Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσδιορισμός ισχύος θερμοσίφωνα δίχως παρέμβαση πολυμέτρων κτλπ


Recommended Posts

Giorgos 1987

1) Η ασφάλεια 15 Α έχει καταργηθεί εδώ κ 30 χρόνια περίπου

2) Έχω δει θερμοσίφωνα 4 kw με 1,5 καλώδιο , άρα μην δίνεις βάση στη διατομή

3) Τέτοια διατομή καλωδίου() δεν υπάρχει

4) επειδή τελικά είσαι εντελώς άσχετος με το αντικείμενο κάλεσε τεχνικό ( ηλεκτρολόγο) για να δει κ να σου πει τη να κάνεις ,κ μάλλον θα χρειαστείς κ υδραυλικό

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
Link to comment
Share on other sites

...... 2) Έχω δει θερμοσίφωνα 4 kw με 1,5 καλώδιο , άρα μην δίνεις βάση στη διατομή.....

 

και δεν ελιωσε το καλωδιο?

 

.......4) επειδή τελικά είσαι εντελώς άσχετος με το αντικείμενο κάλεσε τεχνικό ( ηλεκτρολόγο) για να δει κ να σου πει τη να κάνεις ,κ μάλλον θα χρειαστείς κ υδραυλικό

 

οντως

Link to comment
Share on other sites

Το είπα στην αρχή οτι δεν είμαι ηλεκτρολόγος, απλά θέλω να εκτιμήσω την ισχύ. Θα καλέσω ηλεκτρολόγο και υδραϋλικό για να μου τοποθετήσουν τον καινούργιο θερμοσίφωνο δεν θα κάνω κάτι μόνος μου που δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

και δεν ελιωσε το καλωδιο?

 

 

δες εδώ κ πες μου αν λιώνει - καίγεται

Link to comment
Share on other sites

Το ξαναμέτρησα με ένα καλύτερο όργανο, και βρίσκω διάμετρο καλωδίου 1.0-1.1cm..... Πιθανόν θα υπάρχει και η μόνωση που θα έχει αρκετό πάχος για αυτό το βρίσκω τόσο.

 

Με 15Α ασφάλεια μπορώ να έχω 3kW ?

 

Εσυ μετρας ολο το καλωδιο με την μονωση.θα μετρησεις τον εναν αγωγο απ τους 3.

Edited by Mixalis1988
Link to comment
Share on other sites

Το κατάλαβα αυτό, δεν φαίνονται καθόλου τα καλωδιάκια πουθενά για να μπορέσω να τα μετρήσω γιατί υπάρχει παντού μόνωση. Anyway αν είναι θα φέρω ηλεκτρολόγο για τέτοια δε θα κάνω κάποια άλλη παρέμβαση στα καλώδια εκεί.

Edited by Giorgos1987
Link to comment
Share on other sites

δες εδώ κ πες μου αν λιώνει - καίγεται

 

καλα δεν το εννουσα κυριολεκτικα.

Αν παρεις την αυστηροτερη εκδοχη του ELOT τοτε τα νουμερα ειναι πολυ πιο χαμηλα απο αυτα που ισχυριζεται ο κατασκευαστης.

Εν παση περιπτωση το προβλημα ειναι οτι η αυξημενη θερμοκρασια του αγωγου καταπονει υπερμετρα την μονωση με οτι αυτο συνεπαγεται.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά άναψα το θερμοσίφωνο για 1 ώρα σβήνοντας όλες τις άλλες συσκευές και πήρα ενδείξεις από τον μετρητή. Το συγκεκριμένο θερμοσίφωνο καίει συνέχεια αν το ανοίξω και δεν έχει προστασία απενεργοποίησης ποτέ γιατί είναι παλιό. Έχει ισχύ 1.3 kW, για αυτό τελικά θέλει τόσες ώρες να το καιω για να ζεστάνει το νερό.

Link to comment
Share on other sites

Έχει ισχύ 1.3 kW, για αυτό τελικά θέλει τόσες ώρες να το καιω για να ζεστάνει το νερό.

Πόσα λίτρα νερό χωράει γνωρίζεις?

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο θερμοσίφωνο καίει συνέχεια αν το ανοίξω και δεν έχει προστασία απενεργοποίησης ποτέ γιατί είναι παλιό.

 

Δλδ θερμοστάτης (έστω κ μονής ενεργείας) δεν υπάρχει ?

 

Έχει ισχύ 1.3 kW, για αυτό τελικά θέλει τόσες ώρες να το καιω για να ζεστάνει το νερό.

 

Τέτοιο νούμερο αντίστασης θερμοσίφωνα υπάρχει μόνο στους 5λιτρους (1,5kw) κουζίνας, κάτι δεν πάει καλά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.