Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Προσωπικα δεν θα εμπιστευομουν ποτε κατι το οποιο οδηγει σε ιστοσελιδες με τρομακτικα ορθογραφικα και συντακτικα λαθη (σε ελληνικα+αγγλικα) και ενα υποτιθεμενο γραφειο διαμεσολαβησης (οπως λεει) το οποιο ονομαζεται Provato.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κυκλοφορούν αρκετές αγγελιές για 'εύρεση εργασίας μηχανικών' στη Γερμανία. Χαρακτηριστικά αναφέρουν:

 

'Παρακαλούνται οι υποψήφιοι να αποστείλουν το βιογραφικό τους σημείωμα στο [email protected]

Για πληροφορίες: Μαρία Τσούκη [**************]'

 

Γνωρίζει κάποιος για το αξιόπιστο της συγκεκριμένης πηγής -ή απλά είναι ένας ακόμα εμπαιγμός? Υπάχουν συνάδελφοι, που ήδη έχουν δοκιμάσει τη συγκεκριμένη διαύθυνση...?

 

Ευχαριστώ!

εχω παρει τηλ παλαιοτερα αφου γοογλαρα το ονομα και ειδα οτι υπηρχαν και αλλες αγγελιες του ιδιου ατομου σε αλλα σιτε,νομιζω ειχε και παρε δωσε και με καποιο πανεπιστημιο, τελικα αποφασισα να παρω τηλ, το σηκωσε μια γυναικα που μιλαει σπαστα ελληνικα μιλησαμε λιγη ωρα και το προβλημα ητανε οτι δεν γνωριζω γερμανικα, παρολαυτα μου ειπε να στειλω το βιογραφικο αλλα επειδη θα περασω απο συνεντευξη με τους εργοδοτες τοτε λογικα θα πρεπει να μπορω να μιλησω.... γενικα οκ μου φανηκε..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το e-mail αυτο ([email protected]) τωρα παίζει και στο site του γραφειου διασύνδεσης του EMΠ.Αυτή τη φορά είναι εκπρόσωπος του γραφείου εύρεσης εργασίας Ivona Koban :mrgreen: . Γενικά τους τελευταίους μήνες έχουν εμφανιστεί πολλοί τέτοιοι "διαμεσολαβητές". Τώρα δεν θέλω να αναφέρω κανένα για την αποφυγή παρεξηγησεων.Αν ανοίξετε skywalker και kariera θα τους δείτε και εσείς. Ενδεικτικά να αναφέρω ότι κάποιος από αυτούς μου ζήτησε και 40ευρώ!! για να μου μεταφράσει το βιογραφικό γιατί δεν μιλάω γερμανικά.Ακόμα και στο eures αν έχετε παρατηρήσει ανακυκλώνονται ανά τακτά χρονικά διαστήματα οι ίδιες αγγελίες. Προσωπική μου άποψη είναι οτι ακόμα και αν μιλάς γερμανικά , οι πιθανότητες να προκύψει κάτι είναι μικρές

Link to comment
Share on other sites

Σε δύσκολους καιρούς, προκύπτουν πάντα καιροσκόποι που εκμεταλλέυονται την ανάγκη κάποιου, στην παρούσα φάση για εργασία. Δεν λέω ότι οι συγκεκριμένοι το κάνουν αυτό, αλλά θέλει ΠΡΟΣΟΧΗ!!. Στη Γερμανία χωρίς Γερμανικά, (για όσους γνωρίζουν την εκεί πιάτσα) χλωμό εώς αδύνατον...Το να μεταφραστεί το βιογραφικό ενός που δεν ξέρει Γερμανικά δεν έχει απολύτως κανένα νόημα. Αλλωστε αν ήταν Αγγλόφωνη η θέση εργασάς, δεν θα πείραζε να είναι και το βιογραφικό στα Αγγλικά. Αλλά από την στιγμη που το θέλουν στην μητρική τους γλώσσα, και η θέση θα είναι Γερμανόφωνη. Αν λοιπόν, δεν γνωρίζεις Γερμανικά......

Link to comment
Share on other sites

Το να μεταφραστεί το βιογραφικό ενός που δεν ξέρει Γερμανικά δεν έχει απολύτως κανένα νόημα. Αλλωστε αν ήταν Αγγλόφωνη η θέση εργασάς, δεν θα πείραζε να είναι και το βιογραφικό στα Αγγλικά. Αλλά από την στιγμη που το θέλουν στην μητρική τους γλώσσα, και η θέση θα είναι Γερμανόφωνη. Αν λοιπόν, δεν γνωρίζεις Γερμανικά......

Είπα εγώ κάτι διαφορετικό?

Link to comment
Share on other sites

μπορει να ειναι κατι σε στυλ γραφεια που βρισκουν προσωπικο για αλλους(recruiters σε στυλ adecco) και για ενα διαστημα(πχ 10-12 μηνες) παρακρατουν μερος του μισθου(πχ το 20-25%) εκεινων που στειλανε για δουλεια(και ξεκινησαν να δουλευουν προφανως) δεν μου ρχεται ο αγγλικος ορος αυτη την στιγμη

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και στο eures αν έχετε παρατηρήσει ανακυκλώνονται ανά τακτά χρονικά διαστήματα οι ίδιες αγγελίες.

 

Και σε αυτες τις οποιες ανεφερες ανακυκλωση γινεται. Οποιος παρακολουθει για μηνες συνεχεια θα ξερει πως οι περισσοτερες, αν οχι ολες, επαναδημοσιευονται καθε 2-3 μηνες το πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη είναι οτι ακόμα και αν μιλάς γερμανικά , οι πιθανότητες να προκύψει κάτι είναι μικρές

 

εχεις προσωπικη εμπειρια; το εψαξες δηλαδη καιρο και ειδες οτι δεν μπορεις να βρεις εργασια;;

 

αλλα ακομα και ετσι να εγινε τι προυπηρεσια, γνωσεις εχεις;;

 

καλο ειναι να τεκμηριωνουμε οσα γραφουμε

Edited by ANEMONA
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.