Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ σε διαμέρισμα αποβιώσαντος


polytropos

Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους....έχω μια παρόμοια περίπτωση που ο ιδιοκτήτης δεν είναι εν ζωή και πρέπει να εκδόσω το ΠΕΑ το συντομότερο για το πρόγραμμα εξοικονομώ. να ζητήσω μια υπεύθυνη δήλωση του εν ζωή κληρονόμου που να γράφει τί ακριβώς (για να είναι όσο το δυνατον πιο 'εντάξει'?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

@anavatis

Από τις "Συχνές Ερωτήσεις" του προγράμματος:

 

30. Ερ.: Περιπτώσεις όπου αποκτήθηκε πρόσφατα ένα ακίνητο (π.χ. δωρεά, αγορά κ.λ.π.) και αποτελεί κατοικία του δικαιούχου αλλά δεν έχει δηλωθεί στο Ε1, θα μπορούσε να προσκομισθεί ο σχετικός τίτλος ιδιοκτησίας και να το ελέγξει η Τράπεζα;

Απ.: Στην περίπτωση που το ακίνητο αποκτήθηκε πρόσφατα, προσκομίζεται υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη (Παράρτημα IV-Δ) που αναγράφει «Απέκτησα το δικαίωμα πλήρους κυριότητας / ψιλής κυριότητας / επικαρπίας) του ακινήτου μετά την πλέον πρόσφατη υποβολή δήλωσης φορολογίας εισοδήματος. Χρησιμοποιείται/ ενοικιάζεται το ακίνητο ως κατοικία». Παράλληλα προσκομίζεται ο εν λόγω τίτλος ιδιοκτησίας καθώς και το πιστοποιητικό μετεγγραφής από το αρμόδιο υποθηκοφυλακείο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους....έχω μια παρόμοια περίπτωση που ο ιδιοκτήτης δεν είναι εν ζωή και πρέπει να εκδόσω το ΠΕΑ το συντομότερο για το πρόγραμμα εξοικονομώ. να ζητήσω μια υπεύθυνη δήλωση του εν ζωή κληρονόμου που να γράφει τί ακριβώς (για να είναι όσο το δυνατον πιο 'εντάξει'?

αν δεν ειναι εν ζωη ....

 

θα περιμενεις να ερθουν οι κληρονομοι

να δηλωσουν την κληρονομια

να αποδεχθουν και να ...συνεχισουν..

αλλοιως...

ποιός θα υπογραψει "περαιτερω" διαδικασιες????

 

[οπως και ο panos  προανεφερε...]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

δλδ δεν εκδίδω ΠΕΑ. εντούτοις, παραπάνω διαβάζω απόψεις ότι δύναται να προχωρήσει κανείς εφόσον ο σκοπός είναι η ενεργειακή κατάταξη του κτηρίου....δλδ αν δεν ήταν για πρόγραμμα τραπέζης θα προχωρούσαμε με μια υπεύθυνη δήλωση δηλώνοντας ένα όνομα εκ των εν ζωή κληρονόμων?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα....Αν δεν αποδεχθούν την κληρονομία δεν κάνεις τίποτα. Και πες ότι δεν την αποδέχονται, τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το γνωρίζω, δε νομίζω να είναι κάτι χρονοβόρο και σίγουρα μπορεί να προηγηθεί πριν το ΠΕΑ που είναι και το σωστό. Νομίζω ότι ο πελάτης σου μπορεί να αντιληφθεί αυτού του είδους την καθυστέρηση....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το γνωρίζω, δε νομίζω να είναι κάτι χρονοβόρο και σίγουρα μπορεί να προηγηθεί πριν το ΠΕΑ που είναι και το σωστό. Νομίζω ότι ο πελάτης σου μπορεί να αντιληφθεί αυτού του είδους την καθυστέρηση....

πολυ ορθα απαντησε ο ikaros 13

 

προκειται για διαδικασια που δεν ειναι χρονοβορα

 

αλλά  ειναι απαραιτητη να γινει

 

αλλοιώς δεν εχεις "νομιμο ιδιοκτητη" να σου υπογραψει οποιοδήποτε εγγραφο   χρειαζεται...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.