Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός απόδοσης σε NOCT για Silcio


Recommended Posts

Προσπαθώντας να επαληθεύσω τα χαρακτηριστικά που δίνονται στο σχετικό φυλλάδιο για τα πανέλα της Silcio (το SE240), κάνω τους εξής υπολογισμούς:

 

Ονομ Ισχύς: 240W Για εντ. Ηλιακής ακτιν/λιας 1000W/m2 και θερμ. πλαισίων Τ=25 οC)

 

Θερμοκρασιακός Συντελεστής -0,39%/oC

 

Θερμοκρασία NOCT περίπου 40 οC

 

Άρα για τις πρότυπες συνθήκες λειτουργίας (800W/m2 ηλ/κης ακτ/λιας) η ισχύς NOCT θα πρέπει θεωρητικά να είναι:

 

ΔΤ=40-25=15οC

 

Απώλειες λόγω θερμ/κου συντελεστή δίνουν συντελεστή 100-0,39*15=94,15%

 

Άρα η τάση NOCT πρέπει να είναι:

 

800/1000*240*0,94=180,5W

 

Το φυλάδιο δίνει τάση NOCT περίπου 174W.

 

Με ανάλογους υπολογισμούς, η ισχύς NOCT από το φυλλάδιο π.χ. της Siliken επαληθεύεται.

 

Επειδή δεν είμαι ειδικός, ενδέχεται να έχω καταλάβει κάτι λάθος. Σε διαφορετική περίπτωση μήπως αυτό το –0,39 %/οC αμφισβητείται;

Link to comment
Share on other sites

Όχι οτι διεκδικώ δάφνες, την άποψή μου γράφω παρακάτω.

 

Νομίζω οι υπολογισμοί "χωλαίνουν" στο 800/1000 . Λογικά η ισχύς αναφοράς για τα 800 W/m2 μετρήθηκε εργαστηριακά στους 25 oC κυψέλης και Air mass 1.5

 

Για του λόγου το αληθές ,επισυνάπτω το φυλλάδιο του Sharp ND. Προσεξε το γράφημα "Characteristic curves" . Στους 25 οC κυψέλης και για 800 W/m2 δείχνει Pmax κάπου 190 W ,ενώ στον πίνακα του NOCT πιο πάνω και για το πανελ 240 W ,δείχνει maximum power 173 Watt. Και με συντελεστή -0,44 % / οC φαίνεται να επαληθεύεται.

 

Τα Silcio έχουν NOCT 40 οC ; Πολύ χαμηλό μου φαίνεται. Εφαρμόζουν κάποια special πατέντα. Προκαλεί τεράστια εντύπωση ,όταν οι καλυτεροι κρυσταλλικοι δεν πέφτουν από τους 45.

 

 

EDIT : Συγνώμη ,παρατήρησα γίνεται ιδιαίτερη αναφορά σε "Αεριζόμενο κουτί διασύνδεσης από τη HUBER SUHNER με εξαιρετική διάχυση θερμότητας"

Εντάξει, δηλαδή μόνο η Silcio το έχει βάλει αυτό το κουτί; Οι υπόλοιποι κολοσσοί δεν το ανακαλύψανε;

ND R250 - R220 A5.pdf

Edited by rodag
Link to comment
Share on other sites

Τα πάνελ της silcio έχουν το χαμηλότερο NOCT ! Όσο για το σύστημα της "Huber Suhner" το χρησιμοποιούν κ άλλες εταιρίες πχ conergy.κ εδώ θέλω να θέσω ένα ερώτημα , με αυτά τα χαρακτηριστικά "Silcio" κ τις εγγυήσεις δεν θα έπρεπε να "μονοπολει" τουλάχιστον στην Ελληνική αγορά ;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οι υπολογισμοί "χωλαίνουν" στο 800/1000 . Λογικά η ισχύς αναφοράς για τα 800 W/m2 μετρήθηκε εργαστηριακά στους 25 oC κυψέλης και Air mass 1.5

 

Πρότυπες συνθήκες ελέγχου: STC-ηλιακή ακτινοβολία 1.000W/m2, AM 1,5 και θερμοκρασία κυττάρων του πλαισίου 25οC.

 

Οι τιμές NOCT δίδονται σε πρότυπες συνθήκες λειτουργίας (SOC-ηλιακή ακτινοβολία 800W/m2, ΑΜ 1.5, ταχ. ανέμου 1m/s, θερμοκρασία περιβάλλοντος 20οC και κλίση πλαισίου 45ο)

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Με έχει απασχολήσει το ίδιο θέμα.

 

Κάποιες φορές, ενώ το πλαίσιο Α έχει χαμηλότερο θερμοκρασιακό συντελεστή ισχύος και ίση ή χαμηλότερη NOCT από το Β, τη μεγαλύτερη ισχύ NOCT την παράγει το Β.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Ανδρέας72

 

λέει και "κλίση πλαισίου 45ο " που είναι πιο "ρεαλιστικό" σε σχέση με τις 0ο που φαντάζομαι ότι μετρά η SHARP. Εξού και η απόκλιση από το θεωρητικά υπολογιζόμενο 180,5W.

 

 

rodag

 

Υπάρχουν αρκετές εταιρίες με NOCT κάτω των 45οC....

 

thoi6959

 

Το ποιος θα έπρεπε να μονοπωλεί την αγορά έχει να κάνει με πάρα πολλούς παράγοντες, πέρα από τα τεχνικά χαρακτηριστικά και την προέλευση....

 

miltos

Έχεις κάποιο παράδειγμα εύκαιρο???

 

 

 

Και τελικά πιστεύω πως δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να πιστοποιεί μια εταιρία λανθασμένες μετρήσεις-αποδόσεις... όταν υπάρχουν αρκετές εκατοντάδες ανταγωνιστών έτοιμοι να "ξεμπροστιάσουν" το ψέμα... Πολύ απλά η SILCIO χρησιμοποιεί καλύτερων τεχνικών χαρακτηριστικών πρώτες ύλες....

Link to comment
Share on other sites

πρότυπες συνθήκες ελέγχου: (STC - ηλιακή ακτινοβολία <strong>1.000 W/m 2</strong> ,AM 1,5 και <strong>θερµοκρασία κυττάρων του πλαισίου 25 o C</strong>)

και

Οι τιµές NOCT δίδονται σε πρότυπες συνθήκες λειτουργίας (SOC - <strong>ηλιακή ακτινοβολία 800 W/m2</strong>, AM 1,5, ταχύτητα ανέµου 1 m/s, θερµοκρασία περιβάλλοντος 20 o C και κλίση πλαισίου 45 o )

 

Αγαπητέ Ανδρέα η NOCT αναφέρεται στα τεχνικά φυλλάδια των κατασκευαστών για να δείξει πολύ χοντρικά πώς συμπεριφέρεται το πανελ σε σχετικά νορμάλ-πραγματικές συνθήκες. Οι 20 oC θερμοκρασία περιβάλλοντος είναι μια αντιπροσωπευτική θερμοκρασία για ένα μεγάλο εύρος παραγωγικών ημερών στην Ελλάδα και ακόμα μεγαλύτερο εύρος στις πιο βόρειες ευρωπαικές χώρες , πχ Γερμανία όπου μιλάμε για τη Μεκα των φ/β με πολλαπλασια εγκατεστημένη ισχύ από ότι όλος ο πλανήτης μαζί. Αν σκεφτείς μάλιστα οτι μιλάει για κλίση πλαισίου 45 μοίρες ,τότε δε θα μπορούσε να είναι περισσότερο "φωτογραφικό" για την περίπτωση της Γερμανίας ή τέλοσπάντων για χώρες του πλανήτη με ανάλογο κλίμα .

 

Οι συνθήκες STC και NOCT είναι αρκετά διαφορετικές όπως σωστά παρατηρείς. Για να μπορεσεις να επαληθεύσεις την ισχύ NOCT του πίνακα των τεχνικών φυλλαδίων , με τη βοήθεια του θερμοκρασιακού συντελεστή ποσοστιαίας μείωσης ισχύος θα πρεπει να έχεις μια Ισχύ αναφοράς από την οποία να αφαιρέσεις το γινόμενο :

θερμ.συντ. ισχύος Χ (Θερμοκρασία NOCT - Θερμοκρασία Αναφοράς) Χ Ισχύς Αναφοράς

 

Κατά την ταπεινή μου άποψη η Θερμοκρασίας Αναφοράς συνταυτίζεται με αυτή στις STC ,δηλαδή 25oC κυψέλης και η Ισχύς αναφοράς μετράται εργαστηριακά ή τέλοσπάντων μοντελοποιείται με προχωρημένους μαθηματικούς τύπους , αυτό δεν το γνωρίζω με ακρίβεια, σε συνθήκες 800W/m2 , Tcell = 25 oC , A.M.= 1.5 Και ταχύτητα ανέμου 1 m/sec , δηλαδή ουσιαστικά συνθήκες NOCT αλλά με "ψυχρή" κυψέλη.

 

@Miltos

Ελπίζω τα παραπάνω να δίνουν μια κάποια απάντηση;

 

 

EDIT:

 

Ωπ! φίλε astrah απάντησες όταν έγραφα.

 

Σίγουρα θα υπάρχουν ,αλλά ποιες κρυσταλλικές μεγάλες εμπορικές έχεις υπόψη ,θα με γλιτώσεις από το ψαξιμο, ειλικρινά δε το είχα παρατηρήσει έως τώρα. Μιλάμε για NOCT 40 oC , 39.5 για την ακρίβεια

Edited by rodag
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα υπάρχουν ,αλλά ποιες κρυσταλλικές μεγάλες εμπορικές έχεις υπόψη ,θα με γλιτώσεις από το ψαξιμο, ειλικρινά δε το είχα παρατηρήσει έως τώρα. Μιλάμε για NOCT 40 oC , 39.5 για την ακρίβεια

 

:smile: Θα παρέθετα... αλλά με προβλημάτισες με το " μεγάλες εμπορικές " ... Γενικά έχω έναν δικό μου τρόπο επιλογής υλικών... "άλλα κριτήρια..." και δεν "ψαρώνω" με μεγάλες διαφημιστικές καμπάνιες... προτιμώ πιστοποιημένα υλικά από όσο το δυνατό περισσότερους φορείς, και πιστοποιήσεις για συγκεκριμένα τεχνικά χαρακτηριστικά...

 

Ωστόσο.... για όσους δεν το γνωρίζουν (είμαι σίγουρος ότι εσύ το ξέρεις) θα τους παραπέμψω στο http://www.photon-database.com/...

Και επιπλέον... γιατί όχι ελληνικά... :P

Link to comment
Share on other sites

Μα αν έχουν τόσο ξεχωριστά χαρακτηριστικά τα Silcio είναι να απορεί κανείς που δεν διαφημίζει η εταιρεία τα προιόντα της. Μιλάμε για ...διαστημικό NOCT.

Ψάχνω Schott,Aleo,Solarworld,Bosch,REC,Sharp,Kyocera,Suntech,Yingli και σε κρυσταλλικό δεν ύπάρχει τίποτα ούτε καν να πλησιάζει αυτά τα νούμερα.Και μιλάμε για κατασκευαστές με...αδένες :grin: , όχι ψέματα

 

Εδώ τα Κορεατάκια κάναν άλματα πάνω στα S-Energy για να τα διαφημίσουν :mrgreen: , εμεις τα Ελληνάκια,αν έχουμε ειδικά τόσο δυνατό χαρτί στα χέρια μας,τί περιμένουμε;

Link to comment
Share on other sites

Το αν διαφημίζονται ή όχι έχει να κάνει και με την δυνατότητα παραγωγής για την ζήτηση που υπάρχει... και από ό,τι ξέρω.... υπάρχει αρκετή ζήτηση.... ;)

 

σε p.m. μπορώ να σου δώσω εταιρίες με κάτω των 45οC... (γιατί δεν θέλω να κάνω διαφήμιση σε κανέναν...!!!!!)

Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.