Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασφαλιστικές εισφορές, τέλη και Ν.4014


Recommended Posts

Τι να σου πω..

Μαλλον τους ξεφυγε.

 

λες να μπέρδεψαν το συντακτικό????? (Δυο αρνήσεις ----> μια κατάφαση...... ΔΕΝ οφείλουν.... ΜΗ βεβαιωθείσες)

 

Όλα να τα περιμένεις....

 

 

 

 

 

 

 

κι ένα ΟFF TOPIC με το συντακτικό....

 

" Η δασκάλα στο δημοτικό μας έλεγε ότι ένα ΚΟΜΜΑ μπορεί να μας καταστρέψει όλη τη ΣΥΝΤΑΞΗ.....

 

ΤΩΡΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ τι ακριβώς εννοούσε"

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

To YΠΕΚΑ μπορεί να εννοεί αυτά που θέλει. Το ΙΚΑ όμως , που εποπτεύεται από άλλο Υπουργείο , κάτι τέτοια τα μασάει. Αν δεν δείτε εγκύκλιο του ΙΚΑ που να δίνει την ίδια ερμηνεία με αυτή του ΥΠΕΚΑ θα μπλέξουμε.

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα γραψει και γω

 

 

Συμφωνω οτι ξεκαθαριστηκε. Το θεμα ειναι να το καταλαβει και το ΙΚΑ. Εκτος και αν παψουν οι πολεοδομιες να ζητανε εντυπο απο το ΙΚΑ στην περιπτωση εκδοσης ΟΑ.

 

 

 

Δες και το μαυρισμενο σκελος.

Link to comment
Share on other sites

Kappa, ωραίο το off topic σχόλιο που έκανες πριν.

Έκανα λάθος ερμηνεία.

Με λίγα λόγια δεν χρειάζεται αναγγελία στο ΙΚΑ......? βάζω και ερωτηματικό γιατί δεν ξέρω τι θα ξημερώσει αύριο.....

Κι οι ΥΔΟΜ έχουν ενημερωθεί .. οπότε δεν χρειάζεται να ζητάνε χαρτιά από το ΙΚΑ....???

Link to comment
Share on other sites

Kappa, ωραίο το off topic σχόλιο που έκανες πριν.

Έκανα λάθος ερμηνεία.

Με λίγα λόγια δεν χρειάζεται αναγγελία στο ΙΚΑ......? βάζω και ερωτηματικό γιατί δεν ξέρω τι θα ξημερώσει αύριο.....

Κι οι ΥΔΟΜ έχουν ενημερωθεί .. οπότε δεν χρειάζεται να ζητάνε χαρτιά από το ΙΚΑ....???

 

Φαντάζομαι ότι εφόσον οι ΥΔΟΜ ενημερωθούν (κατόπιν παράκλησης της ΔΟΚΚ προς τους παραλήπτες μια και ΔΕΝ στέλνει απευθείας στις ΥΔΟΜ το έγγραφο) ΔΕΝ θα ζητάνε αναγγελία στο ΙΚΑ (εκτός από περιπτώσεις που υπολείπονται εργασίες αποπεράτωσης), οπότε από κει και πέρα ας βγάλουν τα μάτια τους μεταξύ τους ΥΠΕΚΑ και ΙΚΑ.....

Link to comment
Share on other sites

To YΠΕΚΑ μπορεί να εννοεί αυτά που θέλει. Το ΙΚΑ όμως , που εποπτεύεται από άλλο Υπουργείο , κάτι τέτοια τα μασάει. Αν δεν δείτε εγκύκλιο του ΙΚΑ που να δίνει την ίδια ερμηνεία με αυτή του ΥΠΕΚΑ θα μπλέξουμε.

 

Αν οι ΥΔΟΜ εφαρμόζοντας την ερμηνεία της δικής τους προϊσταμένης αρχής (ΥΠΕΚΑ) δεν ζητάνε αναγγελία στο ΙΚΑ... ας τα βρουν μεταξύ τους μετά.....μακριά από εμάς

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, πάλι καλά που ο πελάτης μου έχει τελειώσει το ακίνητο. Η ΥΔΟΜ της περιοχή μου έχει ήδη ενημερωθεί... πρωί - πρωί κιόλας!!!!

Κι όσο αφορά στην σχέση ΥΠΕΚΑ vs ΙΚΑ...... ο Κουτρουμάνης τι έκανε όταν συνυπέγραφε τον Ν. 4014/11!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, πάλι καλά που ο πελάτης μου έχει τελειώσει το ακίνητο. Η ΥΔΟΜ της περιοχή μου έχει ήδη ενημερωθεί... πρωί - πρωί κιόλας!!!!

Κι όσο αφορά στην σχέση ΥΠΕΚΑ vs ΙΚΑ...... ο Κουτρουμάνης τι έκανε όταν συνυπέγραφε τον Ν. 4014/11!!!!

 

... τότε υπήρχε ακόμα η μαγική φράση - πάτημα του ΙΚΑ "και επέρχονται οι συνέπειες"......

Link to comment
Share on other sites

Μα το ¨επέρχονται οι συνέπειες¨ αφορούσε τα πρόστιμα ανέγερσης - διατήρησης. Λέει πουθενά ο ΓΟΚ ότι, αν βγάζεις οικοδομική άδεια κάνεις αναγγελία στο ΙΚΑ για να πληρώσεις ένσημα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.