Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικίσκος άρδευσης σε χωράφι που έχει γίνει αίτηση για Φ/Β


Recommended Posts

χρήσιμα θεωρώ τα όσα ανάρτησε ο πάντα καλός και πρόθυμος συνάδελφος pavlos

 

το ότι ο οικίσκος αναφέρεται με ανώτερο εμβαδό 15 μ2 αφορά την κατασκευή με άδεια μ.κλ

Αν εκδόσεις άδεια δόμησης (όπως λέγεται πλέον), μπορεί ο οικίσκος σου να είναι και 45μ2

Τακτοποίηση με τον 4014 δεν μπορείς να τον κάνεις γιατί δεν μπορείς να δηλώσεις τη χρήση "ως οικίσκο Φ-Β" (χρήση που δεν υπάρχει μέχρι στιγμής)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο φίλος PAYLOS αναφέρει οτι καλύτερα θα ήταν να το νομιμοποιήσω . Απο την αλλη ο φίλος KANA αναφέρει οτι δεν μπορώ με βάση τον νόμο 4014 να το νομιμοποιήσω γιατί δεν υπάρχει νομοθεσία για χρήση σε φωτοβολταικά

 

Αρα που καταλήγουμε?

 

Θα ήθελα γιατί νομίζω ότι έχουν και άλλοι αυτό το πρόβλημα να βρεθεί ένα παραθηράκι για να μπορέσει αυτό το κτίσμα να παρουσιαστεί ως κατι..............δεν ξέρω τι.................

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Απο την αλλη ο φίλος KANA αναφέρει οτι δεν μπορώ με βάση τον νόμο 4014 να το νομιμοποιήσω γιατί δεν υπάρχει νομοθεσία για χρήση σε φωτοβολταικά

όχι ότι δεν υπάρχει νομοθεσία αλλά δεν έχεις χρήση Φ-Β ακόμη (επειδή δεν έχεις τα πάνελς)

Link to comment
Share on other sites

Με την οικ άδεια που θα βγάλεις για τα Φ-Β των ...kw ή των ... mw (ξέχνα την Ε.Ε.Μ.Κ-που θα έβγαζες υπό άλλες συνθήκες) θα το νομ/σεις ως αποθήκη με σύγχρονη αλλαγή ως οικίσκο Φ-Β (Υπόψη σου όμως ότι θα καταβάλεις όμως πρόστιμα ανέγερσης 0.30*ΤΖκαι 0.05*ΤΖ/ανά έτος)

Link to comment
Share on other sites

Με την οικ άδεια που θα βγάλεις για τα Φ-Β των ...kw ή των ... mw (ξέχνα την Ε.Ε.Μ.Κ-που θα έβγαζες υπό άλλες συνθήκες) θα το νομ/σεις ως αποθήκη με σύγχρονη αλλαγή ως οικίσκο Φ-Β (Υπόψη σου όμως ότι θα καταβάλεις όμως πρόστιμα ανέγερσης 0.30*ΤΖκαι 0.05*ΤΖ/ανά έτος)

 

Να το γκρεμίσω να παει στα κομμάτια? Αμα μπλέξω με οικοδομικές άδειες τη πατήσαμε. Τη σημαίνουν τα ΤΖ που γράφεις. Επίσης τι εννοείς ανά έτος? Από την ημέρα ανεγερσης της αποθήκης?

 

Σε ευχαριστω για τις απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

Τ.Ζ = τιμή ζώνης

 

έχεις πρόστιμο διατήρησης 0,05*ΤΖ*τ.μ και λογίζεται ανά έτος. οπότε αν έχεις 10 έτη το πρόστιμο 10*0,05*τ.μ (τ.μ = τετ μέτρα)

και ανέγερσης 0,30*ΤΖ*τ.μ

Link to comment
Share on other sites

Μισο λεπτό

 

Η αίτησή μου ειναι 999 kw οπότε εκεί δεν απαιτείται έκδοση οικ άδειας............Αρα γιατί μπήκε αυτό στο παιχνίδι

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

για την εγκατάσταση φωτοβολταικών έχει εφαρμογή και η απόφαση 40158/2010 (ΦΕΚ 1556/22-9-2010) όπως τροποποιήθηκε από την απόφαση 9154/2011 ( ΦΕΚ 583/Β/14-4-2011). Παραθέτω βασικά σημεία της απόφασης για το άρθρο 1 κ 2.

..........................

Από την παράγραφο 3 προκύπτει ότι Ο ΣΔ που ανέφερες σε προηγούμενο ποστ αφορά μόνο το κτίριο (στη περίπτωση που αυτό θα ήταν κατοικία το μέγιστο είναι 400 τ.μ και ανάλογα με την χρήση των κτιρίων εκτός σχεδίου έχουμε και διαφορετικα ποσοστά δόμησης κάλυψης) και δεν επηρεάζει το διαθέσιμο ποσοστό κάλυψης των Φ/ΚΩΝ με τη μόνη διαφορά ότι θα αφαιρεθεί το εμβαδόν κάλυψης της αποθήκης από το διαθέσιμο ποσοστό.Φυσικά, αν θελήσεις να την νομιμοποιήσεις ή στην περίπτωση που γινόταν ανέγερση εξαρχής, για την αποθήκη δεν ισχύει το ποσοστό κάλυψης του 60% αλλά οι διατάξεις που υπάρχουν στο ΦΕΚ 270 Δ/31-5-85 όπως μεταγενέστερα τροποποιήθηκαν ή συμπληρώθηκαν.

 

απλα για την ιστορια να αναφερω οτι η αδεια εγριθηκε. Εκανα βεβαια οτι μου ειχε ζητησει (2 τμηματα στο γεωτεμαχιο σαν ατυπη κατατμηση).

Οταν ειχαν υπογραφει ολα του αναφερα οτι διαβασα τον 3851 και δεν αναφερε αυτα που ισχυριζοταν. Του αναφερα επισης τα παραπανω αναφερομενα. Ουσιαστικα παραδεχτηκε οτι κακως με εβαλε σε αυτη την ταλαιπωρια.

 

Σε ευχαριστω παντως για τις συμβουλες. Μπορει να χρειαστει σε επομενη περιπτωση.

Τωρα πρεπει να απολογηθω στον τοπογραφο μου που τον πιεσα αδικως....

Link to comment
Share on other sites

Μισο λεπτό

 

Η αίτησή μου ειναι 999 kw οπότε εκεί δεν απαιτείται έκδοση οικ άδειας............Αρα γιατί μπήκε αυτό στο παιχνίδι

Συνάδελφε

Θες να μου πείς ότι τα 999 kw δεν απαιτούν την έκδοση οικ αδείας, αλλά απαιτούν την Ε.Ε.Μ.Κ;; (αυτό δεν το ξέρω γιατί εγώ ασχολήθηκα μόνο μέχρι <100 kw)

 

Αν χρειάζεσαι μόνο Ε.Ε.Μ.Κ έχω την γνώμη ότι με αυτήν (την Ε.Ε.Μ.Κ) δικαιούσε να συμπεριλάβεις την ανέγερση οικίσκου μέχρι 15μ2 με τα υλικά που η απόφαση ορίζει

 

Έχω την γνώμη ότι αν θέλεις να κατασκευάσεις οικίσκο >15 μ2 ή με άλλα υλικά δεν σε απαγορεύει κανείς αλλά θα πρέπει να εκδόσεις κανονική άδεια δόμησης και όχι μ κλίμακας

(ερμηνεύω δηλαδή την απόφαση σύμφωνα με την διάταξη περί του ύψους των πάνελς-όπου αναφέρεται ότι με μικρ κλίμακας το ύψος των πρέπει να είναι <2.5 μ -άλλως απαιτείται η έκδοση οικ άδειας)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.