Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασφαλιστικές εισφορές, τέλη και Ν.4014


Recommended Posts

Τα ιδια Παντελη μου τα ιδια Παντελακη. Το ΙΚΑ ειχε κανει το ιδιο με τον Ν.3843/10 και τελικως υποχωρησε. Ελπιζω να συμβει το ιδιο. Τα ΜΜΕ θα βγουν και θα πουν τα δικα τους σπερνοντας πανικο και εμεις θα απανταμε κλασσικα σε τηλεφωνηματα πανικοβλητων αυθαιρετουχων ενω ταυτοχρονα και οσοι ηταν στο τσακ να ενταχθουν, θα αναμενουν....

Η προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι ειναι αδικο να δημιουργουνται αυθαιρετουχοι δυο ταχυτητων, αυτοι που πιαστηκαν στην δαγκανα και αυτοι που γλιτωσαν. Τα οφελη για να προσελθουν αφορουν ολους και οχι μονο τους τυχερους που δεν εχουν ανοικτους λογαριασμους με το ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια το ΙΚΑ παιζει με τις λεξεις. Αλλα λογια να αγαπιομαστε... Θα πληρωσουν και τις εισφορες και τα τελη γιατι τα τελη... δεν ειναι προστιμο... Τετοιες αιλουροειδεις κινησεις κανουν οι δικηγορισκοι... οχι οι μηχανικοι. Αλλα οταν το ΙΚΑ ειναι χρεωκοπημενο, τι να περιμενεις.

 

Εγω θα περιμενω την νομοθετικη ρυθμιση του ΥΠΕΚΑ... (δηλαδη καληνυχτα, σημερα ειχα ραντεβου με την Διευθυνση Πολεοδομικου Σχεδιασμου για αλλο θεμα, ταξιδεψα 300 χιλιομετρα για να συναντησω τελικα στον 3ο οροφο του Υ.ΠΕ.ΚΑ.... μονο τις γραμματεες του πρωτοκολλου.... Ολοι οι αλλοι ειχαν δηλωσει ασθενεις και αποντες... :shock: )

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη καληνυχτα, σημερα ειχα ραντεβου με την Διευθυνση Πολεοδομικου Σχεδιασμου για αλλο θεμα, ταξιδεψα 300 χιλιομετρα για να συναντησω τελικα στον 3ο οροφο του Υ.ΠΕ.ΚΑ.... μονο τις γραμματεες του πρωτοκολλου.... Ολοι οι αλλοι ειχαν δηλωσει ασθενεις και αποντες... :shock: )

 

 

Πολυ απλα αυριο εχει απεργια και το εκαναν 5ημερο.

Και μετα μου λετε να απεργησω.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα, καθε μερα και ενα νεο φρουτο.

Στην ουσια.

1. Για εκδοση ΟΑ κανονικατατα πληρωνεται ΙΚΑ μαζι με τις προσαυξησεις

2. Τα βεβαιωμενα προστιμα πριν την ισχυ του 4014 δεν διαγραφονται

3. Μετα την ισχυ του 4014 δεν βεβαιωνονται προστιμα (ή δεν ισχυουν αν υπαχθεις στο Νομο)

......

terry μή βιάζεσαι και τρομοκρατείς τα πλήθη :shock: ... σε αυτές τις περιπτώσεις δεν ισχύει το "όποιος μιλήσει τελευταίος"...

Προφανώς οι του ΙΚΑ πάνε να βγάλουνε μερικά από τα "σπασμένα" τους...

αλλά πιστεύω ότι οι πολεοδομίες, οι οποίες πρόκειται να εκδώσουν τις σχετικές δοιηκητικές πράξεις, πρώτιστα εφαρμόζουν την νομοθεσία όπως την ερμηνεύει το "αφεντικό" τους (ΥΠΕΚΑ/ΔΟΚΚ) και το αφεντικό έχει μιλήσει (α.π.9560/3-5-2012).

Βέβαια αν ο ΔΟΚΚ κάνει κωλοτούμπα το ξανασυζητάμε (που δεν το νομίζω)... μέχρι νεοτέρας ΔΕΝ χρειάζεται ΙΚΑ για την έκδοση Α.Δ. εντός τριετίας.

Edited by kontegr
Link to comment
Share on other sites

και επίσης να προσθέσω στο προηγούμενο μου πόστ ότι, δεν νομίζω ότι ο ΔΟΚΚ θα ανακαλέσει, διότι μερίμνησε επιπροσθέτως επι του θέματος με τον Ν.4067 (αρθ.30/περ.3γ) και έγινε η ανάκληση της επίμαχης φράσης «και επέρχονται οι συνέπειες των παραπάνω διατάξεων» από το αρθ.26 που είχε δημιουργήσει το μπέρδεμα και τις παρερμηνείες αρχικά στον Ν.4014....

Άρα πώς είναι δυνατόν "κάποιο" ΙΚΑ να προσπαθεί να καταστρατηγήσει τους Νόμους του κράτους ?? Θα πάρουν τα @ρχ... τους και να πάνε να ψάχνουν το χρήμα από τους υπαλλήλους τους που γεννούσαν καμιά 100αριά φορές...

Edited by kontegr
Link to comment
Share on other sites

Το έγγραφο http://static.diavge...691ΩΓ-49Ε για όποιον το θέλει...

Πρέπει να περιμένουμε αντίδραση από τη ΔΟΚΚ αφού το έγγραφο κοινοποιείται και εκεί;;;;;

Edited by Faethon11
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, παιδιά, αναφορικά με τις ασφαλιστικές εισφορές στις άδειες νομιμοποίησης, να περιμένετε ¨τούμπα¨ από την ΔΟΚΚ.

 

Όπως και να το κάνουμε, οι ασφαλιστικές εισφορές πρέπει να πληρωθούν... αλλά χωρίς πρόστιμο. Σαν να βγαίνει τώρα η άδεια.

Στο μόνο που συμφωνώ με το ΙΚΑ είναι αυτό. Βέβαια, για να μην κρύβομαι πίσω από το δάκτυλο μου, μεθαύριο που θα πάω στην ΥΔΟΜ

για Άδεια Νομιμοποίησης (έχοντας ενταχθεί στον 4014/2011) αν ο ελεγκτής μου ζητήσει χαρτί από το ΙΚΑ θα του πω ότι, δεν προβλέπεται...

 

Και θα ζητήσω την άδεια χωρίς ... καθυστέρηση.

Link to comment
Share on other sites

Περιμενετε την νομοθετικη ρυθμιση που αναφερει η Καθημερινη στο Αρθρο της που υποτιθεται θα λυσει οριστικα το προβλημα 1 χρονο μετα την εναρξη του 4014/11. Ευελπιστω κατα την συνταξη της τροποποιησης να χρησιμοποιηθουν ολα τα συνωνυμα των λεξεων 'ασφαλιστικη εισφορα', 'προστιμο', 'τελος', προσαυξηση', 'φορος' βασει εγκεκριμενου λεξικού αποδεκτου απο το ΙΚΑ. 8-)

Edited by Silent Arrow
Link to comment
Share on other sites

Περιμενετε την νομοθετικη ρυθμιση που αναφερει η Καθημερινη στο Αρθρο της που υποτιθεται θα λυσει οριστικα το προβλημα 1 χρονο μετα την εναρξη του 4014/11. Ευελπιστω κατα την συνταξη της τροποποιησης να χρησιμοποιηθουν ολα τα συνωνυμα των λεξεων 'ασφαλιστικη εισφορα', 'προστιμο', 'τελος', προσαυξηση', 'φορος' βασει εγκεκριμενου λεξικού αποδεκτου απο το ΙΚΑ. 8-)

 

χαχαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.