Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρήση καθρέπτη για ηλιακό θερμοσίφωνα


Recommended Posts

Γειά σας,

 

έχω το εξής πρόβλημα με τον ηλιακό θερμοσίφωνα: Από τέλη Σεπτέμβρη μέχρι τέλη Απριλίου βρίσκεται στη σκιά του μπροστά ηλιακού με αποτέλεσμα να μην έχω ζεστό νερό ακόμα και τις ηλιόλουστες μέρες. Από τέλη Απριλίου δουλεύει μια χαρά. Ο κατασκευαστής είναι άφαντος (πολυκατοικία 10 ετών), σκέφτηκα να απευθυνθώ σε σιδερά να κατασκευάσει μια βάση ώστε να υπερυψωθεί ο ηλιακός μου κατά ένα μέτρο περίπου αλλά είναι σε δυσπρόσιτο και επικίνδυνο σημείο για εργασίες (στη άκρη στο δώμα με 30 μέτρα κενό πιο δίπλα) και δεν αναλαμβάνει κανείς...

Θέλω τη γνώμη σας σε μια σκέψη που έκανα: είναι δυνατόν να βελτιωθεί η απόδοση του ηλιακού κατά τους χειμερινούς μήνες με την τοποθέτηση από πάνω ενός καθρέπτη με κατάλληλη κλίση ώστε να εκτρέπει την ηλιακή ακτινοβολία πάνω στο πάνελ του; Κάτι τέτοιο θα δημιουργούσε πρόβλημα το καλοκαίρι (σκιά όταν ο ήλιος θα είναι πιο ψηλά ή ακόμα χειρότερα υπερθέρμανση? )

Επίσης αν έχετε κάποια άλλη ιδέα για να λυθεί το πρόβλημα παραπάνω από ευπρόσδεκτη!

 

Ευχαριστώ!

Edited by HighLow
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αυτό που λέει ο sdim ή σε συνεννόηση με τον ιδιοκτήτη του μπροστινού ηλιακού που σε "κρύβει", με δικά σου έξοδα να τον μετατοπίσεις τόσο όσο να μην έχεις πρόβλημα, εφόσον κάτι τέτοιο είναι εφικτό.

Ο καθρέπτης μου φαίνεται λίγο μπακαλίστικη λύση, ενώ θεωρώ ότι θα πρέπει να έχει ένα σημαντικά μεγάλο μέγεθος για να κάνει δουλειά, που σίγουρα περισσότερα προβλήματα θα δημιουργήσει, παρά θα επιλύσει!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με mechpanos και βέβαια σκέψου και το πρόβλημα στήριξης με αντοχή σε ανέμους, το πρόβλημα υπολογισμού / τοποθέτησης στη σωστή γωνία και βέβαια ποτέ καθρέπτη από γυαλί γιατί σπάει,,,

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Τελικά βρέθηκε ο σιδεράς ο σωστός και ο ηλιακός σηκώθηκε 1 μ. με σιδερένια βάση.

Σχετικά με τις απαντήσεις, δεν ήταν εφικτή ούτε η επέκταση με επιπλέον πάνελ, ούτε η μετακίνηση. Οι ηλιακοί είναι τσίμα-τσίμα στην σκεπή του δώματος (όχι στην ταράτσα της πολυκατοικίας).

 

Κόστος 350 ευρώ η βάση και η τοποθέτησή της και 150 ευρώ ο υδραυλικός για αποσυναρμολόγηση, και επανατοποθέτηση του ηλιακού. Σύνολο 500... όχι και λίγα, αλλά τώρα έχω ζεστό νερό σε κάθε λιακάδα, και η βάση θα μείνει και για τον επόμενο ηλιακό όταν αυτός παραδώσει....

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

απορια

πως καταφερες να μπεις στη σκια του μπροστινου ηλιακου?

αγορασες ηλιακο αφου τοποθετηθηκε ο μπροστινος και απλα τοποθετηθηκε λαθος η οταν αγορασε ο μπροστινος ηλιακο τον εβαλε μπροστα σου?

 

εκτος βεβαια αν τα ειχε εγκαταστησει ο κατασκευαστης (που εψαχνες και δεν εβρισκες) και απλα οταν παρελαβες το διαμερισμα το καταλαβες.

Edited by pankrok
Link to comment
Share on other sites

απορια

πως καταφερες να μπεις στη σκια του μπροστινου ηλιακου?

αγορασες ηλιακο αφου τοποθετηθηκε ο μπροστινος και απλα τοποθετηθηκε λαθος η οταν αγορασε ο μπροστινος ηλιακο τον εβαλε μπροστα σου?

 

εκτος βεβαια αν τα ειχε εγκαταστησει ο κατασκευαστης (που εψαχνες και δεν εβρισκες) και απλα οταν παρελαβες το διαμερισμα το καταλαβες.

 

Το Β. Όταν αγόρασα το διαμέρισμα ήταν ήδη εγκατεστημένοι οι ηλιακοί... μάλιστα έτρωγε σκιά το πρωί και από αυτόν που ήταν δίπλα του(ανατολικά του) από το μεσημέρι και μετά έτρωγε σκιά από τον μπροστά...

 

 

 

Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Γιάννης

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.