Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετο ποιμνιοστάσιο, χτισμένο μετά το 2003.


Recommended Posts

Υπάρχει ποιμνιοστάσιο που κατασκευάστηκε αρχές του 2011.

Σύμφωνα με τον νόμο 244203/16−1−2006 (Φ.Δ.Κ. 75/Β΄/26−1−2006), όπως τροποποιήθηκε

(Φ.Δ.Κ. 151/Β΄/9−2−2006), δεν μπορεί να υπαχθεί σε εξαίρεση κατεδάφισης αφού δεν είναι υφιστάμενο του 2003.

Σύμφωνα με τον 4014/2011, μπορεί να υπαχθεί στην κατηγορία της Μεταποίησης Πρωτογενούς Τομέα & ή

να πληρώσει το παράβολο & να βγάλει άδεια νομιμοποίησης (αν μπορεί) ή το Συνολικό πρόστιμο

 

(βλ. & ερωτοαπάντηση Γ12:Πού δηλώνονται αγροτική αποθήκη και ποιμνιοστάσιο ; Τι είναι η μεταποίηση

πρωτογενούς τομέα ;

∆ηλώνονται στην περίπτωση 3α «...μεταποίηση α’γενούς τομέα». Στη μεταποίηση

πρωτογενούς τομέα υπάγονται βιοτεχνίες – βιομηχανίες συσκευασίας και μεταποίησης

προϊόντων, δηλ. παραγωγικές μονάδες (γεωργικές, κτηνοτροφικές, αλιευτικές-

ιχθυοκαλλιεργητικές) του πρωτογενούς τομέα και μεταποιητικές εγκαταστάσεις τροφίμων.)

 

Σύμφωνα με τον ν. 4056/2012 (αρθρο 14, π3) "Σε κτηνοτροφικές μονάδες, οι κτηριακές εγκατα−

στάσεις των οποίων έχουν χαρακτηριστεί αυθαίρετες,δίδεται επίσης τριετής παράταση νομιμοποίησης και

μέχρι τότε δεν ισχύουν οι διατάξεις του κεφαλαίου Β΄ του ν. 4014/2011" (ο 4056/2012 είναι μεταγενέστερος του 4014/2011).

Τι σημαίνει αυτό?

Ότι μπορείς να βγάλεις άδεια νομιμοποίησης , χωρίς να πληρώθεί το πρόστιμο-παράβολο του 4014,

αλλά να πληρωθεί το πρόστιμο ανέγερσης & διατήρησης?

Μπορώ τελικά να χρησιμοποιήσω τον 4014 ή όχι?

Σταυρόλεξο πραγματικά....

Edited by maraspr2
Link to comment
Share on other sites

Εχω αβτιστοιχη περιπτωση και πραγματικα περιμενω τις γνωμες των συναδελφων γιατι κι εγω εχω μπερδευτει

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετή ανάγνωση των νόμων 4014/2011, 4030/2011 & 4056/2012, φθάνεις σε αδιέξοδο.

Ας πει κάποιος την γνώμη του. Θεωρώ ότι ο ν. 4056 έγινε για να διευκολύνει τους κτηνοτρόφους

& όχι να τους βάζει να πληρώσουν τα υπέρογκα ποσά του πρόστιμου ανέγερσης & διατήρησης.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.