Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασφαλιστικές εισφορές, τέλη και Ν.4014


Recommended Posts

To IKA μάλλον μπήκε στην μέση μετά από καταγγελία.

Η Εγκ. Ε41/401-17/10/2011 και ειδικότερα η παρ. 3α περιγράφει ακριβώς τι πρέπει να κάνει το ΙΚΑ.....

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, έπειτα από καταγγελία ήρθε το ΙΚΑ και μέτρησε Η/Χ (ανοικτό). Σε ανάλογη περίπτωση που υπήρχαν Η/χ ανοιχτοί , υπολόγισε ο συνάδελφος ως ΥΔΒΧ τους Η/Χ που ξεπερνούσαν το επιτρεπόμενο ποσοστό τους, και με αναλυτικό τους ΗΧ μέχρι το επιτρεπόμενο ποσοστό τους. Από τις ερωτοαπαντήσεις θα μπορούσε να θεωρήσει κανείς ότι και αυτό σωστό είναι, το ΙΚΑ όμως πως να καταλάβει κάτι ανάλογο όταν αυτό μέτρησε π.χ. 140 τ.μ. ΗΧ και βλέπει τακτοποιημένους ΗΧ π.χ. 100 τ.μ. ως ΥΔΒΧ και 1 ΠΠ για τα 40 τ.μ.?

Link to comment
Share on other sites

Μια δήλωση του ιδιοκτήτη, προς το ΙΚΑ, ότι, αυτό που αναγράφεται στην δήλωση υπαγωγής είναι το ίδιο με αυτό που μέτρησε το ΙΚΑ, πιστεύω πως αρκεί.

 

Τώρα αν ο μηχανικός κακώς το δήλωσε έτσι, δεν είναι θέμα του ΙΚΑ....

 

(Δε με λες, μιλάμε για ΗΧ 140μ2, ή ήταν ατυχές (μεγάλο) το παράδειγμά σου?)

Link to comment
Share on other sites

Περιμετρικά εξωτερικά του ισογείου και του α' ορόφου έχουν κατασκευασθεί υποστυλώματα και έχει προεκταθεί η υπερκείμενη πλάκα και συνολικά τα τ.μ. που περικλέιοντα από τα υποστυλώματα και τους εξωτερικούς τοίχους είναι 140 τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχουν αμφιβολίες ας ζητήσουν από την ΥΔΟΜ έλεγχο της δήλωσης.

 

Όπως σου είπα και παραπάνω οι οδηγίες που έχουν λάβει είναι σαφέστατες. Βάζουν το φάκελο σε εκκρεμότητα μέχρι νεοτέρας.

Διάβασε την εγκ. που σου έγραψα παραπάνω και θα καταλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνετε τελικά με τις εισφορές ! Εχουμε κάτι νεότερο ; Εχω τρελαθεί , δεν ξέρω τι να πω στους πελάτες μου . Αν τους πω ότι ενδεχομένως χρωστάνε και μερικά χιλιαρικα στο ΙΚΑ σίγουρα θα με πουν μέχρι και απατεώνα στην καλύτερη Τρελό για δέσιμο ! Ποιους βολεύει άραγε όλο αυτό το τζερτζελο και δεν το αποσαφηνιζουν ;;;

 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα στην πολεοδομία της Ξανθης και μου βεβαίωσαν οτι δεν απαιτείται τίποτα απο το ικα για νομιμοποίηση αυθαιρέτου. Ενω στην πολεοδομία Καβάλας μου είπαν ακριβώς τα αντίθετα.

Απο οτι φαίνεται στην Ελλάδα κάθε πολεοδομία υπάγεται σε διαφορετικό κράτος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.