Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συστηματική υποβάθμιση των ΚΤΕΟ


rootbreaker

Recommended Posts

καλα το οτι το λεει ο υπουργος οικονομικων δε σημαινει οτι θα γίνει κι ολας. Και στο κατω κατω τι δουλεια εχει το ΚΤΕΟ με το υπουργείο οικονομικών .... Εκτος απο τις αμοιβες... Πιο πιθανο το βλεπω να κλεισουν ή να πουληθούν σε κανενα αβακα... Οι κτεατζίδες εχουν δυναμη... Εδω αλλαξαν το 17020 (εντελως παράνομο με βαση ευρωπαικους κανομισμους) Θα ξεσηκωθουν και δε προκειται να γίνει κατι...

 

Για το πρωτο με τους ελεγκτές ... απο το κακό στο χειροτερο παμε... Επομενη κινηση να μπουν ελεγκτές κουρδοι λαθρομετανάστες...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επομενη κινηση να μπουν ελεγκτές κουρδοι λαθρομετανάστες...

 

Ο ελεγκτής πρέπει να είναι μηχανολόγος μηχανικός τουλάχιστον. Τα υπόλοιπα είναι ρομαντικές ιστορίες.

 

 

Όπως γίνεται εύκολα αντιληπτό πολλοί συνάδελφοι ελεγκτές οι οποίοι είναι απόφοιτοι ΙΕΚ ή ΤΕΕ θα βρεθούν άνεργοι μιας και δεν μπορούν να στελεχώνουν τις απαιτούμενες από το νόμο θέσεις (με εξαίρεση περιπτώσεις 5ετούς προϋπηρεσίας σαν ελεγκτές ΙΚΤΕΟ).

 

Όπως γίνεται ευκολα ανιληπτό δεν είναι μανάβικο για να κάνει ο καθένας τον ελεγκτή.

Και φυσικά θα μείνουν άνεργοι όπως έμεινα άνεργος και εγώ και πόσοι άλλοι.

Δηλαδή με το που θα μένουν άνεργοι θα φωνάζουμε το ΠΑΜΕ για να βάλει τάξη ???

Προσγειωθείτε στην πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Pappo γιατί πρέπει ο ελεγκτής να είναι μηχανολόγος μηχανικός τουλάχιστον? Που το στηρίζεις αυτό? Μήπως πρέπει να έχει και διδακτορικό στο automotive engineering? Άλλο η σχεδίαση ενός αυτοκινήτου από την αρχή, με υπολογισμούς, εργαστηριακές δοκιμές κλπ και άλλο ο τεχνικός έλεγχος.

Μακάρι να ήξερες πόσοι "μηχανολόγοι μηχανικοί τουλάχιστον" δεν ξέρουν πόσες ρόδες έχει ένα αμάξι ή πόσοι από αυτούς ψάχνουν να βρουν μπουζί σε κυλίνδρους diesel κινητήρα ή αν ξέρουν τι είναι η αντιστρεπτική ράβδος. Ένας μηχανικός αυτοκινήτων από τεχνικό λύκειο ή από ΙΕΚ είναι υπεραρκετός για τη θέση του ελεγκτή. Κακά τα ψέματα δεν είναι επιστήμη ο τεχνικός έλεγχος. Ούτε ημιαξόνια θα λύσουν για να κάνουν δοκιμές κόπωσης σε στρέψη, ούτε θα χρειαστεί να υπολογίσουν τη ροή του μίγματος γύρω από τις βαλβίδες.

 

Για τη θέση του τεχνικού διευθυντή δεν το συζητάω ότι πρέπει να είναι μηχανολόγος μηχανικός Τ.Ε. τουλάχιστον.

 

Επίσης το ΠΑΜΕ που κολλάει εδώ πέρα? Το έχουμε καταλάβει ότι έχεις θέμα με το ΚΚΕ και το ΠΑΜΕ αλλά δεν είναι κάθε thread για να βγάζεις τα εσώψυχά σου και το γεγονός ότι έμεινες εσύ άνεργος δεν προϋποθέτει ότι ΠΡΕΠΕΙ να μείνουμε άνεργοι και οι υπόλοιποι για συμπαράσταση, παραδειγματισμό ή και συμμόρφωση.

Edited by rootbreaker
Link to comment
Share on other sites

Είπα έμεινα άνεργος. Τώρα δεν είμαι.

Και δεν είμαι εδώ και 3 χρόνια.

Απλά είπα ότι όταν τα συντρόφια είναι άνεργα φωνάζουν το ΠΑΜΕ...

 

Το έχουμε καταλάβει ότι έχεις θέμα με το ΚΚΕ και το ΠΑΜΕ

 

Αφού είναι και τα δύο είδος προς εξαφάνιση...τι να έχω θέμα...να έχω θέμα με cartoon ???

 

Pappo γιατί πρέπει ο ελεγκτής να είναι μηχανολόγος μηχανικός τουλάχιστον?

 

Τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται...

Edited by Pappos
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σου κάνω την χάρη να πέσω στο επίπεδό σου.

 

Παρόλα αυτά, αν και από αυτά που έχεις γράψει μπορώ να συμπεράνω ότι δεν έχεις τίποτα ουσιαστικό να προσφέρεις σε αυτό το thread, θα ήθελα να μου εξηγήσεις ΓΙΑΤΙ ο ελεγκτής πρέπει να είναι μηχανολόγος μηχανικός τουλάχιστον και να το τεκμηριώσεις. Αν δεν θέλεις (ή μάλλον αν δεν μπορείς) καλό θα ήταν να πας στα τόσα thread που υπάρχουν και να πεις ότι θες εκεί για το ΚΚΕ και το ΠΑΜΕ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι απαραίτητα, εξαλλου εχουν και την αγνοια της ευθυνης αυτων που υπογράφουν.

 

Για τα παραδειγματα που λες, αφου δεν εχεις εσύ και εγω την ευθύνη, ας βγάλουν τα μάτια τους. Ας κανει ελεγχους η πολιτεια να τους κλεισει.

 

Θα διαφωνήσω. Δεν νομίζω να έχουν άγνοια του τι υπογράφουν.

Επίσης ελέγχους, πέρα από την ετήσια επιτήρηση του ΕΣΥΔ, πρέπει να κάνει η πολιτεία και στα ΙΚΤΕΟ, αλλά ούτε εκεί κάνει. Δεν νομίζω λοιπόν να κάνει και στα συνεργεία-ΚΤΕΟ.

 

καλα το οτι το λεει ο υπουργος οικονομικων δε σημαινει οτι θα γίνει κι ολας. Και στο κατω κατω τι δουλεια εχει το ΚΤΕΟ με το υπουργείο οικονομικών .... Εκτος απο τις αμοιβες... Πιο πιθανο το βλεπω να κλεισουν ή να πουληθούν σε κανενα αβακα... Οι κτεατζίδες εχουν δυναμη... Εδω αλλαξαν το 17020 (εντελως παράνομο με βαση ευρωπαικους κανομισμους) Θα ξεσηκωθουν και δε προκειται να γίνει κατι...

 

 

Ο Άβακας είχε κάνει κρούση παλαιότερα για την αγορά του δικτύου των δημόσιων ΚΤΕΟ. Για αυτό και ο Πρόεδρος της Auteco (που είναι του άβακα) θέλει να μείνει το ISO17020 ώστε να αναγκαστεί το κράτος να τα κλείσει, ώστε μετά να τα αγοράσει. Θα κινήσει μάλιστα διαδικασίες για προσφυγή στο Ευρωπαϊκό δικαστήριο ο Σύνδεσμος Ιδιοκτητών ΙΚΤΕΟ. Στον Άβακα βλέπουν ότι μόνο έτσι θα μπορέσουν να "χτυπήσουν" την Autovision η οποία με το σύστημα του franchise έχει πανελλαδικό δίκτυο.

Edited by rootbreaker
Link to comment
Share on other sites

Έχει γεμίσει ο κόσμος τριπράκια...κατάντεια..

 

Δεν νομίζω να έχουν άγνοια του τι υπογράφουν.

 

Έχεις δίκιο..δεν ξέρουν να υπογράφουν καν...

 

ότι θες εκεί για το ΚΚΕ και το ΠΑΜΕ.

 

Εσύ είσαι εκπρόσωπός τους ???

 

 

Ο λογαριασμός Pappos δεν θα μπορεί να δημοσιεύσει για 5 μέρες λόγω τρολαρίσματος.

AlexisPap

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Θα κινήσει μάλιστα διαδικασίες για προσφυγή στο Ευρωπαϊκό δικαστήριο ο Σύνδεσμος Ιδιοκτητών ΙΚΤΕΟ.

 

Ισως να μη προλαβουν... 8-) (να μη χρειαστει εννοω)

 

Οσον αφορά τους ελεγχους... σαφεστατα οι αποφοιτοι ΙΕΚ και λοιποι είναι πολυ καλυτεροι απο αποφοιτους ΤΕΙ και πολυτεχνείου οι οποίοι στην αρχη δεν εχουν ιδεα. οι οπτικοι στο λακο είναι ενα θεμα που θελει εμπειρια. Βεβαια ολα μαθαινονται...

Link to comment
Share on other sites

Ισως να μη προλαβουν... 8-) (να μη χρειαστει εννοω)

 

 

Μάλλον ξέρεις κάτι που δεν ξέρω. Έχεις κάτι να μοιραστείς μαζί μας επί του θέματος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.