Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασφαλιστικές εισφορές, τέλη και Ν.4014


Recommended Posts

Πάλι στο μηδέν είμαστε λοιπόν? Να πρέπει να ερμηνεύσουμε την ερμηνεία και πάλι να μην ξέρουμε τι θέλουνε να πούνε?

Πάντως, άσε στην άκρη τη λογική και το τι είναι δίκαιο και άδικο και το ποιος και γιατί θα πρέπει να πληρώσει ΙΚΑ και προσπάθησε να ερμηνεύσεις το Νόμο και τη εγκύκλιο όχι βάση του τι θα έπρεπε λογικά να ΄γίνει άλλα του τι ακριβώς λένε.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι γιατί μου φαίνεται σαφέστατο?

 

"Δεν οφείλονται αναδρομικά σημαίνει για ήδη εκτελεσμένες εργασίες είτε σε τακτοποιούμενα είτε σε νομιμοποιούμενα.

 

Δηλ. καλύπτει περιπτώσεις ήδη αποπερατωμένων ή για εργασίες που έχει δηλωθεί ότι είναι ΗΔΗ εκτελεσμένες (ΛΟΓΙΚΑ όχι μέχρι σήμερα αλλά μέχρι 28/7/2011 προκειμένου να ενταχθούν τα αυθαίρετα στον Ν.4014,).

 

Αυτονόητο ότι θα χρεωθούν εισφορές που αφορούν σε εργασίες που υπολείπονται ( λογικά υπολείπονταν στις 28/7/2011) για αποπεράτωση των χώρων. (Λογικότατο να μην τα χαρίζει ΚΑΙ αυτά)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω που βρίσκετε την ασάφεια... ΕΛΕΟΣ... μιλάμε ότι έχουμε αρχίσει μερικοί να έχουμε διαστροφικές τάσεις...

 

Είναι σαφέστατο... Δεν Πληρώνει ΙΚΑ όποιος ενταχθεί στον 4014 και βγάλει άδεια νομιμοποίησης εντός 3 ετών...

!ΤΕΛΟΣ!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

'Ετσι όπως μας καταντήσανε αλλού βλέπουμε κι αλλού κοιτάζουμε, τι να πεις. :shock:

Πάντως εγώ το έλεγα από την αρχή ότι το ΙΚΑ βαράει το δικό του βιολί στο θέμα της ερμηνείας του άρθρ 26 παρ 2, για τα προς νομιμοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω οτι ξεκαθαριστηκε. Το θεμα ειναι να το καταλαβει και το ΙΚΑ. Εκτος και αν παψουν οι πολεοδομιες να ζητανε εντυπο απο το ΙΚΑ στην περιπτωση εκδοσης ΟΑ.

 

Εκτιμω οτι πχ σε αδεια αποπερατωσης θα πληρωθουν ημερομισθια για τις εργασιες που ΘΑ γινουν απο δω και περα.

 

 

yannisk72

Μην ψαχνεις ψυλλους στα αχυρα.

Ηθικα και με τη λογικη μου, συμφωνουμε. Αλλα το εγγραφο του ΥΠΕΚΑ ειναι ξεκαθαρο.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς!!!!

Δεν μπορώ να καταλάβω που βρίσκετε την ασάφεια... ΕΛΕΟΣ... μιλάμε ότι έχουμε αρχίσει μερικοί να έχουμε διαστροφικές τάσεις...

 

Είναι σαφέστατο... Δεν Πληρώνει ΙΚΑ όποιος ενταχθεί στον 4014 και βγάλει άδεια νομιμοποίησης εντός 3 ετών...

!ΤΕΛΟΣ!

 

Έτσι ακριβώς!!!!

 

με μια μικρή εξαίρεση για κάτι που κι εγώ δεν είχα προσέξει αρχικά στη διατύπωση....

.....

Όπως επισήμανε και ο συνάδελφος Faethon11 σε άλλο τόπικ (και συμφωνώ μαζί του ως προς την ερμηνεία)

 

 

"Εγώ δεν μπορώ να καταλαβώ αυτό το "αναδρομικά μη βεβαιωθείσες ασφαλιστικές εισφορές".

 

Δηλαδή αν κάποιον τον έχει γράψει το ΙΚΑ οφείλει να πληρώσει τις ασφαλιστικές εισφορές χωρίς όμως το ανάλογο πρόστιμο; "

 

 

 

Έτσι ακριβώς όπως είναι διατυπωμένο... αυτό το συμπέρασμα βγαίνει.....

Link to comment
Share on other sites

"αναδρομικά μη βεβαιωθείσες ασφαλιστικές εισφορές".

 

Μιλαει για εργασιες που εχουν γινει και δεν εχουν πληρωθει ασφαλιστικες εισφορες, αλλα το ΙΚΑ δεν τις εχει βεβαιωσει (πχ δεν εγινε καταγγελια)

Link to comment
Share on other sites

"αναδρομικά μη βεβαιωθείσες ασφαλιστικές εισφορές".

 

Μιλαει για εργασιες που εχουν γινει και δεν εχουν πληρωθει ασφαλιστικες εισφορες, αλλα το ΙΚΑ δεν τις εχει βεβαιωσει (πχ δεν εγινε καταγγελια)

 

Ακριβώς!!!! Άρα εξαιρεί τις ΗΔΗ βεβαιωθείσες ασφαλιστικές εισφορές που αφορούν στο αυθαίρετο.... αλλά χαρίζει τα πρόστιμά τους...

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.