Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Ρίξε μια ματιά εδώ για ενδεικτικό κόστος ζωής στη Doha και μια σύγκριση με την Αθήνα:

http://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=Greece&country2=Qatar&city1=Athens&city2=Doha

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολύ κατατοπιστικό, αλλα νομίζω δείχνει ξεκάθαρα  10.5% φτηνότερη  την Ντόχα στα είδη διατροφής από την Αθηνα. (Consumer Prices in Doha are 10.48% lower than in Athens) Για αυτό είπα πως πόλεις στη Δυτική Ευρώπη είναι πιο ακριβές στο κόστος διατροφής. Και αφού τα υπόλοιπα έξοδα είναι πληρωμένα μου φαίνεται ιδιαιτερα μεγάλος ο μισθός των 3000 ευρώ καθαρά.

Υπολογίζω δηλαδή αποταμίευση γύρω στο 75% του συνολικού μισθού, εκτος και αν δεν υπολογίζω αλλα έξοδα που αγνοώ.

Edited by predator_c
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, το ζήτημα είναι καθαρά υποκειμενικό και αναφέρομαι στο τι έξοδα έχει ο καθένας. Το είπα και παραπάνω, όσο πιο πολλά λεφτά παίρνεις, τόσο πιο πολλές ανάγκες δημιουργείς. Δεν έχω ζήσει προσωπικά στη Ντόχα, αλλά από γνωστούς μηχανικούς που είναι εκεί, αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι αφενός το ποσό δεν είναι και τίποτα τρελό, αφετέρου τα λεφτά φεύγουν για το τίποτα.

 

Το θέμα όμως για τον mouxlas δεν είναι τόσο το οικονομικό αλλά η ευκαιρία που του δίνεται.
 

Link to comment
Share on other sites

Επί του θέματος για τον συνάδελφο συμφωνώ απόλυτα, είναι ευκαιρία που δεν έχουν πολλοί, αλλά πιστεύω πως θα βγει και οικονομικά πολύ κερδισμένος γιατί αν συγκρίνουμε τις αμοιβές σε ακριβές ευρωπαϊκές πόλεις είναι πολύ μικρότερες τον μισθό που προαναφέρθηκε συν την επιβάρυνση του κόστους διαμονής/ διαβίωσης. Ίσως όμως να μην μιλάμε για 40 ώρες την εβδομάδα και έτσι να δικαιολογούνται κάπως οι υψηλές αποδοχές.

Link to comment
Share on other sites

Όταν τελικά σε προσλάβουν εκεί και δεις πως είναι, πες μας τι εμπειρίες αποκόμισες από το μέρος αυτό, την δουλειά και το εργασιακό περιβάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάω για την περίπτωση του συναδέλφου, αλλά εμένα μου φαίνεται πανάκριβο το κόστος ζωής εκεί.. Μπορεί η διατροφή και οι μετακινήσεις να ειναι κάπως φθηνότερες αλλά το υπόλοιπο κόστος πχ ενοικίαση ειναι στο Θεό.. Θέλω να πω πως αν κάποιος πάει χωρίς αυτές τις παροχές τον έφαγε η μαρμάγκα..

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

πολλοι πανε μονοι τους και βρισκουν εκει δουλεια ,σε αυτές τις χωρες δουλευεις με  συμβολαιο.........στην αρχη με μικρη αμοιβη για να σε δοκιμασουν και στην συνεχεια με κανονικη.........

οι ελληνες πλεον θεωρούνται φθηνοι και προτιμουνται........

μην ξεχνατε πως στην αμοιβη συμπεριλαμβανετε και διαμονη........συνηθως  μενεις με αλλον μηχανικο μαζι......

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάω Αγγλία και συγκεκριμένα στο Birmingham για δουλειά. Είμαι Μηχ/Μηχ από το πανεπιστήμιο πατρών και θα ήθελα να μου πείτε τι χρειάζεται να κάνω με το πτυχίο; Μετάφραση, κάτι για σφραγίδα της Χάγης μου έχουν πει, αλλά δεν έχω βγάλει άκρη. Επίσης, παίζει ρόλο που δεν έχω περάσει ΤΕΕ; Θα πρέπει να κάνω κάτι διαδικαστικό στην Αγγλία πριν βρω δουλειά; Π.χ. να γίνω chartered ή κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω σχεση με Αγγλια αλλα ξερω σιγουρα οτι CEng δε γινεσαι τοσο ευκολα και τοσο γρηγορα ,υπαρχει σχετικο θεμα στο φορουμ

Κατα τα αλλα αν ισχυουν εκει οτι ισχυει και στις αλλες χωρες θες μεταφραση πτυχιο και αναλυτικη και σφραγιδα της χαγης πανω [το λεγομενο apostille] που επιβεβαιωνει οτι ειναι γνησια τα εγγραφα σου

Για να βρεις δουλεια αποσο ξερω δεν εχει καμια σχεση το αν εισαι γραμμενος στο ΤΕΕ ισως καλυτερα και ετσι γλυτωνεις την χαρτουρα για να κανεις την αιτηση να μη πληρωνεις διπλες εισφορες και εκει και στο ΤΕΕ

Παρολαυτα οπως ειπα δεν ειμαι γνωστης της Αγγλικης αγορας

Edited by lefe
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το Birmingham σαν επιλογή πηγάζει από κάποιον φιλο/συγγενή η είναι τυχαία επιλογή?

 

Θα χρειαστείς σίγουρα μετάφραση πτυχίου και της αναλυτικής καθώς και τα πρωτότυπα τα οποία θα πρέπει να έχεις μαζί σου για να γραφτεις μελος στο IET/IMECHE. Υπάρχει σχετικό θέμα.

 

Υπόψη το ΤΕΕ δεν έχει καμία σχέση με Αγγλία. Σφραγίδα της Χάγης δε χρειάζεται επίσης.

 

Το μόνο διαδικαστικο που θα χρειαστείς είναι να αποκτήσεις ΝΙΝ, χωρίς να σου απαγορεύει να δουλέψεις μέχρι να το αποκτήσεις. (Emergency NIN)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.