Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα ΥΔΕ σε εστιατόριο. Με τους ΔΔΕ τι κάνουμε;


Recommended Posts

 

 

Edit:

Συγνώμη ρε παίδες, για να το καταλάβω:

Υπάρχουν φριτέζες τριφασικές σε σύνδεση τριγώνου, που ο κοινός κόμβος (ο υποτιθέμενος ουδέτερος) συνδέεται με το σασί και τον αγωγό γειώσεως;

Αυτό εννοείτε;

Ακριβως αυτο..

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Υπάρχουν φριτέζες τριφασικές σε σύνδεση τριγώνου, που ο κοινός κόμβος (ο υποτιθέμενος ουδέτερος) συνδέεται με το σασί και τον αγωγό γειώσεως;

Αυτό εννοείτε;

 

Αλέξη, σε ξέρω για σπίρτο, αυτο πως σου ξέφυγε? :grin:

Link to comment
Share on other sites

Μιλτο για να λεω οτι κλεινουν κυκλωμα μεσω γειωσης το εχω ψαξει,δεν το λεω απλως επειδη δεν εχει ουδετερο..Αντιστασεις που να δουλευουν με 400V σιγουρα δεν εχω δει..

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να έχει έρθει έτσι από τον κατασκευαστή... κάποιος θα έβαλε το χέρι του.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτο..

 

 

:shock: :shock: :shock: :confused:

 

Καλά, δεν μπορώ να το φανταστώ, αλλά -αν είναι έτσι- ποιο ακριβώς είναι το δίλημμα για τον συντάκτη της ΥΔΕ;

 

Αν κατάλαβα καλά το ερώτημα μετασχηματίζεται σε:

"Αν διαπιστώσουμε σε επαγγελματικό εξοπλισμό ότι το σασί έχει άμεση ηλεκτρική σύνδεση με την φάση, μπορούμε να αγνοήσουμε την ανυπαρξία ΔΔΕ και να συμπληρώσουμε την ΥΔΕ σαν να μην τρέχει τίποτα;"

 

Καταλαβαίνω καλά το δίλημμα;

Link to comment
Share on other sites

:shock: :shock: :shock: :confused:

 

 

"Αν διαπιστώσουμε σε επαγγελματικό εξοπλισμό ότι το σασί έχει άμεση ηλεκτρική σύνδεση με την φάση, μπορούμε να αγνοήσουμε την ανυπαρξία ΔΔΕ και να συμπληρώσουμε την ΥΔΕ σαν να μην τρέχει τίποτα;"

 

Καταλαβαίνω καλά το δίλημμα;

 

Αυτό δεν είναι δίλλημα, :roll: είναι προμελετημένο έγκλημα :twisted:

 

Οταν μετα παω εγω(μετα απο χρονια εννοω) να συμπληρωσω την ΥΔΕ τι κανω;

 

Ότι κάνω κ εγώ σε τέτοιες περιπτώσεις

‘’Θα τραβάς τις κωλότριχες σου μέχρι να τις κανείς τιράντες’’ :D :D

Συγγνώμη παίδες αλλά δεν άντεχα να μην το γράψω :oops: ( αν θέλετε το διαγράφεται , αν κ το ξέρω)

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση να έχει έρθει έτσι από τον κατασκευαστή... κάποιος θα έβαλε το χέρι του.

Οπως ειπα το εχω δει σε αρκετες περιπτωσεις σε διαφορετικα μαγαζια(μιλαω παντα για παλια μηχανηματα ετσι; ) Θεωρω απιθανο να πειραχτηκαν ολα.

Αληθεια εγω ποτε ειπα οτι το σασι εχει αμεση ηλεκτρικη συνδεση με τη φαση;Για τον ουδετερο μιλησα..

Link to comment
Share on other sites

Άντε λοιπόν, διευκρινίστε τι εννοείτε! :wink:

 

Edit:

Έχω πάντως την εντύπωση ότι εδώ και πολλές δεκαετίες τα πρότυπα για τις συσκευές επιβάλλουν τα μεταλλικά μέρη του περιβλήματος να γειώνονται για να λειτουργήσουν οι διατάξεις ασφαλείας που προστατεύουν από έμμεση επαφή...

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Μπερδευτηκα... Τελος παντων. Οπως και να εχει φιλε θεωρω οτι δεν υπαρχει περιπτωση ανθρωπος υπευθυνος να υπογραψει για εγκατασταση με τετοιες ελλειψεις και λαθη.

Αν θες να κοιμασαι ησυχος πεισε τους να κανουν τις αλλαγες που επιβαλλονται

Θεωρω αυτονοητο οτι θα μπουν δδε. Τωρα ποσοι? Εσυ θα το κρινεις, αν βεβαια συμφωνησουν και δεν φωναξουν κανεναν υπογραφακια να τελειωνουν με την υδε.

Σημειωσες τι αναχωρησεις εχει ο γενικος πινακας, ποσα κυκλωματα φωτισμου και πριζες κτλ εχει?

Οι συσκευες που λες οτι τροφοδοτουνται με καλωδιο 4πολικο και δεν εχουν γειωση, και γειωνουν το σασι με τον ουδετερο, ας τραβηξουν εξτρα καλωδιο απο τον πινακα για γειωση και ας αφησουν τις ταρζανιες.

 

Αλεξη, πως γινεται οι αντιστασεις των φτιτεζων να ειναι συνδεδεμενες σε τριγωνο και να εχουν κοινο κομβο? Αυτο διαβασα στην αρχη και κολλησα...

 

Αντε, ενα τελευταιο edit: αν χασεις την δουλεια μην αισθανθεις βλακας. Δεν θα εισαι ουτε ο πρωτος ουτε ο τελευταιος. Μην συμβιβαστεις παντως. Οτι λενε οι κανονες της τεχνης κ της επιστημης. Εσενα θα τραβανε στα δικαστηρια οταν θα συμβει κατι.

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.