραβια και τον εχω ρωτησει για δουλεια κλπ πιστευεις οτι αξιζει το κοπο..?ο ανθρωπος επειδη μιλαμε μου εχει πει πολλες λεπτομεριες π.χ. ειναι στελεχος παιρνει 3000ευρω + 400 για εξοδα ενδυσης φαγητου και μετακινησης, του παρεχουν σπιτι καθως και ενα τζιπ 7000cc για τις μετακινησεις. Για οσους το διαβασουν θα παθουν κατι το λιτρο βενζινης εκει εχει 0,04 ευρω και φουλαρισε το τζιπ με 3.20 ευρω...οπως καταλαβαινετε η ζωη ειναι πολυ φθηνη.το θεμα ειναι οτι εκει δουλευεις ολη μερα μεσα στην ερημο και "απαγορευονται" οι γυναικες...θελω να πω πως δε μπορεις εαν εισαι παντρεμενος να παρεις τη γυναικα σου εκει γιατι πραγματικα κινδυνευει απο ξυλοδαρμο ή λιθοβολισμο (δε κανω πλακα). Οποτε ερχομαι και σκεφτομαι γινεσαι μια μηχανη εργασιας που μονο δουλευεις, παυεις να ζεις και τα λεφτα που παιρνεις δε προκειται ποτε να ειναι αρκετα ετσι ωστε να γυρισεις πισω και να πεις ειμαι φτιαγμενος πια...θελω πολυ να ακουσω τις γνωμες σας...ευχαριστω

Αγαπητέ φίλε από το post σου αντιλαμβάνομαι πως δεν πρέπει να έχεις μπει στον εργασιακό στίβο.

Καταρχήν πες στον φίλο σου ότι είναι ντροπή που παίρνει αυτά για εργασία στην Σαουδική Αραβία (και μετά μιλάμε για πακιστανούς που ρίχνουν τους μισθούς).

Δεύτερον οι σύζυγοι δεν απαγορεύονται στην Σαουδική Αραβία.Τα περί λιθοβολισμων κτλ όπως καταλαβαίνεις που σου μεταφέρει ο φίλος σου είναι ανακριβή.

Τρίτον σε όσα Ελληνικά εργοτάξια έχω δουλέψει δούλευα περισότερες ώρες από ότι εδώ.Άρα τα περί μηχανής εργασίας δεν τα αντιλαμβάνομαι.

Τέταρτον ,ρε παιδιά τι είναι αυτό το γυρνάω φτιαγμένος, τι αναχρονιστική άποψη είναι αυτή??Ζω και εργάζομαι στο εξωτερικό για καλύτερες συνθήκες ζωής και καριέρας.Δεν στερούμαι την ζωή στο παρόν για να γυρίσω σαν τσομπάνος στην Ελλάδα και να κάνω τον εμίρη.

Πέμπτον μην συγχέουμε τα υπόλοιπα κράτη του κόλπου με την Σαουδική Αραβία.Στην Σαουδική Αραβία επικρατεί θεοκρατικό καθεστώς , είναι τόπος προσκυνήματος των απανταχου μουσουλμάνων και οι απαγορεύσεις και οι συνθήκες είναι ακραίες.Επιπλέον τα περισσότερα έργα είναι στη μέση του πουθενα και αυτό δυσχαιρένει την κατάσταση.Προσωπικά εγώ δεν θα πήγαινα.

Το να συγκρίνεις τα εμιράτα (Ντουμπάι Αμπου Ντάμπι ) με την Σαουδική Αραβία είναι σαν να συγκρίνεις την Νέα Υόρκη με την Αλάσκα.

Όσο για γυναίκες όσοι είναι αδέσμευτοι απλά όρεξη να χουν....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.