Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταφορά ΟΓ (σε ΤΜ3) σε ΕΓΣΑ87


Recommended Posts

Θέλω να κάνω ένα τοπογραφικό που σύμφωνα με τους νέους νόμους πρέπει να είναι σε ΕΓΣΑ87. Τα στοιχεία που έχω δίνουν συντεταγμένες ΟΓ/ΡΓ σε ΤΜ3. Πώς θα γίνει η μεταφορά σε ΕΓΣΑ αφού με οποιοδήποτε τρόπο μετατρέψω τα σημεία, λόγω ανακριβειών, στο μετασχηματισμό δε θα βγουν ευθεία;

Να περάσω την ΟΓ με το μάτι, βάζοντάς την στα όρια των κτιρίων;

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου να δουλέψεις σε 3 μοιρών όλο το σχέδιο και να παραθέσεις δύο πινακάκια ένα με συντεταγμένες 3 μοιρών και ένα με συντεταγμένες ΕΓΣΑ (αναφέροντας ότι πρόκειται για μετασχηματισμό).

Link to comment
Share on other sites

"σύμφωνα με τους νέους νόμους πρέπει να είναι σε ΕΓΣΑ87"

 

συνάδελφοι η γνώμη σας ποια είναι?

η εμπ 3 μοιρών δεν αποτελεί κρατικό σύστημα αναφοράς?

σώνει και καλά εγσα?

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα ΤΜ3, κατά την γνώμη μου, όπως και πολλών άλλων συναδέλφων, είναι το καλύτερο σύστημα αναφοράς που μας προέκυψε τα τελευταία χρόνια. Το 95% των πράξεων εφαρμογής στην Ελλάδα έγιναν επιτυχώς με αυτό το σύστημα. Είναι ένα κρατικό Σύστημα αναφοράς (χωρίς κλίμακες) που δεν πρέπει να το « πειράζουμε». Κάνε αυτό που λέει ο agios. Έναν πίνακας με συν/νες της πράξης ΤΜ3 (θα είναι ο οδηγός) και έναν από μετατροπή σε ΕΓΣΑ αφιερωμένο …στον Παπακωνσταντίνο – Συφουνάκη.

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικά που συνέταξα κάποια τέτοια τοπογραφικά, στο πινακάκι συν/νων έγραψα "Κρατικό σύστημα συν/νων ΤΜ3".

Και 2-3 ακόμη συνάδελφοι που το συζήτησα, μια απο τα ίδια.

Εξάλλου όπως ξανάγραψα, και οι μελετητές (δε ξερω αν γινεται παντού) πήραν τα διασωθέντα τριγωνομετρικά μιας περιοχής, τα έκαναν ΚΑΙ αυτοί μετατροπή σε ΤΜ3 και "δούλεψαν" τις επεκτάσεις. Εφόσον έκανε ο μελετητής μετατροπή, γιατί να μην κάνει και ο Χ μηχανικός μετατροπή τμ3 σε εγσα;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτής της λογικής είμαι, με πινακάκι. Ναι αλλά:

1) Οι μετρήσεις στο πεδίο σε ποιό σύστημα θα γίνουν;

2) Ο κάνναβος σε οποιό σύστημα θα είναι;

Αν απαντάτε "ΤΜ3" στις δύο παραπάνω ερωτήσεις, τότε αυτό που άλλαξε (με τον 4014 και τα παρελκόμενα) σε πολλές περιπτώσεις εντός σχεδίου είναι ένας επιπλέον πίνακας στο σχέδιο που θα έχει τις μετατροπές ΤΜ3->ΕΓΣΑ87, σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.