Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αερισμός λόγω αεροστεγανότητας


panos-vicious

Recommended Posts

Αναβιωνω το παρον για να ρωτηξω...

 

Εχω περιπτωση πελατη που θελει με το εξοικονομω να αλλαξει τα κουφωματα του.

Κλασσικα σιδερενια συρομενα δεκαετιας 80 με διπλο 4-8-4 τζαμακι.

Με κακη συναρμογη, να μπαζουν απο καθε χαραμαδα

Τον αερισμο θα τον υπολογισω με τους κλασσικους συντελεστες του πίνακα 3.26 στη σελίδα 82 της 1ης ΤΟΤΕΕ?

Συρομενα, μεν, ειναι, ψυκτρες δεν ξερω τι ειναι για να χρησιμοποιησω σιγουρα τους συντελεστες 5,30 και 6,80 για πορτα και παραθυρο αντιστοιχως

 

Μηπως να υπολογιζα αναλυτικα τον αερισμο του κουφωματος με τις χαραμαδες μια μια ξεχωριστα με τα αναλογουντα μηκη?

Μου επιτρεπεται?

Link to comment
Share on other sites

Εάν καλύπτεις τις προδιαγραφές του προγράμματος (30% του ΚΑ) χωρίς τον αναλυτικό υπολογισμό που περιγράφεις, ποιος ο λόγος να μπεις σε αυτή τη διαδιακασία; Για να φτιάξεις ένα σωστό "προσωρινό" ΠΕΑ;

Το αν σου επιτρέπεται δεν το γνωρίζω, αλλά θεωρώ πως σου επιτρέπεται οτιδήποτε μπορείς να το δικαιολογήσεις επαρκώς σε περίπτωση ελέγχου.

Link to comment
Share on other sites

Δε σου επιτρέπεται :smile: .

 

Γιατί <<Σε κάθε περίπτωση εξεταζόμενου κτηρίου..... λαμβάνεται η τιμή αερισμού των χαραμάδων από τον πιν. 3.26>> σελ. 80 ΤΟΤΕΕ1.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα... Κοινως, αν δεν εχω πιστοποιημενη αεροστεγανοτητα των κουφωματων που θα ενταξω στο προγραμμα αντι των παλαιων, θα εχουν τον ιδιο αεριστο λογω αεροστεγανοτητας με αυτα που μπαζουνε...

 

Το σπιτι, λογω παλαιοτητας αλλα και περιορισμενων επιλογων επιλεξιμων δαπανων αντιμετωπιζει καποια προβληματακια ενταξης του στο προβλημα.

Αφενος πολυ πολυ οριακα γινεται Δ απο Γ και αυτο μονο αφου δε λαβω υποψιν μου την υπαρξη των -χαλασμενων- τεντων στους συντελεστες σκιασης, μιας και παμε και για αντικατασταση τεντας.

 

Αλλα με αντικατασταση ΜΟΝΟ 4 συρομενων μπαλκονοπορτων και προσθηκη τεντων μπρος πισω ΔΕΝ πετυχαινω 30% του ΚΑ αναβαθμιση αλλα αλλαζω κατηγορια, λογω του οτι ειμαι πολυ πολυ κοντα στη Γ

Εγω θα προτιμουσα να πετυχω και το 30% της αναβαθμισης, γι αυτο εψαξα να αλλαξω την αεροστεγανοτητα των ηδη υπαρχοντων κουφωματων.

 

Θα προσπαθησω να τον πεισω το απογευμα να βαλει και καναν ηλιακο στο δωμα ή να εγκαταστησει συστημα αντισταθμισης στο λεβητα ΦΑ εξω συν θερμοστατικες κεφαλες στα θερμαντικα του για να πηδηξω 2 κατηγοριες αυτοματισμων και να ειμαι 100% μεσα...

 

Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Για ηλιακό, ουσιατικά δεν θα του προσφέρει και μεγάλη εξοικονόμηση, καθώς έχει ΖΝΧ από λέβητα ΦΑ.

Για αντιστάθμιση, δεν ξέρω εάν ο λέβητας του έχει τα "προσόντα" για τέτοιο σύστημα.

 

Μια χαρά είναι η αλλαγή κατηγορίας, τι το θέλεις το 30%;

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει ΕΙΤΕ να αλλαξει κατηγορια ΕΙΤΕ να πετυχω εξοικονομηση ενεργειας 30% του ΚΑ?

Δεν απαιτουνται και τα 2 δηλαδη, σιγουρα?

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα. Είτε το ένα είτε το άλλο. Έχω περάσει περιπτώσεις μόνο με αλλαγή κατηγορίας και κοντά στο 20% του ΚΑ. Έχουν ολοκληρωθεί ήδη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα 'θελα να ήξερα, τόοοοοοοσο πια βαρύ ήταν το "παράπτωμα" του Inzaghi που κάπου μπερδεύτηκε και είχε την εντύπωση πως έπρεπε να συντρέχουν και οι δύο προϋποθέσεις και κάποιος του έριξε -1.

Λοιπόν +1 από μένα για να έρθει "στα ίσα του".

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος, μάλλον, με συμπαθεί πάρα πολύ εδώ μέσα.

 

3η φορά μέσα σε εξαιρετικά σύντομο χρονικό διάστημα που καταψηφίζομαι δίχως λόγο κι αιτία.

Αν είναι κάθε μας απορία να καταψηφίζεται γιατί δεν ξέρουμε τις απαντήσεις και "ενοχλουύμε" τους λοιπούς συναδέλφους εδώ μέσα, τότε, αφενός όλοι θα ήμασταν στα κόκκινα, αφετέρου το φόρουμ δε θα είχε κανένα νόημα γιατί κανένας δε θα ρωτούσε (μιας και είναι κατακριτέο)

 

Τι να πω πια... :???:

 

Ευχαριστώ Πάνο!

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.