Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

@vk2626

 

Τα λεφτα ειναι οντως καλα. Τωρα για το 12ωρο τι να σου πω.Μου ειπαν για ωραριο 7μιση-5μιση με μια ωρα μπρεηκ. Ειμαι σιγουρος ομως οτι εννοουν σιγουρα 10ωρο.  Κοιτα, νεος ειμαι, η δουλεια δεν με τρομαζει. Απλα ειναι το αντικειμενο που δεν μου αρεσει. Θα μπορουσα αραγε μετα απο κανα χρονο να μεταπηδησω σε αλλη εταιρια στο αντικειμενο που με ενδιαφερει (consultancy)? Γενικα ξερω πως στα HAE πηγαινουν ανθρωποι με εμπειρια και με κομπλαρει αυτο. Νομιζω πως θα ειναι δυσκολο να βρω θεση graduate στο αντικειμενο που θελω. 

Η εταιρια γενικα ειναι καλη. Απο μια ερευνα που εκανα εχει παρει αρκετα προτζεκ κυριως ξενοδοχειακα.

 

Και κατι αλλο, ξερει κανεις τι γινεται με την βιζα? Πχ αν η κοπελα μου θελει να ερθει, χωρις να εχει δουλεια, μπορει να κατσει οσο θελει ή θα εχει την τουριστικη βιζα που διαρκει 1 μηνα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ακαλυπτε,

 

Νομιζω για επίσκεψη δεν υπάρχει πρόβλημα όσον αφορά τη βίζα. Ρωτά και το hr της εταιρίας να σου πει.

 

Η προσφορά ειναι πολυ καλή. Θα τη δεχόμουν αν ημουν στη θεςη σου γιατι:

 

1. Αποκτάς solid εμπειρια. Αντιμετώπιση πρόβληματων, καταστάσεων, εκτέλεση έργου, συντονισμός ομάδων με διαφορετικες κουλτούρες. Εργασία κατω απο πίεση, τήρηση χρονοδιαγραμμάτων, safety. Και αλλα πολλα.

2. Η έμπειρια απο Μέση Ανατολή μετραει.

3. Η έμπειρια αυτη θα σε βοηθήσει πολυ να κατανοήσεις πιο πολυ τις μελέτες. Αλλο να σχεδιάζεις απο το γραφείο και να μην έχεις ιδέα με την πραγματικότητα, και αλλο να ξερεις τι γίνεται στην πραγματικότητα.

4. Θα μαζέψεις λεφτα και στον χρονο επάνω έρχεσαι Αγγλία και συνεχιζεις έρευνα. Εναλλακτικά, στέλνεις απο Καταρ βιογραφικά.

5. Στην Αγγλία χωρίς εμπειρια ειναι δύσκολο να βρεις δουλεια. Πάρε την εμπειρια και πουλα την μετα με το κατάλληλο αντίτιμο, στον κατάλληλο εργοδότη.

 

Καλή αποφαση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@AAlex

 

Γενικα θα συμφωνησω με τα λεγομενα σου. Δεν ξερω ομως κατα ποσο θα ειναι θετικο για consultancy στην Αγγλια η εμπειρια μου ως εργοδηγος στο Καταρ. Νομιζω οτι θα τους αφησει αδιαφορους. Και ασε που δεν προκειται να κανω τετοια κινηση για μονο ενα χρονο. Αν παω θα παω με την προοπτικη σιγουρα διετιας για να μαζεψω ενα καλο μπατζετακι.

 

Γενικα, πιστευεις οτι θα προσελκυσω πιο ευκολα consultancy εταιριες στην Αγγλια με εμπειρια ως Site Engineer?

Link to comment
Share on other sites

Ακάλυπτε,

 

Καταρχήν να ξεκαθαρίσω οτι ειμαι Χημικός Μηχανικός, όποτε η εμπειρια μου ειναι με βαςη όσα εχω δει και όσα μου εχουν πει απο τις εταιρείες που εργάστηκα.

 

Εστίασε στα skills. Θα πάρεις hard skills που ειναι τρομερά σημαντικό για το ξεκίνημα σου. Το χρειάζεσαι και θα το καταλάβεις πολυ αργότερα.

 

Στον τομέα σου υπάρχουν εταιρείες όπως η Atkins, WSP, Foster Wheeler, η MottMacdonald, η Jacobs κλπ που σίγουρα θα θέλουν την εμπειρια σου. Εσυ θα τους πουλήσεις τα skills που θα πάρεις και θα τα συσχετίσεις με τις μελέτες λέγοντας οτι είδες την εκτέλεση έργου και πλεον ξερεις πως ειναι η πράξη και τι implications εχει ένας σχεδιασμός.

 

Η εμπειρια απο Μέση Ανατολή μετραει παρά πολυ. Εδω πρέπει να κανεις placement ή να μπεις σε graduate schemes για να βρεις δουλεια. Χωρίς έμπειρια ειναι δύσκολο, όχι όμως και αδύνατον.

 

Τέλος, ο consultant πρέπει να εχει εμπειρια απο τα παντα ολα. Όποτε η ευκαιρια αυτη θα σου δώσει έφοδια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

γεια σας φιλοι.ψαχνω για δουλεια εξωτερικο,

ειμαι πολιτικος μηχανικος ΑΠΘ με δεκαετη εμπειρια σε κτιριακα-οδοποιια-στατικα (οχι σε ενα τομεα) εχω κανει και PMP αλλα εδω και καιρο χωρις δουλεια

 

στελνω το τελευταιο χρονο στο εξωτερικο μεσω τον γνωστων σαιτ (linkedin,bayt,gulfplanet,oilcareers,ιcerecruit,careerstructure,justengineers,opus,cm2hill ,parsons και σε διαφορες εταιριες recruiters κλπ κλπ)και ακρη δεν βγαζω.

Εχω στειλει

Aγγλια (κυριως),Εμιρατα-Καταρ(αρκετα)-Σαουδικη -Ευρωπη -Ασια Σιγκαπουρη -Ινδια-Νοτια Αφρικη-ΗΠΑ-ΚΑΝΑΔΑ-Αυστραλια-Ν.Ζηλανδια...ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΘΕΣΕΙΣ απο site engineer μεχρι Project Manager

 

συνολο αιτησεων 1300!!!!!!κι ακομα ψαχνω σε αυτα μονο 5-6 τηλ ειχα και κανενα σκαιπ!!!!!!εχουν τοσες πολλες αιτησεις???βλεπουν ελλαδα και τα γειωνουν??δε ξερω ...

ενταξει τι να πω δεν βλεπω φως απο το ιντερνετΗ λυση δηλαδη ειναι να εχεις καποιον εκει?ή να παρεις το αεροπλανο και να πας ψαχνοντας;ειναι ρισκο το τελευταιο και θελει και χρημα.

εχετε κατι να προτεινετε;;;;

Edited by billaras75
Link to comment
Share on other sites

γεια σας φιλοι.ψαχνω για δουλεια εξωτερικο,

ειμαι πολιτικος μηχανικος ΑΠΘ με δεκαετη εμπειρια σε κτιριακα-οδοποιια-στατικα (οχι σε ενα τομεα) εχω κανει και PMP αλλα εδω και καιρο χωρις δουλεια

 

στελνω το τελευταιο χρονο στο εξωτερικο μεσω τον γνωστων σαιτ (linkedin,bayt,gulfplanet,oilcareers,ιcerecruit,careerstructure,justengineers,opus,cm2hill ,parsons και σε διαφορες εταιριες recruiters κλπ κλπ)και ακρη δεν βγαζω.

Εχω στειλει

Aγγλια (κυριως),Εμιρατα-Καταρ(αρκετα)-Σαουδικη -Ευρωπη -Ασια Σιγκαπουρη -Ινδια-Νοτια Αφρικη-ΗΠΑ-ΚΑΝΑΔΑ-Αυστραλια-Ν.Ζηλανδια...ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΘΕΣΕΙΣ απο site engineer μεχρι Project Manager

 

συνολο αιτησεων 1300!!!!!!κι ακομα ψαχνω σε αυτα μονο 5-6 τηλ ειχα και κανενα σκαιπ!!!!!!εχουν τοσες πολλες αιτησεις???βλεπουν ελλαδα και τα γειωνουν??δε ξερω ...

ενταξει τι να πω δεν βλεπω φως απο το ιντερνετΗ λυση δηλαδη ειναι να εχεις καποιον εκει?ή να παρεις το αεροπλανο και να πας ψαχνοντας;ειναι ρισκο το τελευταιο και θελει και χρημα.

εχετε κατι να προτεινετε;;;;

 

Από προσωπική εμπειρία θα σου πω ότι όντως όπως λες βλέπουν Ελλάδα και σε γειώνουν.Θα πρέπει να δηλώσεις διεύθυνση τοπική καθώς και αριθμό κινητού τηλεφώνου εκεί. Επί πολλούς μήνες έστελνα κι εγώ και δεν έβλεπα φως μέχρι που δήλωσα διεύθυνση κατοικίας στο Λονδίνο που μένει ο αδερφός μου καθώς και το τηλέφωνό του, έχω ήδη μιλήσει για 3 δουλειές και περιμένω. Το επόμενο Σάββατο 25 Απριλίου πετάω για Λονδίνο ώστε να πάω και δια ζώσης σε agencies να δώσω βιογραφικά και να συζητήσω. Έχω πάρει απόφαση να μην γυρίσω εάν δεν βρω δουλειά, ακόμα και αν δε βρω στο αντικείμενο θα κάνω κάτι άσχετο για αρχή και ταυτόχρονα θα ψάχνω χωρίς άγχος, εδώ η κατάσταση είναι απελπιστική όπως ξέρεις και έχω την αίσθηση ότι χάνω τα καλύτερα χρόνια της ζωής μου

Edited by project.breeze
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Απο κολλητο που εχω στην Αγγλια,παθαινε το ιδιο οταν εψαχνε απο Ελλαδα.Με το που πηγε Μαντσεστερ,βρηκε δουλεια σε 3 μηνες και απο την πρωτη σχεδον μερα ειχε τηλεφωνα.Το προβλημα? Εβλεπαν Ελληνικη διευθυνση και δεν ασχολιοντουσαν.Αυτο του ειπαν.Οτι κοιταν μονο ατομα με μονιμη διευθυνση αγγλιας και να εχουν social security number γιατι τους υποδηλωνει οτι ο αλλος εχει παει μονιμα να μεινει και οχι τυχοδιωκτικα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι αμα έχεις άκρες σε βολεύει σε όλο τον κόσμο. Αν την ψάχνεις μόνος σου, είναι σαν να παίζεις τζόκερ. Προσωπική εκτίμηση που από γνωστό βρήκα δουλειά πρόσφατα εδώ, ενώ όσο το έψαχνα μπα....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και επιβεβαιώνω απο προσωπική εμπειρια οσα είπαν ο projectbreeze και ο kusta80.

 

Social security number νομιζω ειναι στην Αμερική. Εδω έχουμε το National Insurance Number. Μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει ή να με διορθώσει, για να μη δίνουμε λάθος πληροφοριες στον συνάδελφο;

 

Σε καθε περιπτωςη, δε μου ζητήθηκε παρά μονο οταν ξεκινηςα δουλεια. Αλλά, για να το αναφέρει ο συνάδελφος κάτι θα ξέρει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω στειλει Aγγλια (κυριως),Εμιρατα-Καταρ(αρκετα)-Σαουδικη -Ευρωπη -Ασια Σιγκαπουρη -Ινδια-Νοτια Αφρικη-ΗΠΑ-ΚΑΝΑΔΑ-Αυστραλια-Ν.Ζηλανδια...ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΘΕΣΕΙΣ απο site engineer μεχρι Project Manager

 

 

Συνάδελφε,

 

Αν θέλεις τη γνώμη μου το λάθος που κάνεις είναι στην παραπάνω πρόταση. Έχεις κάνει 1300 (!!!!!!!) αιτήσεις, στις 5 ηπείρους, για θέσεις απο Site Engineer εώς Project Manager. Όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω, δηλαδή.

 

Πέρα απο τις σωστές συμβουλές που σου δίνουν παραπάνω οι συνάδελφοι (national insurance number, UK address and mobile number, etc), σκέψου και τα εξής:

Άλλες απαιτήσεις έχουν οι θέσεις στην Αγγλία, άλλες στην Ασία, άλλες στον Καναδά και στην Αμερική.

Όταν σε μια εταιρία όπως η CH2M Hill (η οποία παρεμπιπτόντως είναι εταιρία και δεν έχει σχέση με Bayt, CareerStructure, κλπ) έχεις κάνει αιτήση για Site Engineer και για Project Manager, αν υποθέσουμε στην ίδια γεωγραφική ενότητα, άρα το ίδιο HR της εταιρίας θα τις δει, τότε τι περιμένεις?

Όταν έχεις κάνει 1300 αιτήσεις, υποθέτω οτι έχεις στείλει σε κάποιους recruiters πάνω απο 20 αιτήσεις, και βλέπουν οτι δηλώνεις απο Site Engineer εώς Project Manager και απο Construction εώς Quantity Survey, τι περιμένεις? Θα σε κατατάξουν στην ίδια θέση με τους Ινδούς που στα 28 τους χρόνια έχουν κάνει ο καθένας τους απο 5 έργα οδοποιίας 200km, 8 σιδηρόδρομους, 10 γέφυρες και 2 αεροδρόμια...

 

Συμβουλή:

Στήσε το CV σου ανάλογα με το τι θέση θέλεις και σε ποια χώρα.

Αποφάσισε ως τι θα πουλήσεις τον ευατό σου (Civil Engineer, Quantity Surveyor, Quality Control, Planning Engineer, etc).

Μπες στα site των εταιριών, οι σοβαρές εταιρίες έχουν database όπου στήνεις ένα profile και μετά σου έρχονται email με θέσεις που απλώς κάνεις “apply” βάση του profile που έχεις φτιάξει στο career site της εταιρίας (όπως CH2M Hill, Parsons, AECOM, Bechtel, Fluor, Jacobs, etc).

Γίνε connect με recruiters στο LinkedIn, εκεί πλέον γίνεται το παιχνίδι, και απέφευγε κάτι τύπους με όνομα Tsatra Patra, Vrachmapoutra, κλπ. Επίσης μακριά απο τους τύπους που σου υπόσχονται δουλειές με 15,000 ευρώ και 4 εισιτήρια το χρόνο... αυτά δεν παίζουν πια.

 

 

Τα καλά νέα είναι, ω ναι, υπάρχουν και καλά νέα, οτι τουλάχιστον στη Μέση Ανατολή, τα χαμπίμπια κατάλαβαν οτι αντί να παίρνουν Ινδούς, Πακιστανούς και Φιλιππινέζους, με λίγα λεφτά παραπάνω μπορούν να πάρουν Έλληνες, Ισπανούς, Ιταλούς και Πορτογάλλους.

 

 

Καλή τύχη!

 

 

Edited by Topap
  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.